Näin katsojana kyselisin, että onko tiedossa maksaako liput katsomoon jotain vai pääseekö ilmasiksi katsomaan?
Toivottavasti ei ole mitään luokkaa 15euroa päivä jolloin ainakin varmistetaan tyhjät katsomot..
Toivottavasti ei ole mitään luokkaa 15euroa päivä jolloin ainakin varmistetaan tyhjät katsomot..
Vastaukset 57
Vanhimmat
Kyllä vois 5€ maksaa ainakin lauantain (yksilöt), koska sillo ainaki porukka tietää että on jotain katsomisen arvoista
Samaa mieltä!
Sehän riippuu ihan kisajärjestäjien ahneudesta. Tikkurilan tyyli vaan päälle, niin on katsomossa tilaa ja hallissa happea !!!!
Kivat kisat tulee :)
On se kumma ku ei judoväkeä kiinnosta tukea pienellä summalla kisajärjestäjää /suomalaista judoa vaan kaikki pitäis saada ilmaiseksi tai eurolla. Suomalainen urheilukulttuuri on sitä, että täällä ei ole urheilukulttuuria.... Tarkoitan, että urheilun seuraaminen ja "fanittaminen" paikan päällä on olematonta. Turha silloin on odottaa, että raha liikkuisi koskaan siten, että sillä rahoitettaisiin urheilua (ainakaan judossa).
Ehdotan että kisajärjestäjät maksavat katsojille kisalipun, vähintään tuo 15euroa ja matkarahat kanssa. Jostain syystä suuriosa judokoista on sukujuuriltaan Laihialta tai Skontlannista tai muuten vaan persaukisia.
Joo, ja joka toinen suomalainen ostaa joka kauppareissulla vähintään 15 eurolla olutta.... mutta 15 euroa urheilutapahtumasta on paljon....
Herätkää nyt ihmiset!! Raha kiertämään myös judotapahtumiin!
Ex-judokana on jo pitkään ihmetyttänyt se, että kilpailukutsut löytyvät kyllä netistä hyvissä ajoin (mikä on tietysti hyvä asia, siitä ei ole kyse), mutta katsojille selkeää infoa ei sitten oikein tahdo löytyä mistään. Liitolle terveisiä: laittakaa nyt joku katsojillekin tarkoitettu mainos näkyviin! Olisihan se kiva tietää esim. just nuo lippujen hinnat (myös silloin kun se ei ole kynnyskysymys katsomoon tulemiselle) kuin myös jonkinlainen aikataulu milloin kannattaa paikalle saapua ja mihin asti ehkä kestää. Ymmärrän täysin sen että tarkka aikataulu riippuu osallistujamäärästä, mutta aika surkeaa mainostusta on mielestäni ollut yleisön suuntaan viime vuosina.
Aikuiset 10e ja lapset 5e
missä menee ikäraja?
Ilmoittautuneiden joukosta puuttuvat varmat mitali-ehdokkaat, Faye, Remo ja Rene.
Mikähän on syy poissaoloon?
Ainoastaan ensinmainittu on "varma".
Pointti oli siinä, että sarjan kolme parasta nuorta puuttuu.
Oiskohan judossa niin korkea ja laaja taso kilpailijoissa ettei sillä oo väliä.
Sarjan parhaat vaihtelevat kisa kisalta, Njie on ainoa varma kärkimies.
njie olisi ollut pronssilla
Renellä ainoana kova näyttö.
Pojat lepää välillä... ei ne uskalla isoihin kinkereihin lähteä!
säännöt SM-kisoissa? Saako sinivöiset osallistua SM:iin?ilmoituksessa miehiltä vaaditaan ruskea vyö, mutta alle 100-kiloisissa on 5 sinivöistä?
Saa osallistua, jos on anonut poikkeuslupaa ja sellainen on myönnetty.
Liput maksoivat 10 euroa, eivätkä yhtään liikaa. Kympin edestä oli katsottavana viihdyttävää judoa.
Kisat oli hyvin järjestetty, kaikki toimi paikan päällä oikein mukavasti. Kiitos siitä järjestäville seuroille.
Oli jopa TV paikalla. Kaikki tämä hyvin.
Iso moka miestäni oli, ettei Hesarissa ollut Urheilutapahtumat tänään -palstalla edes mainintaa judosta eikä tänään tuloksia. Futsalia ja ringetteä kyllä löytyi. Ei näissä lajeissa sinäänsä mitään vikaa ole, mutta judo on kuitenkin yksi suurimmista Olympia-lajeista.
Herätys Judoliiton kokopäväiset virkamiehet ja -naiset!
Suomen Judoliitolla on myös viestintävaliokunta.Eikö sen tehtävänä ole viestittää judoatapahtumista suurelle yleisölle eikä salata judokilpailuita!
Hesarissa sivulla B12 oli pikku juttu
no, eikös tuo tv-lähetys juuri ollut "viestintää suurelle yleisölle..."? ja eiköhän judoliitto ole tehnyt kaikki normaalit mediatiedotteet kisoista mutta niin kauan kun meille ei tule kansainvälistä menestystä niin mediaa ei juuri kiinnosta.
Viestintä puhuu asiaa. Näin seuratasolla touhuavana sitä yrittää kaikin tavoin palvella arvon toimittajia, lähettää ennakkotietoa, soittelee perään, päivittää nettisivuja ja somea. Ja toimittajat aina sanoo, että antaa tulla vaan infoa, kylä meitä periaatteessa tää kiinnostaa. Todellisuudessa lehdissä on juttua muista kuin jääkiekosta ja jalkapallosta tosi harvoin. Paikallislehtiinkään ei saa juttuja, vaikka usein olisi tarjottavana ihan mielenkiintoisia näkökulmia ,muitakin kuin kilparyhmä. Kylmä tosiasia on, että näistäkin kisoista vain ennestään tutut kaksi kisaajaa sai julkisuutta. Toki seurat tai liitto voisi ostaa ilmoituksia, mutta se on kallista. Minusta judoporukka on tässä avain asemassa. Jos me mennään katsomaan kaikentasoisia kisoja, maksetaan niistä lipuista vähän, houkutellaan mukaan edes yksi lajia tuntematon tuttu, niin sillä on merkitystä. Ei siis mitään rakettitiedettä, mutta hiukan sitä lajin edistämistä, jota vyöarvojen korottamisessakin kuulemma arvostetaan...
Toimiva kisa, lippujen hinta kohdallaan, näkyvät sponsorien mainostaulut loivat osaltaan mielikuvia fiksusta toiminnasta ja sijainti ja tapahtumapaikka oli täydellinen.
Miinusta siitä, ettei keskellä Helsinkiä järjestetyillä kisoilla ollut oikein minkäänlaista preesensiä sosiaalisessa mediassa/youtubessa eikä tapahtumaa markkinoitu mitenkään. Mediatiedotteet lässynlää ei eletä enää 80-luvulla. Oliko valtakunnan ykköskamppailu-urheilulehden toimittajia revitty/kerjätty/aneltu/lahjottu paikalle muuta kuin matsaamaan? Entä paikallislehtien toimittajia? Oliko tupa täynnä? Olisiko takana ollutta penkkirivistöä voinut rajata jotenkin fiksummin jotta TV-kameroiden ei olisi tarvinnut kuvata ottelijoiden likaisia kalsareita ja lämmittelijöistä koostuvaa puolityhjää katsomoa? Miksei kisoista jo pyöri hienoimpien heittojen highlighteja youtubessa HD-kuvana?
Mediaa kiinnostaa kun ihmisiä kiinnostaa. Ihmisiä kiinnostaa kun tulee joko mainittua menestystä tai sitten kun vaan markkinoidaan ja tuputetaan itseä esille niin maan kovin. Monessa nousukaskamppailulajissa tämä älytään vaikkei osattaisikaan. Vaikka taso olisi surkea niin "urheilijat" ja kisat saadaan amatöörivoiminkin oikeanlaisella promoamisella näyttämään yleisölle mielenkiintoisilta. Judossa ollaan liian ylimielisiä, painissa taas liian tyhmiä jotta promoamista tapahtuisi mikä näkyy suoraan siinä ettei lajeissa liiku latin latia ja niitä uhkaa luisuminen pois ihmisten tietoisuudesta. Kun ei sitä menestystäkään ole kv-matoilla hetkeen tullut.
..Olisi ollut hyvä jos kamerat olisi kuvanneet yleisöä,oli vähän outoa kun kuvassa näkyi kisaajien puolityhjät penkit.
Ilo oli seurata, että yleisöä oli aika kivasti ellei jopa hyvin, vaikka ottelijoiden taso oli vaan puolet siitä mitä voisi parhaimmillaan olla. Puitteet olivat juuri sopivat, järjestelyt toimivat, vanhat judokat ei osannut uusia sääntöjä, mutta eivät turhaan protestoineet omia tiedon puutoksiaan:) Joukkuekisan vajaavaisuus on ehkä enemmän sääli ja ajatus siitäm että heikommillakin joukkueilla voisi lähteä kisoihin houkuttaa. Toisaalta Tampere on viimeisen vuosikymmenen aikana ottanut väreihinsä suuren osan maakuntien urheilijoista ja tämä (kiteen ja rovaniemen) ja ennalta muiden seurojen nuorien urheilijoiden agiteeraaminen ei tuo sm-kisoista kiinnostavaa (samaa voi sanoa päijät-hämeen urheiluakatemian puolelta naisista). Joukkue SM kaipaisi ehkä kuitenkin enemmän kehittämistä kuin aikuisten sm???
Onks nää yhtä lainamiestä lukuunottamatta tosiaan samasta seurasta
3. Helsingin CHIKARA
Oscar Pertelson
Davaud Shafaei
Tomas Tervonen
Safar Rahmani
Zelinhan Tsoroev
Miika Hirvonen
Jukka Laitinen
Oli kyllä, hyvä Chikara!
monta seurasiirtoa tehty sit viime hetkellä...
"vaikka ottelijoiden taso oli vaan puolet siitä mitä voisi parhaimmillaan olla" ????? Nyt alkoi kiinnostaa, mistä tuo puolikas tasosta jäi puuttumaan tai paremminkin millä tasoon saataisiin puolet lisää kun Suomen parhaat kuitenkin oli suurinpiirtein paikalla?
'Kilpailuun voivat osallistua kilpailuvuonna 18 vuotta täyttävät tai sitä vanhemmat ottelijat, jotka ovat Suomen Judoliiton jäsenseuran jäseniä ja joiden jäsenyys on voimassa Sporttirekisterissä (Sportti-id). ' Onko viron mestari Pertelson siirtyny suomeen? Hyvä!
Taisi olla Suomen judohistorian suvereenein esitys, kun Nääshalliin meni melkein kaikien sarjojen voitot. Aika uskomatonta dominointia.
viisi sarjavoittoa kahdestatoista. aika hyvin.
Nääshallin veikkoset tosiaan vei potin mukanaan. Siinä onkin muille seuroille miettimistä, että mitä siellä tehdään paremmin kuin muualla. Tampereen miesylivoima on saamassa selvästi jatkoa tulevaisuudessakin, olivathan juniori-ikäiset Viitanen ja Laamanen molemmat finaalissa. Vähän armoa muille judoseuroille silti antoivat, nimittäin Mansen miehillä on monta kaveria sivussa loukkaantumisten takia ;)
Siis viisi sarjavoittoa seitsemästä. Naisten sarjat on oma juttunsa.
Niin naiset on omat juttunsa kun ne tuppaa paremmin tuolla maailmalla pärjäämään ;)
Ketkä ne? Tarkoitit varmaan hän.
Tää oma juttu, SM-kisoissa tarkoittanee osallistujamäärää ja sarjojen kokoa, ei laatua.
Miesten judo suomessa = Nääshalli. Tervetuloa!
Todella mahtavaa katsoa, kun Näsähallissa peruskurssista alkaen judoa harjoittaneet ottavat SM-kultia ! Siellä selvästi osataan tuo mestareitten kasvattaminen junnusta alkaen. Tervemenoa kasvamaan judokaksi Nääsvilleen !
Jep, totta puhut. Erinomainen paikka kehittyä. Siksi sinne tullaan muutenkin kuin peruskurssin kautta, eli koska halutaan treenata parhaassa paikassa. Tervetuloa!
Kateellisten vittuilu onkin parasta nannaa tässä. Manse on urheilijalle oiva kaupunki koska siellä on hyvien harjoitusolosuhteiden lisäksi myös hyvät opiskelumahdollisuudet. Miksi porukka muuttaisi Tampereelle jos siellä kerta ei ole hyvä judo-opetus? Kysympä vain. Tekemisen meininki matolla ja hyvä yhteishenki on kaksi asiaa mitkä pelaa Mansessa.
No tässä tulikin kirkkaasti selväksi mikä Nääsvillessä hommaan motivoi: Muiden käyrän nostattaminen; sehän se on se Judon perimmäinen tarkoitus. Tämä ei tietenkään tule asioita seuraaville yllätyksenä. Se on kyllä totta, että Treella on mahdollista yhdistää opiskelu ja pääsy Suomen mittakaavassa hienoihin harjoitussaleihin mainiolla tavalla.
Ihmettelen miks esim. Hämeenlinnan ja Toijalan tyypit ei siirry tampereelle? Matka ois lyhyt ja judo siirtyis ihan uudelle tasolle mansen valmennuksessa.
Sitä sopiikin miettiä. Hyöty olisi molemminpuolista ja randoripareja riittäisi. Vaan ei taida Hämeenlinnan pojilla olla lupaa harjoitella muilla saleilla...
Kyllä Hämeenlinnan pojat käy aina välillä Tampereella ottamassa randoria.
Eikö tamperelaiset anna lupaa? Vai mistä se lupa anotaan? Eikös judo ole vapaaehtoistoimintaa? Jos kaveri päästää kylään, ei kai siinä mitään lupia tarvita?
maailman paras sensei tietää, mikä on parasta omille judokoille.
seura maksaa kuuliaisten kisareissut.
voi myös tehdä omia valintoja, mutta kohtelu on sitten jäätävää.
onhan sensei sentään kaikkitietävä, koska on voittanut lukemattomia mestaruuksia, (tai sitten ei edes mitaleita-heh heh)
Niin no. Ei kaikki kätilötkään ole synnyttäneet. Että oma kilpaura ja valmentaminen on kuitenkin kaksi eri asiaa. Hämeenlinnassa tehdään hyvää työtä, että eiköhän anneta sinnekin työ- ja harjottelurauha.
Hienointa SM:ssä oli seurata nuorisopolven otteita. Mieleen jäivät Määttä, Saren, Laaksonen, Laamanen, Barton, Kaewasa, Viitanen. "Vanhat" ottivat vielä kirkkaimmat mitalit, mutta jotenkinn heistä jäi vähän vaisu kuva. Nuorissa on tulevaisuus Suomen judossakin!
Tampereelle voi tulla kuka vaan vapaasti treenaamaan. Tulee vaan salille. Varsinkin ke ja ma on hyvät kilpailijatreenit ja paljon randoria tarjolla.
Pakko se on myöntää, että Tampere on tällä hetkellä miesten judon I:nen ja Lahti naisten (paitsi, ettei Lahdesta ollut yhtään omaa judokaa)
Onnea molemmille
Toivottavasti liitossa tajutaan nyt vihdoin keskittää judon huippu-urheilutoiminta Tampereelle. Suomessa on tällä hetkellä palttirallaa 15 kpl tosissaan ja tavoitteellisesti harjoittelevaa judokaa joista reilu 10 on jo Mansessa. Loput 4-5 kappaletta treenailee yksikseen missä sattuu perähikiällä ja se on järjetöntä rajallisetn resulssien törsimistä. Kaikki urheilijat Tampereelle niin voitaisiin tästä pienestäkin massasta seuloa se 1 - 2 huippua.
Kyllä sitä voi hieman treenata muuallakin kuin yhdessä paikassa,ja eiköhän ne jo varttuneet nuoret ja heidän valmentajansa ja nuorten vanhemmat tiedä itse parhaiten missä ja miten mennään.
Ei se aina ole itestäänselvää,että pakkosiirretään ihmisiä yhteen paikkaan kun se on jonkun muun mielestä hyvä.Vaikuttaa hieman politbyron toiminnalla.Ne jotka treenaaTampereella,on hyvä,jotka treenaa Lahdessa,on hyvä ja vielä jossain muuallakin on hyvä.
Olkaa suvaitevaisia ja arvostakaa myös muiden tekemisiä ja muiden päätöksiä.Ja onnea ja voimia treenata niille kaikille jotka nyt SM tatamilla kävi.
Harjoittelua tehostaa jos iso porukka ottaa randoria yhdessä. Jos kaikki treenaa omissa kopeissaan, tuhlataan tietoa ja taitoa. Urheilijat oppii treenaamalla yhdessä. Mutta toki kotisaleillakin pitää treenata. Vastusta ja laatua kannattaa hakea keskittämällä porukka yhteen paikkaan oli paikka mikä hyvänsä. Tällä hetkellä se paikka näyttäisi olevan tampere.
Se on ihan luontainen asia, että on hyviä kasvattajaseuroja. Ne nähdään taas kärkiporukkoina viikonloppuna Hämeenlinnassa. On myös ihan luontaista, että kasvattajaseuran osaaminen ei riitä loppuun saakka.
Lisäksi mukaan tulee opiskelukuviot. Näin porukka ohjautuu pääasiassa näihin kolmen Etelä-Suomen valmennuskeskukseen. Jotkut urheilijat liittyvät sitten opiskelupaikkakunnan judoseuraan, toiset jäävät edustamaan lähtöseuraansa.
Oleellista on se, että pääsee treenaamaan hyvässä porukassa ja, että paikkakunnalla on monipuolinen opiskelutarjonta ja valmennuskeskus johon huiput kerääntyy.
Onkin enempi sitten filosofinen kysymys kannattaako jonkun seuran hehkutella, kun kyse on siitä, että lähistöltä löytyy opiskelumahdollisuuksia ja judoon panostava valmennuskeskus..
Se on tietysti oireellista, että Tampereen Judoon halutaan liittyä, ilmeisesti seurassa on hyvä olla.
On kuitenkin selvää, että esim. Laamasen veljekset ovat huippuja jostain muusta ansiosta kuin Tampereen Judon tai Kipponin tarjoamista mahdollisuuksista.
"On kuitenkin selvää, että esim. Laamasen veljekset ovat huippuja jostain muusta ansiosta kuin Tampereen Judon tai Kipponin tarjoamista mahdollisuuksista."
Ja mitähän ne muut ansiot sitten ovat? Meinaatko että pelkillä hyvillä geeneillä mennään judossa pitkälle? Jos niin luulet, olet täydellisen pihoilla.
Kyllä nyt menee keskustelu hieman liian pitkälle.
"On kuitenkin selvää, että esim. Laamasen veljekset ovat huippuja jostain muusta ansiosta kuin Tampereen Judon tai Kipponin tarjoamista mahdollisuuksista."
Laamasen veljekset ovat hyviä koska asenne on kohdallaan. Lisäksi tampereella valmennus on kohdallaan. Liian usein kuulee että tampereen valmennusta vähätellään. Siellä on paljon kokemusta joka on aktiivien käytössä joka treenissä.
Tampereelle tullaan muualta myös, se on selvä. Eikä siitä kannata kiistellä. Miksi ei tultaisi jos halutaan menestyä. Olosuhteet on parhaat ja huipulle tähtäävä urheilija valitsee parhaat olosuhteet.
Lisäksi tampereella on kokemusta, valmennusta ja hyvä henki. Siihen porukkaan vaan halutaan tulla.
Tampereessa on myös poikkeus että siellä halutaan että urheilija pärjää. Jos on parempi että muuttaa muualle, siihen kannustetaan. Omista pidetään huolta treenasi vaikka missä tahansa ja minkä seuran nimissä hyvänsä. Kerran tamperelainen, aina tamperelainen. Vaikka olisi norjasta.