Männyn juurelle maata

Harrastelija

Monissa keskusteluissa on sivuttu sitä, että jos männyn juurelle tulee lisää maata, sen juuret tukehtuvat ja se kuolee. Meillä oli pakkotilanne, pihaa piti penegertää ja yksi mänty jäi ( haluttiin jättää, on tosi iso mänty) pengerryksen keskelle. Siihen tuli väkisin maata nyt ympärille lisää. Aluksi yritettiin kaivaa sen ympäriltä maata pois, mutta loppujen lopuksi se on nyt mahdotonta.
Kysynkin nyt: onko se ihan varmaa , että mänty tällaisesta kuolee ja milloin se on odotettavissa? Ja tyhmä kysymys: miten se sitten tapahtuu, kaatuuko se talon päälle vai tuleeko se ruskeaksi ja onko se sitten pakko kaataa ( ennenkuin se kaatuu talon päälle).

2

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väitän

      se riippuu maan määrästä-paksukin kerros? jos mänty alkaa voida huonosti, se kuivuu mikä on helposti nähtävissä ja todennäköisesti keloutuu. Eli sen kuolema on hyvin ennakoitavissa ja asialle voi tosiaankin tehdä jotain ajoissa.

    • Tähtääjä

      Pidän erittäin todennäköisenä sen kuolemista, jos maata tuli >20cm. Miksei sitä maata saanut kaivettua pois? Halkaistu kaivonrengas puun ympärillä pitäisi tiiviin maan sivussa.

      Jos/kun se mänty kuolee, niin sen neulaset suunnilleen parin vuoden päästä muuttuu tosiaan ruskeiksi ja tippuvat pois. Siitä tulee kelo eli pystyyn kuivunut puu. Se voi pysyä pystyssä vaikka 100v, ellei ala lahoamaan. Yleensä ne kaadetaan pihapiiristä, koska ne on aika lohduttoman näköisiä. Eikä sellainen rakennuksen lähellä toki paloturvallisuuttakaan paranna.
      Ei muuta kun istuttamaan uusia. 50v:n kuluttua ne on jo aika isoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2547
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1650
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1208
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1051
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      964
    Aihe