Onko Rölli-peikko sinusta peloittava olento?

Entäs sitten Puuha-Pete?
Aiheuttaako Kylli-täti sinulle kylmiä väreitä?

Jos vastasit myöntävästi kaikkiin kysymyksiin, niin sinulla on vakava ongelma.
Mutta ei hätää:

Me autamme sinua!
Lähetä vapaamuotoinen lyijykynäpiirrustus ongelmastasi ja liitä mukaan selkeä tikku-ukko kuva pelkäämästäsi hahmosta.

Selvitellään asiaa yhdessä ja poistetaan pelot.
Ja sitten mennään Linnanmäelle ajelemaan kummitusjunalla!
682
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuka nyt Rölliä pelkäisi ja miksi? Puuha-Peteä en ole nähnyt, en kuullut, ja Kylli-täti oli aikanaan ihana.
Ihaillen katselin, kuinka helposti hän muutamalla siveltimenvedolla kuvasi kerrontaansa.
Nyt jo vuosia maalaillut ykäkerrassa.

Ette saa minusta asiakasta.

Äänestä

Iteasiassa juu pelkään.

En henkilökohtaisesti, mutta kammoksuttaa ihmiset, jotka uskovat taruolentoihin ja satukirjan kirjoituksiin. Lapset uskoo helpolla, niillä lapsen mielikuvitus, mutta helevata aikuisetkin uskoo satuolentoihin. Kattele jengiä, jotka menee kirkkoon hoilottaan jotain ihmettä. Meniskö ne, jos temppelin päällä öis kypärä ja kyltti ovenpielessä "Puuha Peten palvonta paikka" siis todennäköisesti menisivät sinne, jos syntymästä saakka ois koulutettu palvomaan Puuha Peteä. Nyt sama porukka palvoo jotain paljon mielikuvituksellisempaa olentoa, josta ei edes häävejä animaatiosarjoja ole ollut telkkarissakaan.

Miksei ne palvo Aku Ankkaa, se sentään todellisuutta Disneylandissä. Akusta voi ottaa valokuvan, jeesuksesta ei.

=DW=

Äänestä
  • Jeesuksesta tuli mieleen Kari Engvististä lukemani haastattelu.
    Järkevänä ihmisenä hän on jo lapsesta saakka suhtautunut epäillen ja kriittisesti raamatun tarinoihin.

    Kouluun oli tullut pari lahkolaissaarnaajaa julistamaan herran sanaa, Engvist oli kysynyt hepuilta miksi raamattu väittää Joosuan pysäyttäneen auringon.
    Tähtitiedehän todistaa, ettei niin voi tapahtua.
    Saarnaajat sanoivat, ettei raamatussa sellaista ole. Engvist etsi kohdan ja luki sen ääneen.

    Eli asioihin kannattaa perehtyä, jotta voi todistaa puheensa oikeiksi. Jopa raamattua lukemalla.

    Kari Engvist sanoo, että uskonto on alkukantainen yritys selittää maailman tosiseikkoja. Se ei vain ole siinä kovin hyvä.
    Uskonto on tunnetta, hyvin vahvoja tunne-elämyksiä.
    Kirkko voisi keskittyä diakoniatyöhön, siitä on sentään ihmisille jotain apua.

    Äänestä

Tässä päivänä jonakin sain kuulla pojaltani joka nyt on jo keski-ikäinen että oli pienenä pelännyt pellejä joilla oli punainen tekonenä. Ei osannut sanoa miksei ollut sitä silloin kertonut. Ei ole tullut kysyttyä mitä mieltä hän on nykyisistä nenäpäivistä.
Ei meille aikuisille ehkä tule mieleenkään mikä lasta saattaa pelottaa.

Äänestä

Röllistä olen aina pitänyt. Puuha-Peteäkin olen seurannut aikoinaan.
Eikä Kylli-Tätikään vieras ole. Kaikki mukavia lasten ohjelmia.
Rölliä olen seurannut vanhempanakin...

Äänestä

Mä pelkään Pelle Hermannia, soon mulle isoooo onkelma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


psykoosiatri kirjoitti:

Entäs sitten Puuha-Pete?
Aiheuttaako Kylli-täti sinulle kylmiä väreitä?

Jos vastasit myöntävästi kaikkiin kysymyksiin, niin sinulla on vakava ongelma.
Mutta ei hätää:

Me autamme sinua!
Lähetä vapaamuotoinen lyijykynäpiirrustus ongelmastasi ja liitä mukaan selkeä tikku-ukko kuva pelkäämästäsi hahmosta.

Selvitellään asiaa yhdessä ja poistetaan pelot.
Ja sitten mennään Linnanmäelle ajelemaan kummitusjunalla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu