Nang Thong, Bang Niang

Toinen kerta

Kuinka kaukana toisistaan nämä rannat ovat. Onko kenelläkään tietoa Seawiev hotellista, joka käsittääkseni sijaitsee Nang Thong rannalla ja ihan Khao Lakin kesksutassa.
Täällä on erilaisissa viestiketjuissa kehuttu ravintoloita tuolla Bang Niang rannan tuntumassa. Onko niihin siis pitkä matka Seawiev hotellilta ja mitä hyviä ravintoloita olisi tuolla päin Khao Lakia.

Entäpä osaako joku auttaa yhteystiedoissa, Haluaisin tehdä retkiä lähiympäristöön ja mikesei vähän kauemmaskin. Onko jotain edullista ja mukavaa taksiyrittäjää, joka järjestää retkiä ja kuljetusta. Ja löytyykö sellaisia, jotka vievät matkan varrella muihinkin kiinnostaviin paikkoihin tutustumaan.

Olisin kovasti kiitollinen tiedoista. Ensi kertaa oltiin viime vuodenvaihteessa Thaimaassa, Hua Hinissä ja silloin löytyi ihan taksiyrittäjä, joka vei metä Kwai-joelle, kelluville markkinoille, Pala-U vesiputouksille ja norsusafareille. Khao lakissakin olisi tarkoitus retkeillä, koska minä ja pojat emme ole mitää rannalla makaajia. Eli myös retkistä saa heittää vinkkiä.

3

490

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parga

      Ne on vierekkäiset rannat. Tutkipas google mapsia, sieltä löytyy kivasti. Löytää monet hotellit ihan vain nimellä. Bang Niang on pohjoiseen päin Nang Thongista. Muutama km. Lavataksilla maksaa 100 baht.

    • Moi , Tuo Nang Thong ja Bang niang Beachin väli on 3,5-4km taksi maksoi hotelli Baan Khaolakista viime joulukuussa Bang Niang Beachille 150THB/2 henkilöä,Nang Thongin pääkadulla on paljon paikallisia matka toimistoja josta sat hyviä rekiä räätälöivät myöds retkiä seurueille ovat vähintään puolet halvempia kuin suomalaisilla matkan järjestäjillä.Mene semmoiselle sivulle kuin Khao Lak Lovers.com sieltä löytyy hyvät hyvät kartat Nang Thong ja Bang Niang Beachin alueista joissa näkyy hotelli ja ravintolat ym.lisäksi sivuilla tietoa retkistä ja harrastua sekä ostos mahdollisuuksista.

      • Lisätää vielä noista retkistä tietoaa ,jos esim snorklaaus ja hienot merimaisemat kiinnostaa niin veneretket koh Similanille ja Koh tachaille kannataa tehdä pikaveneellä kysy matkatoimistosta Sea Starin retkiä veneet uusia ja palvelu muutenkin hyvää lisäksi Khao Sokin luonnonpuisto on hyväkohde voit tehdä sinne melontareken joikimaisemiin paikallisppaan kanssa sekä norsuratsastuasta viidakossa lisäksi voit yöpyä järvellä kelluvissa bampumajoissa joka on myös kansaaallispuistossa.Hyviä ruoka paikkoja löytyy kyllä riittävästi, paikallisissa Thai ravintoloissa tos imaukasta ja edullista ruokaa esim perheravintola Sompsi joka on Nang Thong supermarketin vieressä nuo Viking ja Golden elephant ravintolat voi jättääkyllä huoletta käymättä ruoka ei ole kaksista mutta reilusti ylihinnoteltua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      742
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      700
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      26
      638
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      627
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      99
      624
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      619
    7. 42
      554
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    9. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      515
    Aihe