Nykyinenkin Paavi on Kristuksen edustaja maan päällä ja 1870 vahvistetuvn dogmin mukaan erehtymätön virassaan puhuessaan uskon asioista.
Tällainen syntinen, joka jo lapsuudessaan kauhisteli niitä uhkauksia, joiden avulla Jumala meitä rangaista,on vielä enemmän ymmällään.
Me emme ole katolisia, mutta Jumala lienee sama. Synninteko ja muut rikolliset harrastukset ovat siis Jumalan sallimia.
Paavilta se Timo Soinikin siis elämän oppinsa ammentaa.
Tällainen syntinen, joka jo lapsuudessaan kauhisteli niitä uhkauksia, joiden avulla Jumala meitä rangaista,on vielä enemmän ymmällään.
Me emme ole katolisia, mutta Jumala lienee sama. Synninteko ja muut rikolliset harrastukset ovat siis Jumalan sallimia.
Paavilta se Timo Soinikin siis elämän oppinsa ammentaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Luterilainen kirkko on pelotteleva, ja kovissa pihdeissä seurakuntalaisia pitävä.
Syntinen joutuu kuolemansa jälkeen helvetin tuleen lopuksi aikaa, uskonnoilla on suuri ero, ja suuremmaksi ne synnin palkat nousevat vielä luterilaisen kirkon piireissä toimivilla lahkoilla.
Olen totutellut siihen että jokainen ihminen saakoon täällä maailman reunoilla kokea itse ne pahuudet jotka toisille on aiheuttanut.
Olkoon sitten seurakunnassa tai ei.
Vatikaani ja Paavin peritty valta on jo itsessään instituutio. Se on sosiaalinen konstruktio, joka säätelee miljoonien ihmisten elämää.
Uskonto antaa kulttuurissamme kuin kehykset ihmisen toiminnalle, avioliittoa myöten, joka sekin on instituutio.
Samaa mieltä olen, että täällä maan päällä ne taivas ja h***tti ovat.
Vastasihan Kristus opetuslasten kysyessä: *Missä se Jumalan valtakunta on*-- *Se on teidän sisällänne*
Mitäpä muuta siihen mennä lisäämään.
Uusi paavi on valittu. Pistäkää lapset turvaan lukkojen taa. Katoliset kuten Soini tulevat.
Katolinen kirkko on maailman laajin, siihen kuuluu n. 1,2 miljardia henkilöä. Ei paha kirkko ollenkaan, vasta valitusta paavista ei voi sanoa vielä muuta kun lukea kirkon sivustoja:
http://katolinen.fi/?p=5727#more-5727
Toivottavotaan Fransiscus 1. voimia toimia katolisen kirkon ja kansakuntien parhaaksi.
Ainakin vaikuttaa hyvin inhimilliseltä ihmiseltä. Ei ole, vielä ainakaan, kaavoihin kangistunut lehtikirjoittelun mukaan. Tuli vihkimistilaisuudessa kansan pariin siunaamaan lapsia, jota tuskin entiset paavit tekivät. Toisaalta tämä onkin nuorempi kuin edeltäjänsä. Ehkä se vaikuttaa asiaan ja sekin, että hän tulee erilaisesta kulttuuripiiristä. Hän on elänyt kansan parissa ja taitaa olla hänelle luontaista lähestyä ihmisiä.
asia on niin kuin näet. ihmiset, vain ihmiset, ovat dogmillaan asettaneet hänet Kristuksen asemaan.
Miten tuollainen voidaan käsittää? Jumal'asema tavalliselle ihmiselle.