Hei,
Jotain olen lukenut näiltä sivuilta jostain General magazine -nimisestä kaupasta (?). Haluaisin vähän tietää minkälainen kauppa ja kannattaako ostokset tehdä täällä. Lähtö meidän perheellä 29.3.
Alkoholijuomista vielä sen verran, että kuinka hyvin niitä saa ostettua Soussesta? Mieheni on oluen ystävä ystävineen ja tykkää tutustua uusiin oluisiin ja verrata niitä muihin. Saako sieltä ostettua ihan pikkumarketeistakin muutaman oluen? Lapsien kanssa lähdetään ja muutenkin muslimimaa, niin "ryyppäämään" ei olla todellakaan menossa. Jos illalla hotellilla partsilla vain yhdet saisi, niin se olisi kiva!
Toki olisi kiva viedä paikallisia hieman vahvempia kotiin tuliaisiksi, niin saako niitä ostettua myös Soussesta? Varmaan maan omat halvempia kuin tuontituotteet? Mitenkä Monastirin lentokentän hinnat?
Mukaamme lähtee myös perheen oma lastenhoitaja, joka iltasin voi katsella hieman lapsosten perään, joten onko Soussessa mitään kivoja laadukkaita ravintoloita, joissa voisi illallistaa mieheni kanssa pari kertaa viikon aikana?
Kiitos jo etukäteen valtavasti!
General magazine? -Sousse :)
9
359
Vastaukset
- travelboyyy
moi generale magazine on vähä niinku mikä tahansa tavaratalo kaikkee löytyy ruuasta elektroniikkaan.. siellä on sellane ns "alko" mistä voi ostaa alkoholia, tuontiviina on tosi kallista mut paikalliset juomat kuten taateliviina viikunapontikka ja paikallinen kalja celtia on HALPAA... viinit myös edullisia ja näitä generale magazinejä on kaksi soussessa.. hyvä tasoisia ravintoloita löydät port al kantouista.. 10 km soussen keskustasta... ollaan muuten samalla lennolla 29.3 :)
- Jari T
Magasin Generalin valikoima on melko suppea, esim. sieltä ei saa kunnollista ruokaa.
Ravintoloita Soussessa on paljon ja kohtuuhinnallakin saa oikein hyvän ruoan.- wertfgh
Ravintoloista saa viiniä ja olutta ym alkoholia. Ravintolat ovat tasokkaita!
La Fiesta, Albatros, Lèstrages, 3 Delphins, Farmers, Bonabarte...
Monissa myös hieno sisustus
- Missing Tunisia
Itse ostin tunisialaista Boukhaa (viikunaviinaa) ja Thibarinea (yrittiviinaa) lentokentältä. Taisivat olla alta 10 euroa pullo.
Vieux Magon -punaviini on kuulemma hyvää myös ja melko arvostettuakin.
Celtia-olutta saa Generalista ja ravintoloista.- Äitikysyy
Kuinka vahvaa Celtia-olut on Tunisiassa?
- celtia
Äitikysyy kirjoitti:
Kuinka vahvaa Celtia-olut on Tunisiassa?
5%
- La Fiesta
General Magazinesta saa viinaa. Thibarine on todella hyvää ja vahvaa taatelilikööriä. Celtia on hyvää olutta.
Soussen ravintoloista saa viiniä, olutta ja viinaa.
Sousse on täynnä loistavia ruokapaikkoja. La Fiesta, # Dolphins, Bonabarte,LÈstraques, jne... Myös katukeittiöstä saa halvalla hyvää. Paikalliset ruokapaikat edullisia ja myös niissä, kuten koko Tunisiassa mahtava ruoka.- Moh Ammed
Saloon on ravintolana nähtävä, mutta ruoka siella ollut keskinkertaista. Kannattaa kuitenkin poiketa vaikka oluella.
La Fiesta on Soussen suosikkiravintola! - Jees jees La La!
Moh Ammed kirjoitti:
Saloon on ravintolana nähtävä, mutta ruoka siella ollut keskinkertaista. Kannattaa kuitenkin poiketa vaikka oluella.
La Fiesta on Soussen suosikkiravintola!Farmersissa oli hyvä seisova pöytä päiväsaikaan. Juu La fiestassa hyvä ruoka ja mukavin henkilökunta. Ahmedille La Fiestaan terveisiä Suomesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 53733
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119662- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 48477
- 55455
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450