rahat vai onko jäsenillä mahdollisuutta saada sioituksiaan takaisin ?
Mitä tapahtuu niille rahoille jotka kuuluvat jäsenille jotka eivät ole tehneet rikosilmoitusta ? Vain 3000 on tehnyt ilmotyuksen mutta jäseniä yli 10000
Ottaako valtio kaikki
7
139
Vastaukset
- rikoksen uhri?
Bye-bye manit. Valtio vie, jos on niin tyhmä ettei käsitä tehdä rikosilmoitusta.
- Kiinnostunut asi
Mutta jos on käsittänyt tehdä riksoilmoitusksen?
- M...
On olemassa Korkeimman oikeuden ennakkopäätös siitä, että asianomistajan oikeus vahingonkorvaukseen on ensisijainen hyödyn menetettäväksi tuomitsemiseen nähden. Todellista hyötyä ei synny silloin, kun rikoksesta hyötynyt joutuu palauttamaan saamansa hyödyn vahinkoa kärsineelle.
Hanski on syyllistynyt törkeään petokseen, jossa on rikoksen uhreja. Tämä tarkoittaa sitä, että jäsenet ovat oikeutettuja vahingonkorvaukseen. Vahingonkorvaus on ensisijainen konfiskointiin nähden.
On siis mahdollisuuksia saada rahojaan pois. Jos ns. Winkkarin kolhoosikassaa verrataan konkurssipesään, periaatteessa pakkokeinotoimet kuitenkin menevät konkurssipesävaateiden ohi. Erinomaisen selvityksen Winkkarista tehnyt VT Pitkänen on esittänyt, että valtio pitää kaiken saamansa. Suolimurojen mukaan kaikkien varojen pitää mennä valtiolle kulujen korvaamiseksi.
Ne, jotka eivät ole tehneet rikosilmoitusta, nuolevat näppejään. Rahat menevät joko vahingonkorvauksiin tai valtiolle.- H...
> Jos ns. Winkkarin kolhoosikassaa verrataan konkurssipesään, periaatteessa pakkokeinotoimet kuitenkin menevät konkurssipesävaateiden ohi.
Tästä MJL on kuitenkin eri mieltä.
Jos pakkotäytäntöönpanossa jaettavat varat eivät riitä kaikkien saatavien maksamiseen, on velkojilla yhtäläinen oikeus saada maksu jollei toisin säädetä. Ja säädetään.
Lain mukaan eräs viimeksi suoritettavia saatavia ovat mm. menetetyksi tuomittu rahamäärä sekä muu vastaava rikoksen tai lainvastaisen menettelyn vuoksi tuomittu tai määrätty julkisoikeudellinen maksuseuraamus.
Tämänkin lain perusteella menetetyksi tuomittu rahamäärä on eräs viimeinen kohta jonossa. Tämänkin perusteella mahdolliset vahingonkorvaukset menevät menetetyksi tuomittavien saatavien ohi.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1992/19921578
- 3+30
Lopullisesti syyttömät saa valtiolta miljardin korvaukset, hähhähhähäää
leuat loksahtaa kun valtio ja krp tuomitaan- syyä on muistettava
Näimpä koetä nyt tänäänkin syyä jotakin jottei pyörrytä.
- halvat haravamiehet
Mistä insinööri tietää, onko huoneesta sammutettu valo vai ei? - Hän sytyttää tulitikun ja katsoo kumpaan suuntaan katkaisija on käännetty
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1377189Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265005L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa684382TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153503Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242311Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3021809Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241716Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91619- 671495
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581458