Onko kellään kokemuksia punahukasta eli DLE-oireyhtymästä? Poikani on sairastanut sitä 4 vuotta ja ainakaan parempaan suuntaan tauti ei oo kääntynyt. Hänellä on pelkästään kasvoissa läiskiä, joita hoidetaan sisäisellä lääkityksellä. Auringon valo aina pahentaa läiskiä.
Poika kun on, niin ei halua käyttää mitään voiteita, kuten kortisonia, auringonsuoja voiteita tai muita. Talvella, pimeän aikaan iho on aina paremman näköinen, mutta auringon valo on myrkkyä. Lääkäritkään eivät osaa sanoa taudin ennustettavuutta. Onko vaarana tauti pahentua tai tulla muita oireita / tauteja? Kertokaa omia kokemuksianne. Kiitos.
Punahukka
5
5411
Vastaukset
- miniä
Anopillani oli punahukka, hänellä oli iho-oireita ja pahimmillaan lähtivät kulmakarvat ja myös hiukset harvenivat ja päänahassa oli verestäviä laikkuja. Hän sai apua Jaakkola nimiseltä lääkäriltä (muistaakseni Kristiinankaupungissa ainakin 80-luvulla vastaanotto)tämä lääkäri teki ensin tarkat verikokeet ja sen perusteella määrättiin luontaislääkkeet. Ainakin anoppini sai apua näistä lääkkeistä, hiukset alkoivat kasvaa jne. Arvokkaita olivat nämä lääkkeet, mutta auttoivat kyllä.
Käsittääkseni tämä LED-tauti voi levitä myös sisäelimiin ja niveliin, ainakin anoppini sanoi, että lääkäri oli sanonut, että tauti oli käynyt sydämessäkin. Anoppini sai taudin 40-vuotiaana. Nyt hän on kuollut, mutta ei tähän tautiin. En tiedä oliko tästä mitään apua, mutta ainakin jotain tietoa.ja tuo kuvaamasi leviäminen on SLE , tuo DLE on vain ihomuoto eikä leviä mihinkään sisäelimiin, tulee kylllä reumaa ja ihottumaa ja joitain yleisoireita ei muuta.
hyvin harvoin joskus DLE voi muuntua SLEhen ja silloin se leviää sisäelimiin.
- Tyttö-85
Olen sairastanut punahukkaa noin 5 vuotta. Minulla oireet ovat onneksi laimeammasta päästä. Sitä esiintyy sormissa, nenän juuressa (luullaan usein silmälasien painaumiksi) ja joskus myös varpaissa. Sitä ei esiinny aina, ja on vaikea sanoa, että mistä se reagoi.
Käytän läiskiin kortisonivoidetta nimeltä Dermovat (vahvaa).Toimii tosi hyvin. Käytetään 2x päivässä kahden viikon kuureina.Minulla läiskät katoavat yleensä jo aikaisemmin. Ihmettelen tuota poikasi sisäistä lääkitystä.Onko hänellä tauti veressä vai iholla? Minulla on onneksi vain iholla (testattu verikokeilla) eli ei ole autoimmuunisairaus. Kesällä käytän vahvaa aurinkovoidetta, koska ihoni on vaalea ja muutenkin herkkä auringolle. Punahukka reagoi aurinkoon, mutta tottuu jo parissa päivässä. Ja samalla tavalla se saattaa esiintyä myös muinakin vuodenaikoina, joten syytä ei tiedetä.
Punahukka ei onneksi ole vaikuttanut suuresti elämääni. Joskus läiskät saattavat olla kipeitä, mutta voide auttaa jo parissa päivässä.Joten suosittelen sitä myös pojallesi. - Punax
Millaisia läikkiä kasvoihin tässä sairaudessa tulee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3106069Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483586Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1462760"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2242151Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol1001718- 661150
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua811035Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni141940Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan10918Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11874