Olen pyöritellyt mielessäni vaihtoehtoa, että menisin opiskelemaan Åbo Akademiin kemiantekniikkaa. Siinä kiinnostaisi ruotsin kieli ja kandin jälkeen pystyy valitsemaan pääaineeksi ja energia -ja ympäristöpuolen. Onko jollain kokemusta kyseisestä yliopista tai alasta? Pärjääkö opiskelussa lyhyen ruotsin E:llä, millä pääsen ilman kielikoetta sisään? Millaiset työllistymismahdollisuudet? Jatkotutkimukseen kuulemma pääsisi suhteellisen helposti. : )
Åbo Akademiin kemiantekniikkaa
6
263
Vastaukset
- Opiskelemaan
Vielä haluaisin kysyä, että vaikuttaako se jononkin, että minulla on paikka valmiina TTY:llä? Eli voinko hakea normaalisti, vaikka minulla on jo yksi DI-tutkinto paikka tällä hetkellä vapaana vai pitääkö minun erota TTY:ltä vai mitä?
- ababa1
Useampaan paikkaan voi hakea ja tulla hyväksytyksi. Vain yhden opiskelupaikan voi ottaa vastaan per lukuvuosi.
- Opiskelemaan
Jos kuitenkin saan tuon paikan, niin pitääkö minun kesällä kuitenkin erota tuolta TTY:stä? Vai jääkö se paikka myös minulle ja lähteekö se paikka automaattisesti minulta? Mistään oppaista en saa selkoa..
- ababa1
Voi olla kirjoilla (tai poissaolevana) useammassa yliopistossa, mutta jos ei meinaa ottaa papereita ulos, niin turha siellä vanhassa on roikkua. Ei se paikka lähde, muutakuin vasta kun opiskeluaikakiintiöt täyttyvät eli ei ole suorittanut tutkintoa eteenpäin, vaikka on ilmoittautunut opiskelijaksi.
Jos taas meinaat ottaa paperit useammasta paikasta, niin kannattanee jutella opinto-ohjaajien kanssa järjestelyistä.
- Opiskelemaan
Kiitos selvennyksestä! Toisin sanoen voin pitää TTY:n paikan varoilla, jos ruotsi ei sujukkaa. : )
- åbo akademista
Itse opiskelen kemiantekniikka Åbo Akademissa ja olen tykännyt! Koulutus on mielestäni hyvä ja opiskeluymäristökin on mukava. Kirjoitin itse keskipitkän ruotsin ja sillä pärjää mainiosti, onhan suurin osa tehtävistä laskutehtäviä ja termit oppii suht nopeasti. En muista tarkkaan rajaa, että millä arvosanalla pääsee sisälle, mutta ei se nyt ainakaan enemmän ollut kuin E. Luulisin että oli peräti M tai C! Eli pitäisi päästä ilman kielikoetta helposti sisälle.
Työllistymismahdollisuuksista en oikein omalta osaltani osaa sanoa, mutta yleisesti ottean diplomi-insinöörien työllistymismahdollisuudet ovat laajat, sillä koulutus on melko laaja ja antaa avaimet moneet suuntaan. Ja ainakin omasta mielestäni tuo ruotsinkielen hallitsemin laajentaa työllisyysmahdollisuuksia entisestään! Eli suosittelen lämpimästi :) Ainahan voi vaihtaa jos siltä tuntuu, mutta kokemusta et tule katumaan, jos otat siitä kaiken positiivisen hyödyn irti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992065Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881876Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3271696Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht911231- 311227
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651052- 511047
- 581028