Åbo Akademiin kemiantekniikkaa

Opiskelemaan

Olen pyöritellyt mielessäni vaihtoehtoa, että menisin opiskelemaan Åbo Akademiin kemiantekniikkaa. Siinä kiinnostaisi ruotsin kieli ja kandin jälkeen pystyy valitsemaan pääaineeksi ja energia -ja ympäristöpuolen. Onko jollain kokemusta kyseisestä yliopista tai alasta? Pärjääkö opiskelussa lyhyen ruotsin E:llä, millä pääsen ilman kielikoetta sisään? Millaiset työllistymismahdollisuudet? Jatkotutkimukseen kuulemma pääsisi suhteellisen helposti. : )

6

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opiskelemaan

      Vielä haluaisin kysyä, että vaikuttaako se jononkin, että minulla on paikka valmiina TTY:llä? Eli voinko hakea normaalisti, vaikka minulla on jo yksi DI-tutkinto paikka tällä hetkellä vapaana vai pitääkö minun erota TTY:ltä vai mitä?

    • ababa1

      Useampaan paikkaan voi hakea ja tulla hyväksytyksi. Vain yhden opiskelupaikan voi ottaa vastaan per lukuvuosi.

    • Opiskelemaan

      Jos kuitenkin saan tuon paikan, niin pitääkö minun kesällä kuitenkin erota tuolta TTY:stä? Vai jääkö se paikka myös minulle ja lähteekö se paikka automaattisesti minulta? Mistään oppaista en saa selkoa..

      • ababa1

        Voi olla kirjoilla (tai poissaolevana) useammassa yliopistossa, mutta jos ei meinaa ottaa papereita ulos, niin turha siellä vanhassa on roikkua. Ei se paikka lähde, muutakuin vasta kun opiskeluaikakiintiöt täyttyvät eli ei ole suorittanut tutkintoa eteenpäin, vaikka on ilmoittautunut opiskelijaksi.

        Jos taas meinaat ottaa paperit useammasta paikasta, niin kannattanee jutella opinto-ohjaajien kanssa järjestelyistä.


    • Opiskelemaan

      Kiitos selvennyksestä! Toisin sanoen voin pitää TTY:n paikan varoilla, jos ruotsi ei sujukkaa. : )

    • åbo akademista

      Itse opiskelen kemiantekniikka Åbo Akademissa ja olen tykännyt! Koulutus on mielestäni hyvä ja opiskeluymäristökin on mukava. Kirjoitin itse keskipitkän ruotsin ja sillä pärjää mainiosti, onhan suurin osa tehtävistä laskutehtäviä ja termit oppii suht nopeasti. En muista tarkkaan rajaa, että millä arvosanalla pääsee sisälle, mutta ei se nyt ainakaan enemmän ollut kuin E. Luulisin että oli peräti M tai C! Eli pitäisi päästä ilman kielikoetta helposti sisälle.

      Työllistymismahdollisuuksista en oikein omalta osaltani osaa sanoa, mutta yleisesti ottean diplomi-insinöörien työllistymismahdollisuudet ovat laajat, sillä koulutus on melko laaja ja antaa avaimet moneet suuntaan. Ja ainakin omasta mielestäni tuo ruotsinkielen hallitsemin laajentaa työllisyysmahdollisuuksia entisestään! Eli suosittelen lämpimästi :) Ainahan voi vaihtaa jos siltä tuntuu, mutta kokemusta et tule katumaan, jos otat siitä kaiken positiivisen hyödyn irti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      250
      14371
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3847
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3732
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1529
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      370
      1484
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      17
      1452
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      49
      1286
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1061
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      948
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      103
      819
    Aihe