Asun kaupungin kerrostalossa vuokralla ja meillä on kaikille yhteinen pesutupa. Nyt pesutuvan nurkkaan on ilmestynyt musta romanihame jonka tietyssä kohdassa ja pitkin helmaa näkyy suuri vaaleanruskea haiseva ripuliläntti. Hame lienee hylätty siihen nurkkaan.
Isännöitsijä kehotti keskusteleman vaatteen omistajan kanssa, mutta kyseinen perhe kieltää vaatteen olevan heidän ja suuttuivat pahanpäiväisesti kun veimme isännöitsijän terveiset. He ja me muut Tiedämme että hame ON heidän, koska toisen asunnon romanit ovat olleet possa jo pari kuukautta.
Mitä tehdä? Miksi he eivät korjaa hametta pois? Eikö sitä voi pestä? Voivatko muut naapurit(tark: valtaväestö) viedä sen omin luvin roskiin siitä haisemasta?
Neuvokaapa romanit
25
1289
Vastaukset 25
- Ja sinä tuot sen
tänne, vie roskiin ja sillä sipuli. Pitää olla jutut vähäs, kerro vaikka paljon pakkasta siell on. Se on näät enemmän asianlista. Täällä on 15, aurinko paistaa. Aion mennä 2 tunnin lenkille, päivemällä, jotta roppa pysyy sirona.
Romani nainen- zicce1
Tottakai täytyy käydä lenkillä.
- 23t224tg2
heitä vähä bensaa päälle ja tulitikku perään.. sitten heräät ja mee pesemään omat pöksysi sillä teit hätä kakat unissasi pöksyyn ja aloit jopa unissasi syyttämään mustalaisia omista tekosistasi.
- Romaninainen minäkin
Vie roskikseen. Harmi että joudut muiden jälkiä siivoamaan, mutta jos eivät omakseen tunnusta, niin sillähän pääsette ongelmasta eroon.
Ja rahnut, jättäkää vastaamatta, jos ette osaa normaalisti kommentoida.- Sinä ite oot rahnu
leikit romaninaista, aino finni kun vaan oot siellä. Minä olen oikia romaninainen.
- Anonyymi
Sinä ite oot rahnu kirjoitti:
leikit romaninaista, aino finni kun vaan oot siellä. Minä olen oikia romaninainen.
Luojan kiitos en ole syntynyt romaaaniksss.
- zicce1
Roskiin vaan! Eihän he sitä rupee pesemään!
- se voi
se ripuli juova voi olla loriittia kun loriittiai kaatuu samenttiin niin sen vari muuttuu vaaleanruskeaksi
- Anonyymi
Kyllä se oli selevä loriittipaska, ja haisi helevetin pahalle!!!
- Ketjun aloittaja
Enpä tiedä mitä ainetta se ruskee haiseva siinä hameesa on, mutta Minä en sitä ala tutkia, enkä kyllä koske koko haisevaan kankaaseen pitkällä tikullakaan. Hyh miten on kaamea lemu - kukaan naapureistakan ei halua mennä pesutupaan. Viekööt talkkaripalvelu haisuhameen roskiin.
- s.m v.
ei oo kuteja
- hamerahat sossusta
Kai teillä siellä pesutuvassa on joku siivous järjestetty. Eikö siivooja vie roskiin nurkkaan "unohdetut" tavarat?
- Siivoushuolto
Siivojille ei kuulu pesutupiin jätettyjen vaatteiden pois heittäminen, koska kuinka kukaan tietää ovatko ne siellä pesua odottamassa vai unohdettu jne. Näin meitä (olen itse talkkaripalvelun siivouspuolella) on ohjeistettu taloyhtiön puolelta.
Jokainen asukas vastaa itse vaatteistaan. - Anonyymi00026
Siivoushuolto kirjoitti:
Siivojille ei kuulu pesutupiin jätettyjen vaatteiden pois heittäminen, koska kuinka kukaan tietää ovatko ne siellä pesua odottamassa vai unohdettu jne. Näin meitä (olen itse talkkaripalvelun siivouspuolella) on ohjeistettu taloyhtiön puolelta.
Jokainen asukas vastaa itse vaatteistaan.Eikö raloyjtiö voi kyltittää rulan ja ilmoitraa pesutuvan/kuivaushuoneen säännöissä että tilat eivät olw tarkoitettu likapyykkien säilytyspaikoiksi ja että sinne jätetyt likapyykit viedään siivouksennyhteydessä roskikseen. Ei tuollaista tarvitse katsella. On outoa, että tunnetusti kotinsa siisteydestä huolehtivat romanit toimivat noin kodin ulkopuolella. Vai onko niin, että uloste on heille niin tabu, ettei tahriintunutta hametta voi viedä kotiin?
Outoa on myös se, jos ripulit on hameen ulko- eikä sisäpuolella. Onko kyseessä sittenkään uloste? Voisiko kyseessä olla jokin muu aine? Kyllä huoltomiehen, siivoojan tai isännöitsijän on puututtava asiaan ja jos kerramnkukaan talon romaneista ei tunnusta hametta omakseen, niim roskiin vaan haisemasta ja käytösohjeet pesutuvan seinälle. Turha sitä hametta on siellä kytätä kuin lokit kalanperkeitä. - Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Eikö raloyjtiö voi kyltittää rulan ja ilmoitraa pesutuvan/kuivaushuoneen säännöissä että tilat eivät olw tarkoitettu likapyykkien säilytyspaikoiksi ja että sinne jätetyt likapyykit viedään siivouksennyhteydessä roskikseen. Ei tuollaista tarvitse katsella. On outoa, että tunnetusti kotinsa siisteydestä huolehtivat romanit toimivat noin kodin ulkopuolella. Vai onko niin, että uloste on heille niin tabu, ettei tahriintunutta hametta voi viedä kotiin?
Outoa on myös se, jos ripulit on hameen ulko- eikä sisäpuolella. Onko kyseessä sittenkään uloste? Voisiko kyseessä olla jokin muu aine? Kyllä huoltomiehen, siivoojan tai isännöitsijän on puututtava asiaan ja jos kerramnkukaan talon romaneista ei tunnusta hametta omakseen, niim roskiin vaan haisemasta ja käytösohjeet pesutuvan seinälle. Turha sitä hametta on siellä kytätä kuin lokit kalanperkeitä.Äh, valitan lukuisia kirjoitusvirheitä kirjoituksessani. Teksti on niin pientä puhelimessa, ettei sitä rätahdo kirjoittaessa erottaa. Asia tuli kuitenkin varmaan selväksi, eli roskiin vaan. Sen voi tehdä kuka vaan.
- Anonyymi00031
Anonyymi00027 kirjoitti:
Äh, valitan lukuisia kirjoitusvirheitä kirjoituksessani. Teksti on niin pientä puhelimessa, ettei sitä rätahdo kirjoittaessa erottaa. Asia tuli kuitenkin varmaan selväksi, eli roskiin vaan. Sen voi tehdä kuka vaan.
Toivottavasti hame ei ole ollut siellä pyykkituvassa haisemassa 13 vuotta!
- velkaiset finskit
no kun ei vie.
- Auvo M.
Tehkää DNA ja kysykää omistajalta haluaako hän paskaisen rytkyn takaisin.
- ....................
Tai jospa vaan kannatte sen rytkyn pitkän riu'un nenässä siihen omistajan oven eteen.
- Anonyymi
Nappaisin jätesäkkiin ja veisin roskiin.
- Anonyymi
Mie en osais sellanen iso hame piällä vessas toimia.
- Anonyymi00028
Entäs tokmannin öljyosastolla??
- Anonyymi00030
Muutaman vuodessa myöhässä ohje.
Jos teillä on pyykkinaru ulkona vie sinne roikkumaan. - Anonyymi00032
NAURAAAA
MEIJÄN ALVARILLA KÄYNY VAHINKO
AINA RINSA LÖYSÄLÄ KUN OTTAA NARKIA - Anonyymi00033
Ei ollu Raineri-serkku. Rainerilla on alipi, oli putkassa.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 74916
- 113809
- 143774
- 37732
- 70647
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40629Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179546- 32539
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58513Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46512- 65496
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 75483
- 37451
- 41446
- 45443
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i1443Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61430Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74426