Voiko mikään olla ärsyttävämpää, kuin vanheneva nainen laulamassa navettasopraanolla julkisessa tilaisuudessa?
Sitten vielä luulevat olevansa suuria tähtiä, kun kansa taputtaa esityksen päätteeksi siitä ilosta , että se loppui.
Tunnen tapauksen, joka on työntämässä itseään esiintymään milloin minnekin.
Sitten vielä luulevat olevansa suuria tähtiä, kun kansa taputtaa esityksen päätteeksi siitä ilosta , että se loppui.
Tunnen tapauksen, joka on työntämässä itseään esiintymään milloin minnekin.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Joo mäkin tiedän sellasen naisen, hävetää sen puolesta kun aina joka paikassa "esiintymässä" onneks nyt on tainnu vauhti hiljentyy. Yritti se johonkin tv-kisaankin mut oli valinnu niin karseen joiun sinne että ei kaupunkilaiset heltyneet.
NAVETTASOPRAANO
Niin on. Mielestäni sellaiselta laulajalta on joko sävelkorva (jos sitä on ollutkaan) tai itsekritiikki haihtunut vuosien myötä tuuleen.
Miksihän joillakin on niin mahdoton hinku esiintymään vaikka tarpeita ei ole?
Usein nämä itse vielä olettavat olevansa jotakin suurta, jota ei ole vielä keksitty.
Kyllä raeli ossoo, järjestellä muutennii.
Raeliko se on Nilsiän sopraano on?
Itsekritiikin puutteen ei pitäsi olla syy ulvomiseen ja häiritsevään kailottamiseen.
Syynä ovat epärehelliset ystävät ja omaiset, koska heidän pitäisi sanoa pöljälle kollottajalle suoraan että laulutaidot riittävät korkeintaan varisten karkoittamiseen pihalta.
Tunnenpa tyypin, joka on yhtä esiintymishaluinen, kuin Pokka pitää sarja pääosan esittämä hienostorouva. Olipa mitkä kissanristiäiset vaan hän haluaa olla äänessä.
Itse äänestän silloin jaloillani ja lähden tilanteesta pois. On mulla sentään sen verran musiikkikorvaa jäljellä. Sitten tämäkin kailottaa: Jos ei hän kelpaa jollekin omana itsenään niin oi oi .
voe
Ärsyttävää on myöskin Sakari Kuosmasen esittämä maammelaulu. Se ei vaan osaa mutta tunkee itseään joka paikkaan. Kirka kirkuja jätettäköön rauhaan.
Saku on ilmiö, ei laulaja. Laulaahan Loirikin. Kierrän hänen konserttinsa sadan kilometrin etäisyydeltä ja pidän oksennuspussia aina mukana siltä varalta että sen mylvähtely sattuisi kuulumaan vahingossa jostain toosasta.
Kyllä näissä ammatikseen laulajissakin on karmeita esityksiä.
En ymmärrä musiikinopettajia, jotka koulussa hyväksyvät lasten laulutavan, mikä lähinnä kuullostaa ininältä. Mulla oli aikoinaan opettaja hän ei antanut laulaa falsetissa. Olen aina muistanut lämmöllä niitä kahta miesopettajaa, jotka todella opettivat.
Kuinkahan monen juhlan pilasi tämä sukuun tai tuttavapiiriin kuuluva esiintymisintoinen navettasopraano, joka luulee laulavansa kauniisti?
kauneus on kuulijan korvassa.onko pakko kuunnela?jos henkilö haluaa olla stara,suotakoon se hänelle?keneltä se on pois?laulakaa itse,arvostelijat!
Lauletaanpa hyvinkin. Pysyköön suutari lestissään. Jos luoja ei ole suonut kaunista ääntä, laulakoon metsässä tahi navetassa.
Ah sentään. Nyt on juhannus ja navettasopraanojen kulta-aika alkaa. Seuraavaksi on Siilifolk ja muut festarit, joissa nämä kukoistavat.
Saivat "sopraanot" esiintyä.
Kuka jaksaa vielä maksaa?
Nyt laulaa Kaustinen. Eikö näitä kinkereitä voisi lopettaa mielenterveyteen vedoten.
Rahastahan siellä on suuri pula.
Mielelläni kuuntelen kauniisti laulettua kansanmusiikkia, mutta ah ne .....sopraanot.
Kateelliset taas äänessä! Itse pidän hyvistä, korkeaäänisistä sopraanoista. Heitä tosin on vähän. Mutta kuunnelkaapa tätä! http://www.youtube.com/watch?v=yl9-PjH3Xt8
Kyllä tätä naista kuuntelee. Nuori ja kaunis äänikin.
Navettasopraanolla tarkoitetaan vanhevan naisen ulisevaa ääntä.
Hyvät sopraanot ovat parasta kuultavaa. Miehen ääntä ei juuri viitsi kuunnella. Joitakin tenoreita on joista pidän, mutta he eivät ole suomalaisia. Kauheinta on mies, joka kuvittelee olevansa yhtä hyvä kuin Olavi Virta. Lauluääni ilman kaunista vibraattoa ei ole mistään kotoisin, olipa laulaja sitten mies tai nainen.
Hieman suvaitsevaisuutta vanhenevia naisia kohtaan. Toki heillekin pitää suoda ilo laulaa. Onhan nuoriakin, joilla ei todellisuudessa ole minkäänlaista kykyä kuin omissa kuvitelmissaan, mutta silti he tuppaavat esiintymään särkien kuulijan korvat ja sydämen.
Ennenkaikkea mies, joka laulaa kollottaa ilman vibraattoa, on kauheeta kuultavaa!