Ajokortin väärentämisestä...

Kysyisin, jos joku tietäisi... Eräs tuttavani on väärennyttänyt ajokortin itselleen saadakseen kaljaa kaupasta... (ikä 16, väär. papereissa 18v) tietäisikö joku minkälaiset seuraamukset tuolla on, jos jää kiinni, sekä papereiden tekijälle, että käyttäjälle?
31360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos ne sen kortin ottaa pois ja laittavat asemalle niin kutsuuvat puhutteluun.En muista saiko kaveri edes sakkoja.

Äänestä

Ei ole aina yksiselitteistä miten väärennettyihin papereihin suhtaudutaan. Riippuu a) MITKÄ paperit b) MITEN väärennetty.

Jos nyt opiskelijakorttiin suttaat vähän syntymävuotta alemmaksi ja sitä tarjoat niin ei ole kovinkaan kummoinen juttu vaikka väärennös sekin. Tosin opiskelijakorttihan ei edes ole virallinen lappu ja yleisestihän joka paikassa on että kyseisellä kortilla ei anneta k-18 tuotteita tai pääse ravintolaan.

Mitä virallisempi kortti ja mitä suunnitelmallisemmin tehty niin sitä pahempi. Lievin nyt on että vähän itse kuulakynällä muuttelet numeroita ja siitä selviää aika vähällä, pikku sakoilla ja kortti takavarikoidaan.

Mutta jos taas on ihan ammattimaisesti tehty, esim. passi tai juuri kaikista vaikein väärennös eli ajokortti on "teollisesti" tehty väärä lappu niin silloin ollaan jo aika vakavan rikoksen puolella ja käräjille kyllä mennään aika poikkeuksetta. Plus sakot ovat sitten sen mukaiset, tuollaiset virallisten korttien ainakin massaväärennökset (eli tehtailet vääriä papereita myyntitarkoituksessa tai edes huviksesi) ovat jo aika lähellä ehdollista tuomiota vaikka ei mikään kriminaali olisikaan.

Ja kuulusteluhuoneesta ei kyllä ihan äkkiä pois pääsekään ja ennen kuin kertoo niin kuulee kyllä lukuisia kertoja kysymyksen "kuka tämän teki?". Siinä ei sitten enää sanotakaan että löysin kadulta.

Virallisten paprujen kanssa ollaan meinaan todella tarkkana, yksi aika yleinen muoto on myös että ihmiset yrittävät saada kuvallista kelakorttia niin että on tietoja väärin. Kokeilevat sitten ihan hakuammuntana jos ei vaikka huomattaisikaan vähän alakanttiin rukattua syntymävuotta.

Nekin ilmoitetaan yleensä aina poliisille jos nyt koko syntymäaika on vääri, pelkkä syntymävuosi nyt on tietysti aika vaikea todistaa tahallaan väärinlaitetuksi jos nyt on sama vuosikymmen sentään, vaikka aika ilmeinen harhautusyritys onkin. Saati sitten tietysti jos joku väärentää kelakortin.

Eli oletan että tuttusi on itse sutannut ajokorttiin tiedot väärin ja kunnon sakotkin siitä ropsahtaa mutta ei ole niin vakavaa. Jos taas tosiaan on itse tai joku muu koneella tehnyt kokonaan väärän lapun niin sitten on suurissa hankaluuksissa.

Ihan jokaisen tallaajan kohdalla kun ei sitten ihan äkkiä mene läpikään että juu itse kotona väänsin jos kortti on alusta loppuun hyvin taidokkaasti väärennetty ja jollaista ei ihan jokainen kotipc:llä ja kamoilla tee. Väärentäjä nyt yleensä suuremmissa ongelmissa on kuin käyttäjä eli käräjät kutsuvat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä vaan kirjoitti:

Kysyisin, jos joku tietäisi... Eräs tuttavani on väärennyttänyt ajokortin itselleen saadakseen kaljaa kaupasta... (ikä 16, väär. papereissa 18v) tietäisikö joku minkälaiset seuraamukset tuolla on, jos jää kiinni, sekä papereiden tekijälle, että käyttäjälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu