Onko muilla ollut samanlaisia oirerita?

ahdistava astma

Vuosia sitten Itselläni todettiin rasitusastma ja sinkin siihen hoitavaa lääkettä(Pulmicort) ja avaavaa(Pricanyl) ja nekin olivat kausiluontoisessa käytössä koska astma ei vaivannut missään muodossa. Viime syksynä aloitin työn ja nyt olen huomannut että astmani on pahentunut todella radikaalisti! Joudun käyttämään noita lääkkeitäni säännöllisesti ja siitä huolimatta astma ei meinaa pysyä aisoissa. Esimerkiksi juuri äsken menin lumikenkäilemään ja nousin siinä pari jyrkkää nousua niin henkeä rupesi ahdistamaa niin paljon että oli pakko palata kotiin eikä tuo kuntoiluni kestänyt kuin 10 minuuttia!!! Ja nyt nuo oireet ovat jo sen verran pahentuneet että noita hengenahdistuksia on jo yölläkin ja silloinkin on noustava kesken kaiken ottamaan tuota avaavaa. Eli astmani on pahentunut radikaalisti, ja olen joutunut lopettamaan melkein kokonaan tuon kuntoilun.
Nyt olen ruvennut miettimään että voiko tuo astman rajut kohtaukset johtua siitä että työpaikkani rakennus olisi homeessa? Itse en oikeastaan keksi enää muuta syytä! Ja onko homeella ja astmalla selvä yhteys toisiinsa? Sen voin sanoa että on aika ahdistavaa kun on joutunut tuon lennkeilyn lopettamaan kun sitä tuli paljon vielä harrastettua ennen kun nuo ongelmat karkasi käsistä!

3

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henna

      Mm. Sisäilmaongelmat pahentavat astmaa. Sinuna ottaisin yhteyttä työterveyshuoltoon, jotta pääsisit "terveisiin" työtiloihin.

      Oletko tehostanut astmalääkitystäsi?Oletko ollut milloin viimeksi astmakontrollissa? Mikäli astakontrollista on yli vuosi aikaa, kannattaa varata aika astmahoitajalle.

    • Hapettaa

      http://www.tyosuojelu.fi/fi/home-kosteusvauriot

      Tossa hieman tuosta työsuojelusta eli mene työterveyteen ja kyllä työnantajalla olisi nyt joitain velvollisuuksia asian suhteen hoitaa rakennus kuntoon. Ongelmahan on tietenkin siinä että miten työnantaja suhtautuu mahdolliseen ongelmaan.

      Kertoisitko vielä MITEN sinun rasitusastmasi todettiin ja diaknisoitiin juuri rasitusastmaksi? Minulla siis myös vuosia ollut rasituksessa / liikunnassa noita hengenahdistusoireita. Kunto on ihan hyvä vielä mutta pelkään myös etukäteen että kohta en pääse vaivan vuoksi liikkumaan. On tutkittu jo kolme kertaa astmaa mutta ei muka ole ja kysyin että voisko olla rasitusastmaa. Siihen lääkäri vaan totesi että sitä on niin vaikea todeta. En ymmärrä mikä siinä niin vaikeaa on kun oireet tulevat VAIN rasituksen yhteydessä.

    • Rasituskokeeseen vaa

      Rasitusastmahan on ihan samaa astmaa kuin kaikki muukin - oireet vaan sattuvat provosoitumaan erityisesti fyysisessä rasituksessa ja monesti erityisesti kylmässä ilmassa. Rasituksesssa oireileva astma voidaan kyllä todeta rasitusastmatestillä varmaankin jokaisessa keuhkopoliklinikassa.

      Käytännössä koe kai tehdään niin, että ensin puhallat normaali spirometrian, sitten juokset tietyn aikaa ja tehdään uudet puhallukset. Jos tulos huononee rasituksessa tietyn verran, sinulla on astma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2783
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      270
      2402
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1456
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      116
      1144
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      99
      1099
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      982
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      886
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      854
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      291
      847
    Aihe