A Ruotsin valtakunnallinen koe 9lk

bl@@h

Onko jollain ollut jo A ruotsin valtakunnallinen ysillä? Oliko koe vaikea? Mitä tehtäviä? Oliko teillä suullinen? Millainen suullinen oli? Oliko suullinen erikseen eri päivänä normaalista? jne. voi myös kertoa viime vuoden valtakunnallisesta jos haluaa.

17

12038

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SSSSS

      piti kirjoittaa aine kirahveista euroopassa vähän outo mut ei se mitään :D

      • dude!

        älä ikinä kirjota kirahveista siihen on moni kuollu


      • wseegt1

        mitä muuta oli? jos viittit kertoa. ja miten a ja b ruotti eroo toisistaa?


      • pakkolakko

        Kukaan ei saa syyllistää itseään jos pakkoruotsi ei maistu. Vika on pakkoruotsissa. Pakkoruotsia vaivaa sen tarpeettomuus ja pakollisuus.

        Suomessa yritetään osoittaa että pakkoruotsin opiskelijaa vaivaisi motivaation puute tai motivaation puute olisi oma yksilön vika. Näin ei kuitenkaan ole. Vika on ruotsinkielessä ja sen haitallisuudessa, turhudessa ja pakollisuudessa.


    • ..tyttö96..

      Valtakunnallisissa ei tietääkseni koskaan oo suullisia kokeita.

      Viime vuonna ainaki oli kuuntelu, mikä tehtiin kokeen alussa. Sitten oli luetunymmärtäminen ja käännöslauseita. Oli myös esseetehtävä, jossa piti muistaakseni kirjottaa jonkinlainen kirje. Siinä oli myös monivalinta substantiivien, verbien ja adjektiivien taivutuksesta ja joitain mekaanisia tehtäviä, missä katottiin osaako kielioppisäännöt.

      Eli tämmönen siis keväällä 2012, luultavasti samanlainen rakenne, eli samantyyppisiä tehtäviä, koska muuten niitä tuloksia ei voida vertailla.

      Suosittelen, että katot läpi kirjan takana olevan kielioppiosuuden huolella ja opettelet epäsäännölliset verbit. Ois myös hyvä opetella tunnistamaan, minkätyyppiset adjektiivit kuuluu mihinkin konjugaatioon ja verbit verbiryhmään.

      Kokeena ei juuri poikkea tavallisesta ruotsin kokeesta, vähän pidempi koeaika (lukiossa jo ihan normaali) ja virallisempi tunnelma. Mutta vaikeusasteeltaan samanlainen kun muutkin ruotsinkokeet.

      Henk.koht. Koe oli helppo, sain pisteitä 95/100, mutta muutenkin kielet on mulle helppoja.

      • Too bad

        No meilläpä on suullinen pareittain 9lk A ruotsissa ja muistaakseni oli myös ala-asteen valtakunnallisessa.


    • hanzu2

      Onko jollain ollut jo? tai onko huomenna ennen klo 13? tulkaa heti tänne kertomaan kysymyksiä sitten!

    • nn4g3

      Niitä kysymyksiä?

    • sejokavihaaruotsia

      miks ruotsin pitää olla pakollinen kieli?!?!?!?

    • Anonyymi

      ei saa luntata

    • Anonyymi

      Huomennahan se on :)

      • Anonyymi

        Oliko sulla 2021 vuoden valtakunnallinen? Mitä kysymyksiä oli mulla huomenna??


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko sulla 2021 vuoden valtakunnallinen? Mitä kysymyksiä oli mulla huomenna??

        heii mulla on se koe huomenna, mitä kysymyksiä siinä oli??

        voitko kertoo?? pliiissss


    • Anonyymi

      Mikä hiton a tai b lie. Se on se yks ja sama koe ihan ilman mitään aakkosia. Suullinen koe on rehtorin huoneessa jos ei kirjallinen onnistu

    • Anonyymi

      laiskat

    • Anonyymi

      mitä ihmettä 11 vuotta menny ja aika menee nopeesti. moi miten menee ja millon näätte tän lol

    • Anonyymi

      iha hätäsen tääl, huomen o valtakunnallinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe