Mitä mieltä olette sellaisen suunnitelman fiksuudesta, että joku opiskelisi itselleen amk-tutkinnon yhteiskunnallisen tutkintonsa rinnalle?
Itse olen pohtinut kyseistä vaihtoehtoa lähinnä työllisyyden ja ylipäätänsä työmarkkinoilla pärjäämisen näkökulmasta. Asiahan on nimittäin niin, että yhteiskuntatieteellinen tutkinto ei itsessään taida antaa kovin paljon käytännöllisiä valmiuksia, ja ko. vajavuutta voisi olla mahdollista pärjätä käymällä ammattikorkeakoulu. Ainoa epäilyksen aihe on lähinnä se, miten raskaaksi tuollainen opiskelut tulee pidemmän päälle; riittääkö ihmisen jaksaminen tuollaiseen vai ei?
Yhteiskuntatieteellinen + amk
5
216
Vastaukset
- 5+16+16
PS En nähdäkseni ollut tarpeeksi eksplisiittinen kirjottaessani aloitusviestiä, joten täsmennän vielä sen verran, että kyse on siis siitä, että opiskelisin noita tutkintoja samaan aikaan.
- .....
Mitä sä ajattelit siellä amk:ssa opiskella ja mitä pääainetta lukea yo:ssa?
- 23+01
Ammattikorkeassa on paljon läsnäolopakkoa ja ryhmätöitä, joten se on hyvä huomioida kahta tutkintoa tehdessä: yliopiston luennot jäisivät siis vähäisimmiksi. Yliopistossa kun monet kurssit saa kirjatentittyä.Opintotukea et myöskään voi saada samanaikaisesti kahteen paikkaan, vaan sinun on toisesta koulusta saatava se Kelan vaatima minimimäärä (en nyt muista mikä se minimi on, mutta jos esim. 45op/vuosi, niin sinun on saatava tämä määrä esim. yliopistosta, ei riitä että on AMK:sta 15 ja yo:sta 30).
Jaksaminen riippuu ihan sinusta itsestäsi: itse suoritan parhaillaan kahta yliopistotutkintoa. Tänä vuonna saan "pääyliopistossani" kasaan 76op ( kesällä suunnitelmissa 25op) ja toisessa yliopistossa yhden sivuaineen 24op. Rankkaa on ollut, sillä "pääyliopiston" kursseista selviän kyllä hyvin, mutta toisessa yliopistossa en ehdi käymään luennoilla ja ensimmäisistä tenteistä sainkin hylätyn (eikä nyt läpäistyt arvosanat ole sitä mihin olen tottunut, kun kurssiarvosanani ovat yleensä 4-5). Kannattaa siis tosiaan miettiä mihin ryhtyy! Vaihtoehtoisesti voit myös olla poissaolevana toisesta ja toisessa sisällä ja sitten vaihtaa seuraavana vuonna. Huomaa kuitenkin, että mikäli sinulla ei vielä ole korkeakoulupaikkaa, voit samana vuonna ottaa vain yhden kk-paikan vastaan. Jos sinulla on yo-paikka jo, niin siinä tapauksessa voit ottaa amk-paikan ja opiskella molemmissa.- ei voi olla
Miten tuo voi olla mahdollista, jos on kirjoilla yliopistossa ja pääsee opiskelemaan yliopistoon tai ammattikorkeaan, niin eihän siis pitäisi olla mahdollista, että on molemmissa opiskelija, sillä yhtäaikaa saa vain yhdessä opinahjossa olla opiskelija? Tietysti jos opintoasteet ovat eriarvoisia niin sitten. Kannattaisi varmaan lukea ammattikorkean avoimia opintoja siihen asti kunnes pystyy yliopiston rinnalla ja sitten maisterin tutkinnon suorittamisen jälk. suorittaa se loppuun. Tosin jos luet ammattikorkeassa tyyliin tavalliseksi tradeksi, niin auttaako se yhtään mitään, tradeja on niin pilvin pimein ja maisterin tutkinto on kuitenkin ylempiarvoisempi. Kannattaisi miettiä mielummin mitä ainayhditelmiä siellä yliopstossa suorittaa.
- Hy ja Uta
ei voi olla kirjoitti:
Miten tuo voi olla mahdollista, jos on kirjoilla yliopistossa ja pääsee opiskelemaan yliopistoon tai ammattikorkeaan, niin eihän siis pitäisi olla mahdollista, että on molemmissa opiskelija, sillä yhtäaikaa saa vain yhdessä opinahjossa olla opiskelija? Tietysti jos opintoasteet ovat eriarvoisia niin sitten. Kannattaisi varmaan lukea ammattikorkean avoimia opintoja siihen asti kunnes pystyy yliopiston rinnalla ja sitten maisterin tutkinnon suorittamisen jälk. suorittaa se loppuun. Tosin jos luet ammattikorkeassa tyyliin tavalliseksi tradeksi, niin auttaako se yhtään mitään, tradeja on niin pilvin pimein ja maisterin tutkinto on kuitenkin ylempiarvoisempi. Kannattaisi miettiä mielummin mitä ainayhditelmiä siellä yliopstossa suorittaa.
Hyvin tämä tuntuu onnistuvan, miksi ei onnistuisi? Ei yliopistojen välillä ole mitään keskinäistä tarkastuskontrollia. Itse olen kyllä ilmoittautunut poissaolevaksi toisesta yliopistosta mutta ihan hyvin voisin opiskella samaan aikaan molemmissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit422770Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116