Ollaan suunniteltu asuntoa tikkasenharjulta iistä, mutta kuulin huhuja että siellä viihtyy käärmeet. Onkohan nämä huhut totta? Mitä muita hyviä/huonoja puolia alueella on?
Millaista on Tikkasenharjulla?
8
346
Vastaukset
- siellä on se joki
Tikkasenharjusta tarkoitat varmaan. Yhtään käärmettä en ole nähnyt. Jos näen niin laitan heinähangon nokkaan kuivumaan. Uudempi tikkasenharjunosa on nimensä mukaan harjulla ja siten kuiva rakennuspaikka talolle. Vanhempi tikkanen (kaari) on enemmän lääseikköä ja pitkin kesää ojat vedessä. Suosittelen siis ennemmin talvi/kesätien varsia.
Hyviä puolia
Puolituntia autolla ouluun ja samalla kun ajelee niin voi ajatella mitä esim. Ritaharjussa asuvat ovat taloistaan joutuneet pulittamaan . - tikkasenharjulainen
Ei mitään palveluja.. kioskia yms. Pienemmät lapset kait kuljetetaan taksilla kouluun. Lähin bussipysäkki on nelostiellä. Auraukset ja hiekoitukset ei toimi. Katuvaloja ja päällystettä "kotitielle" saa odottaa kunnes kaikki tienvarren tontit on rakennettu. Iin kunnasta ei "asukas" saa vastauksia kun esim sähköpostilla kysyy jotain asiaa.
- Iiihiihiiii
Kaikki on ilmaista, jos on sisäpiiriä ja uusavuton.
- ideaton Iiläinen
En asu siellä, mutta olen käynyt, ja tiedän ettei siellä ole minkäänlaista. Siellä on pikkukakaroita, taloja, teitä, metsää ja keskeneräisiä rakennuksia.
- Ei kannata harkita
En ikinä muuttaisi koska se alue on L aluetta rauhanyhdistyksineen. Ne siellä asuvat on varmaan kaikki kärkkäisellä töissä.
- Masentava Ii
Ei kannata harkita kirjoitti:
En ikinä muuttaisi koska se alue on L aluetta rauhanyhdistyksineen. Ne siellä asuvat on varmaan kaikki kärkkäisellä töissä.
Eikö Iissä kaikki ole lestoja ja muita tukia kavaltavia kyrpiä ??
- Tien takana
Hyviäpulia on vähän, mutta huonoja paljon,parempi olla kertomatta ettei harmita vahingossa rakentaneita.
- tikkasenharjulainen2
Levotonta, asun omakotitalossa, oltiin yö poissa kotoa.. ikkunoita ja ikkunapeltejä sotkettu sormenjälkiä joka paikassa. Toissaviikolla huomasin yläkerran parvekkeella kiven, onneksi ei ollut osunut ikkunaan tai parvekkeen oveen. Kallis lasku olis tullu. Toissakesänä pyöräilin kotitietä, naapurin poika ja hänen kaveri leikki sotaleikkiä, tähtäsivät jaa ampuivat toisiaan. Kummallakaan ei mitään suojia. Huusin, että ei saa tähdätä. kun toinen pojista tähtäsi minua kohti suoraan.. no pojat ei uskoneet. Sanoin että jos olisitte ampumaradalla tai omalla pihalla niin en puuttuisi asiaan mutta että yleisellä tiellä ei saa leikkiä eikä osoitella aseella sivullisia. Naapureilta kuulin, että postilaatikkoja oli heiltä ammuttu, meiltäkin oli mullalla sotkettu postilaatikko sisältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude27415336Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy13910582Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1099440Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole668108Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump297645Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1866615Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1926338Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri355948IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1612680Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282162