Sonera ADSL-liittymä

Totuus asiasta

Olen tilannut Soneran ADSL-liittymän(24 Mb:ä/s). Soneran nopeusmittari näyttää vain 8Mb/s. Verkkohallinta on ilmoittanut keskuksen ja modeemin välisen nopeuden olevan 14Mb/s ja ettei sitä saada paremmaksi ja etteivät nopeusmittarit näytä yhteyden ylläpitoon menevää 10-15%:n .osuutta yhteydestä. Pitäneekö tämä paikkaansa? Onko jollain muulla tämä sama ongelma,siis että saa vain 8Mb:ä , vaikka maksaa 24:stä...

4

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amu6

      ihan samat ongelmat ainakin tällä espoon alueella.elisan 24m joka juuri ja juuri yltää 8m

    • jokuvaan.

      Ongelmana on varmaankin se että asutte liian kaukana Soneran käyttämästä DSLAMista eli silloin kun välimatka kodin ja DSLAMin välillä muodostuu liian pitkäksi niin nopeuskin tippuu. Mutta voittehan pyytää Soneraa vaihtamaan hitaampaan 8 Mbps-liittymään jolloin tuo nopeuslupauskin toteutuu.

    • asetukset? ,,

      Sonera voisi kerätä vähän enemmän tietoa liittymiensä vaatimuksista ja modemien asetuksista.

      Itsekkin ihmettelin jonkin aikaa kun laajakaista näytti nopeudeksi 8-10 megaa. Joskus sitten oli joutoaikaa ja räpläilin modemin asetuksia niin se alkoi toimia 16-18 megan nopeudella.

      LSD standardi oli auto-valinnalla ja se otti ilmeisesti käyttöön ensimmäisen mikä toimi ja se oli kai sitten sellainen protokolla jolla voitiin saavuttaa vain 10 megan nopeus.

      Sonera voisi tehdä vaikka asiakaskyselyn ja kysellä mitä modemeita ihmiset käyttää ja mitä niiden asetuksissa on valittu käytöön ja mitä nopeusmittaus näyttää. Tämän perusteella voisi tehdä yhtenvedon eri modemien suositelluista asetuksista.

      • Moro,
        meillä ei erikseen löydy tukea tai opastusta omien laitteiden asetuksiin vaan pyydämme olemaan yhteydessä esimerkiksi Helpsoniin (www.helpson.fi), jossa paneudutaan tarkemmin näihin.
        Netin auttavat keskustelupalstat tuovat myös paljon apuja "koodaajille" :) Myönnän, kuulun itsekin tähän joukkoon, joka palstoja selaamalla apuja etsii. Ja laitevalmistajan sivuilta löytyy paljon hyödyllistä tietoa, joita kannattaa tutkailla.
        Meidän sivuiltamme löytyy muutama modeemimalli ja linkit laitevalmistajan sivuille: http://bit.ly/Y46znA

        Lauren@SoneraPartio


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      150
      6801
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5913
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4549
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      100
      4466
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      161
      4290
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1670
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1566
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1379
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1355
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1141
    Aihe