Sonera ADSL-liittymä

Totuus asiasta

Olen tilannut Soneran ADSL-liittymän(24 Mb:ä/s). Soneran nopeusmittari näyttää vain 8Mb/s. Verkkohallinta on ilmoittanut keskuksen ja modeemin välisen nopeuden olevan 14Mb/s ja ettei sitä saada paremmaksi ja etteivät nopeusmittarit näytä yhteyden ylläpitoon menevää 10-15%:n .osuutta yhteydestä. Pitäneekö tämä paikkaansa? Onko jollain muulla tämä sama ongelma,siis että saa vain 8Mb:ä , vaikka maksaa 24:stä...

4

338

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amu6

      ihan samat ongelmat ainakin tällä espoon alueella.elisan 24m joka juuri ja juuri yltää 8m

    • jokuvaan.

      Ongelmana on varmaankin se että asutte liian kaukana Soneran käyttämästä DSLAMista eli silloin kun välimatka kodin ja DSLAMin välillä muodostuu liian pitkäksi niin nopeuskin tippuu. Mutta voittehan pyytää Soneraa vaihtamaan hitaampaan 8 Mbps-liittymään jolloin tuo nopeuslupauskin toteutuu.

    • asetukset? ,,

      Sonera voisi kerätä vähän enemmän tietoa liittymiensä vaatimuksista ja modemien asetuksista.

      Itsekkin ihmettelin jonkin aikaa kun laajakaista näytti nopeudeksi 8-10 megaa. Joskus sitten oli joutoaikaa ja räpläilin modemin asetuksia niin se alkoi toimia 16-18 megan nopeudella.

      LSD standardi oli auto-valinnalla ja se otti ilmeisesti käyttöön ensimmäisen mikä toimi ja se oli kai sitten sellainen protokolla jolla voitiin saavuttaa vain 10 megan nopeus.

      Sonera voisi tehdä vaikka asiakaskyselyn ja kysellä mitä modemeita ihmiset käyttää ja mitä niiden asetuksissa on valittu käytöön ja mitä nopeusmittaus näyttää. Tämän perusteella voisi tehdä yhtenvedon eri modemien suositelluista asetuksista.

      • Moro,
        meillä ei erikseen löydy tukea tai opastusta omien laitteiden asetuksiin vaan pyydämme olemaan yhteydessä esimerkiksi Helpsoniin (www.helpson.fi), jossa paneudutaan tarkemmin näihin.
        Netin auttavat keskustelupalstat tuovat myös paljon apuja "koodaajille" :) Myönnän, kuulun itsekin tähän joukkoon, joka palstoja selaamalla apuja etsii. Ja laitevalmistajan sivuilta löytyy paljon hyödyllistä tietoa, joita kannattaa tutkailla.
        Meidän sivuiltamme löytyy muutama modeemimalli ja linkit laitevalmistajan sivuille: http://bit.ly/Y46znA

        Lauren@SoneraPartio


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      93
      1470
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      94
      1127
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      864
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      303
      790
    5. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      52
      696
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      86
      696
    7. 45
      671
    8. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      651
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      637
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      604
    Aihe