Voiko tontin jakaa?

talokuue1

Jos ostamme ison (yli 10000m2) omakotitalotontin, onko sitä mahdollista jakaa kahteen osaan ja myydä toinen puolisko tonttina eteenpäin? Miten tämä käytännössä tapahtuu??

3

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ldlssls

      Soitto kuntaan ja asia selviää. Riippuu niin monesta asiasta.

    • asyt

      kannattaa huomioida että myyjä varmasti tietää rakennusoikeudet ja pyytää hintaa myös sen mukaan. ostajan on siis turha kuvitella että pääsisi hirveästi ns. tiliä tekemään.

    • rreew

      10000m2 ei varsinaisesti ole "omakotitalotontti". Yleensä tonteilla tarkoitetaan rakennuspaikkoja jotka ovat asemakaava-alueella. 10000m2 ei ole asemakaava-alueella. Jo se että kiinteistö on noin iso, kertoo siitä ettei se ole millään lailla kiinnostavalla alueella jolloin ei myöskään kunnan intresseissä sen enempää ole tuonne rakennuttaa mitään. Noin isojen kiinteistöjen rakennusoikeudet eivät myöskään mene minkään suhdeluvun mukaan ja vaatii melkein aina poikkeusluvan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      119
      3277
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      52
      2843
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2374
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1922
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1554
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1258
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1104
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      916
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      888
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      146
      842
    Aihe