olen vammautunut ja usean lääkärin kirjoittamana työkyvytön ja eduskunnanoikeusasiamies sanoi että minulla on oikeus perusturvaan ja toimeentulotukeen oikeus mutta nyt sosiaalitoimi on asettanut ehdon että minun olisi ilmoittauduttava työvoimatoimistoon kokopäivätyönhakijaksi muuten en saa euroakaan,otin yhteyttä työkkäriin ja sieltä sanottiin että jos ilmoittaudun minun on sitouduttava ottamaan kokopäivätyötä vastaan ja näin ollen oltava terve,missä on se perusturva ja vammaisen oikeus,onko sosiaalitoimella niin iso valta että he voivat parantaa minut ja ottaa vastuun kun minulla on ollut jo vuosia tappelu eläkkeestä?
yhteiskunnan uhri
vammainenpotilas
3140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eikö työkyvytön saa eläkettä?
Entäs se, kun jotkut sanovat, että jos ei ole työkkärin kirjoissa, toimeentulotukea alennetaan muutama kymmenen prosenttia?
Toisaalta, sinun on sitouduttava ottamaan kokopäivätyötä vastaan, mutta huomaa myös se, että työnantajanhan on palkattava sinut, et sinä muuten voi mitään vastaanottaa! Työnantaja yleensä tekee valinnan, ei työkkäri. Kuinkahan paljon sinulle niitä työtarjouksia tulee tulemaan?
Sen kun menet työkkäriin, ja jos kerran olet huonosti töihin kykenevä, niin tuskin sinua kukaan palkkaa! Ja jos jotain harjoittelupaikkoja tms. saat, joista maksetaan työttömyyskorvauksen lisäksi 9 e per päivä, niin eikös niistä selviä sillä, että menee paikalle ja vaikka kerran kättään liikauttaa, niin se on siinä!
Voi voi!
Uudelleen vaan eläkehakemuksia sitten, jos ei vielä ole mennyt läpi!
Myönteinen työkyvyttömyyspäätös ei ole läpihuutojuttu. Ei edes määräaikanen=kuntoutustuki.
Työkkärissä voi olla vajaakuntoisena työnhakijana jolloin sairaudet otetaan huomioon eikä tarvitse ottaa vastaan mitä tahansa työtä eikä kokopäiväistä edes,itse tuolla systeemillä ollut siellä hakijana vuosia kun jatkuvasti tulee hylkyjä Kelasta.
Aloittajan kannattaa todellakin hakea uudestaan työkyvyttömyyseläkettä. Itselläni lähtee taas 300 sairaspäivärahapäivää rullaamaan kun oli vuosi välissä.
Itselläni pysyväissairaus ja pysyvät vauriot edellisestä leikkauksesta.
Työkokeilussa kannattaa käydä sen vuoksi että on taas uutta näyttöä pystyykö palaamaan edes osittain työelämään. Mulla työkokeiluja 3kpl tänä talvena,4h/päivä ja 3 päivää viikossa. Ei onnistu ei,eri aloja kokeiltu. Edellinen työkokeilu päättyi ambulanssikyytiin..
No ilmottaudu työppäriin ja ole jatkossa työtön työnhakija. Ei pelkoa, että sieltä tulis ainoatakaan "oikeaa työpaikkaa", kun ei sieltä tule terveille ja työkykyisillekään. Työttömänä sossu ei voi kieltäytyä enää toimeentulotuesta, eikä se kait olis muutenkaan laillinen menettely.
Jos sellanen valtakunnanihme tapahtuu, että patistavat jonnekin töihin, niin käy esittäytymässä työnantajalle ja ei varmasti pelkoa, että työllistyisit... jos siis osaat esiintyä tarpeeksi vajaakuntoisena. Ketään ei saa rankaista vajaakuntoisuudesta, eli sulle ei saa tulla karenssia siitä, ettet ole kykenevä sulle osoitettuun työpaikkaan.