Kiemuraiset langanpätkät

Pelottaa

Olen 44v.sain ikänäkööni lukulasit.Miksi nään
mustia liikkuvia langanpätkiä edessäni.
Toukokuussa kävin silmälääkärillä kun näössäni
tapahtui huononeminen.Mainitsin kyllä asiasta
mutta selitti jotain valon kirkkaudesta ja silmän
reaktioista.Langanpätkät häiritsevät etenkin
kun en käytä laseja.Onko vastaavia kokemuksia?

3

1088

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmälääkäri

      Silmän takaosan (eli linssin ja verkkokalvon välisen tilan) täyttää lasiainen, joka on hyytelömäistä ja läpinäkyvää. Mitä enemmän ikää tulee, sitä useammin tulee myös degeneraatioilmiöitä lasiaiseen eli syntyy lasiaissamentumia, jotka heittävät varjon verkkokalvolle. Ne voivat olla pistemäisiä, lankamaisia ja voivat heilua silmän liikkeiden mukana.
      Yleensä ne ovat vaarattomia. Mutta mikäli samentumat ilmenevät yhtäkkiä tai silmässä näkyy valonvälähdyksiä tai paljon mustia pisteitä, joita ei aiemmin ollut tai jopa isompia varjoja, on syytä käydä silmälääkärissä silmänpohjatutkimuksessa, sillä tuossa tilanteessa voi lasiaisen aiheuttaman vedon yhteydessä verkkokalvoon tulla reikä (voi johtaa verkkokalvon irtoamiseen -> leikkaus) ja verenvuotoja lasiaiseen. Mikäli tuollaisia todettaisiin, voidaan ne yleensä hoitaa laserilla. Mikäli verkkokalvolla ei todeta reikiä/irtaumaa, ei ole syytä huoleen, vaikka samentumat häiritsevätkin.

      Samentumat näkee parhaiten (ne haittaavat eniten) silloin, kun katsoo kirkasta vaaleata taustaa - silloin mustuainen supistuu ja samentumien aiheuttamat varjot piirtyvät tarkemmin verkkokalvolle.

      Siis: Valonvälähdykset, mustat pilkut tai muut isommat varjot voivat olla varoitusmerkki vakavammasta (verkkokalvon repeämä tai irtoaminen) lasiaisen irtoamisen yhteydessä. Tuollaisessa tilanteessa on silmälääkärin tarkastus tarpeellinen.
      Mikäli tilanteesi ei ole toukokuun lääkärintarkastukseen verrattuna muuttunut eikä silloin todettu vakavaa (ja silmänpohjat tutkittiin), niin sitten ei liene syytä huoleen, elleivät oireet ole muuttaneet laatua tai ole tullut uusia oireita lisäksi.

      • pelottaa

        Silmänpohjat tutkittiin ja näköni ikään nähden
        oli hyvä.Hienoinen ongelma oli siinä kun lääkäri
        ei ollut suomalainen enkä meinannut tajuta
        hänen puheesta mitään.Seuraan tilannettani ja
        olen kiitollinen vastauksestasi.


      • loppuiän vaiva?

        Onko tietoa,mikä aiheuttaa lasiaissamentumia.Itselläni alkoivat samanaikaisesti rytmihäiriöiden ja keuhkotuntemuksien kanssa.Voiko laskimotukos aiheuttaa kyseisen vaivan?
        Silmälääkärini mukaan samentumat tulevat vain lisääntymään iän myötä.Onko olemassa mitään muuta hoitokeinoa,kuin leikkaus?Onko ravinnolla vaikutusta asiaan?Auttavatko esim.vitamiinit,antioksidantit?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1332
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      952
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe