Ostin vauvalle Devisol d-vitamiinitippoja, jotka ovat kookos-palmuöljy -pohjaisia. Aiheuttaakohan nämä tipat vatsavaivoja ja voiko tätä merkkiä ylipäänsä antaa vauvalle? Onkohan Deetippa -nimistä valmistetta enää olemassa, se taisi aiheuttaa vähiten vaivoja esikoisen kanssa?
Kokemuksia Devisol-tipoista?
?????????
53411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä on nuo devisolit. Mutta tietenkin riippuu ihan lapsesta että passaako!!!!
Meillä oli ne myös, kun sai neuvolasta. Sen rinnalla käytettiin Rela-tippoja. Kun loppui, ostettiin Rela-tipa, jossa mukana d-vitamiini.
Molemmat sopineet meillä, ei ole tullut masukipua.
Mutta tosiaan, riippuu lapsesta, sopiiko vai ei..
Meidän vauvalle ei devisol sopinut, kauheat mahakivut tuli. Tuota Deetippaa ei taida enää saada.
Imeväisille D3-tippoja: D-tipat, Minisun Drops, Bioteekin TEHO D-tipat, Disney tipat tai DeviSol Drops
Imeväisten tipat, joissa mukana maitohappobakteereita: Gefilus Tipat D3, Rela Drops D3, Biophilus Drops D3
Suomalainen tutkimus, jossa alle 2-vuotiaalle annetaan D3-vitamiinia 30µg/vrk ja selvitetään, voidaanko lisäämällä D-vitamiinin saantia parantaa kasvua ja luuston kehitystä, vähentää tulehduksia sekä jarruttaa astmaa ja allergioita.
http://www.hs.fi/kaupunki/D-vitamiinin vaikutus lapsiin tutkitaan/a1360300407183
Vauvan itku ja homeopatia
http://www.youtube.com/watch?v=90oC3HduXFk&feature=youtube_gdata