Haulikosta pinttymät pois ammoniakilla

Jämähtänyt

Oliko se nyt 5-% vai 15% ammoniakkiliuos jolla karstat sai haulikosta liukenemaan? Ei meinaan lähtenyt amerikkalaisten siihen varta vasten luomalla Carbon-of-litkulla. Kevyeen karstaan tehosi kyllä ja on tehonnut aiemminkin muihin pinttymiin. Ajattelin kävellä tässä lähipäivänä apteekkin ja tekaisuttaa vähän miedohkon ammoniakkiliuoksen, kunhan joku ase-expertti ensin kertoisin mikä se vahvuus olikaan kyseiselle liuokselle. Kerran olen tuon taian asesepältä kuullut ohimennen... Vaan eipä pysynyt mielessä sitten.

3

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ei ei

      mee motonettiin ja osta procleania. Sillä lähtee eikä pilaa asetta.

    • putkien hoonaaja

      Jos jynssäätte piippua teräsharjalla sillä kierukkamallilla tms niin muistakaa pitkät työnnöt, ne tekee gutaa :) eli aivan piipun päästä päähän ja läpi ennenkuin vaihdatte jyssäyssuuntaa, itse käyttänyt ihan vaan moottoriöljyä, sitä esim talouspaperiin ja öljyinen, löysähkö paperitulppa piipusta läpi ja annan jonkun aikaa vaikuttaa ja sitten kunnon putsaus ja siihenkin käytän wc-tai talouspaperia, ainakin wc-paperi on syytä olla käyttämätöntä :) tulee siistimpi jälki. Tosin haulikossani on kovakromatut piiput ja en tiedä toimiiko tuo tyyli putsata jos ei ole kovakromatut piiput.

    • Latailija...

      Laita rassiin messinkiharja ja se porakoneesseen. Reilu öljy pehmitys ja hurauta karstat ja ruosteet, ym moskat pois. Lopuksi perusputsaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      77
      1234
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      87
      698
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      678
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe