Haulikosta pinttymät pois ammoniakilla

Jämähtänyt

Oliko se nyt 5-% vai 15% ammoniakkiliuos jolla karstat sai haulikosta liukenemaan? Ei meinaan lähtenyt amerikkalaisten siihen varta vasten luomalla Carbon-of-litkulla. Kevyeen karstaan tehosi kyllä ja on tehonnut aiemminkin muihin pinttymiin. Ajattelin kävellä tässä lähipäivänä apteekkin ja tekaisuttaa vähän miedohkon ammoniakkiliuoksen, kunhan joku ase-expertti ensin kertoisin mikä se vahvuus olikaan kyseiselle liuokselle. Kerran olen tuon taian asesepältä kuullut ohimennen... Vaan eipä pysynyt mielessä sitten.

3

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ei ei

      mee motonettiin ja osta procleania. Sillä lähtee eikä pilaa asetta.

    • putkien hoonaaja

      Jos jynssäätte piippua teräsharjalla sillä kierukkamallilla tms niin muistakaa pitkät työnnöt, ne tekee gutaa :) eli aivan piipun päästä päähän ja läpi ennenkuin vaihdatte jyssäyssuuntaa, itse käyttänyt ihan vaan moottoriöljyä, sitä esim talouspaperiin ja öljyinen, löysähkö paperitulppa piipusta läpi ja annan jonkun aikaa vaikuttaa ja sitten kunnon putsaus ja siihenkin käytän wc-tai talouspaperia, ainakin wc-paperi on syytä olla käyttämätöntä :) tulee siistimpi jälki. Tosin haulikossani on kovakromatut piiput ja en tiedä toimiiko tuo tyyli putsata jos ei ole kovakromatut piiput.

    • Latailija...

      Laita rassiin messinkiharja ja se porakoneesseen. Reilu öljy pehmitys ja hurauta karstat ja ruosteet, ym moskat pois. Lopuksi perusputsaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5231
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      187
      4961
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3434
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2976
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2312
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      241
      1747
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1299
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      79
      1299
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1000
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      937
    Aihe