Millaista on vankilassa talousrikollisella?

talousrik.

Hei

Olen todennäköisesti joutumassa vankilaan veropetoksista ja kirjanpitorikoksista. Asianajajani sanoo, että 3 vuotta voi tulla. Olen siis ensikertalainen eikä minulla ole mitään väkivaltataustaa tai muutakaan rikollistaustaa. Millaiseen vankilaan siis mahdollisesti joudun ja kuinka pitkään joudun olemaan "suljetulla" osastolla.

Millainen yleensä on päivärutiini vankilassa?

8

1077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Normi kakun heitto

      Ihan sama millä nimikkeellä menet lusimaan. Suljetussa vankilassa aloitat ja sieltä aikanaan avotaloon. Mikä on lähin suljettu vankila missä asut, sinne passitus.
      Jos tuomiosi jää 2 vuotta ja alle, selviät ehdollisella.

      Sinulla ei tule olemaan erityisoikeuksia ja vapautuksia missään asiassa. Sovitat tuomiotasi oli rikos mikä vaan.
      Hierarkiassa olet jees koska olet veropetollinen ja kirjanpitorikollinen. Jopa liivijengiläiset saattavat lähestyä sinua yhteistyön merkeissä.

      Mitä tulee lusimiseen, käy läpi näitä ketjuja tarpeeksi pitkälle. Kyllä se sinulle avautuu. Ohita kaikki homo ketjut, niillä ei ole mitään tekemistä tämän palstan kanssa. Ne ovat siviilissä olevien umpihomojen hekumaa. Heitä kiihottaisi vanki mutta vangit ovat heteroita ja se niitä anuksetuttaa. Oikein peräsuolettaa.

      • talousrik.

        Ok. Kiitos vastauksesta.

        Kuinkahan kauan joudun olemaan suljetulla osastolla jos saan 3 vuoden tuomion? Olen siis todella hyvin ja asiallisesti käyttäytyvä henkilö.

        Millaista porukkaa noi liivijengiläiset yleensä ovat, jotka lähestyvät jos lähestyvät, koska olen talousrikollinen? Yrittävät värvätä kuittitehtailuun mukaan esim.?


      • Jaa ettei homoilua..
        talousrik. kirjoitti:

        Ok. Kiitos vastauksesta.

        Kuinkahan kauan joudun olemaan suljetulla osastolla jos saan 3 vuoden tuomion? Olen siis todella hyvin ja asiallisesti käyttäytyvä henkilö.

        Millaista porukkaa noi liivijengiläiset yleensä ovat, jotka lähestyvät jos lähestyvät, koska olen talousrikollinen? Yrittävät värvätä kuittitehtailuun mukaan esim.?

        Yrittävät höynättää sut poeka miestenväliseen.. Sä oot heikko ja siksi kiihotat niitä poikia.. siittävät sinua persiiseen..


    • mee suosista liskoll

      Jos talousrikollisella epäillään olevan rahaa jemmassa, aletaan kiristämään ja välillä tulee turpaan jos ei maksa. Katso esim. kahden tunnetuimman talousrikollisen tapaukset.

      • sdlfkjhdslfkj

        Ketä nää kaks tunnetuinta talousrikollista ovat, joita tarkoitat?


    • vanki 1???/2010

      Niin, mun hieman yli 3 vuotta talousrikollisena meni näin v. 2010-2011

      Menin vapaudesta ulosottomiehen passituksella riihimäkeen.
      1 kk sijoittelussa
      siirto Hämeenlinnaan jossa 4 kk
      Lopun oli Ojoisilla avovankilassa. Vapauduin täysin palvenneena 2011.
      Olisin pääsyyt koevapauteen jo 6 kk ennen vapautumista, mutta ei työpaikkaa.

      Jos olis ollut alkoholiongelma/narkki, olisin päässyt 6 kk aikaisemmin kotiin, kun olisin käynyt vain 4 tuntia päivässä kuntoutuksessa...
      Eli olis pitänyt valehdella, että on juoppo, tosin silloin olis varmaan kivitalossa joutunut olemaan kauemmin..

      Kukaan liivimies ei ehdotellut mitään keikkoja, kukaan ei edes ole soitellut perään, muutaman sellikaverin olen kaljoilla tavannut.

      • kaloittaja...

        Eli kuinka kauan loppujen lopuksi istuit? Siis koevapauteen olisit päässyt 6kk ennen kuin puolet tuomiosta olisi istuttu? Ymmärsinkö oikein?


    • Anonyymi

      Helpolla taisit päästä?
      Mäkin talousrikoksista istuin vajaat 2 vuotta ja ihan rauhassa sai olla ja kelata et mitäs sitte jatkossa.
      Tässä sitä ollaan vuosia myöhemmin, kusista kokemusta rikkaampana.
      Riitti itselle se yks kerta ja ihan tavallista elämää vietetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe