Hbl:s censur

Seever

Är det någon mer än jag som känner djup frustration över den censureringslinje Hbl:s webbredaktion slagit in på när det gäller att hålla diskussionstrådarna under respektive nyhetsartiklar kompatibla med tidningens egna politiska linjedragningar?

Nu vill jag framhålla att jag mycket väl inser att en icke-statligt ägd tidning har all rätt i världen att själv bestämma vilka åsikter den tillåter att komma till uttryck på sina diskussionsplattformer, men inte desto mindre kan och får man som prenumerant känna sig förorättad och nonchalant behandlad om man med de bästa avsikterna velat bidra till en konstruktiv och levande debatt och likväl blir gång på gång tvungen att märka att det man skriver inte får stå kvar.

När webbredaktionen raderar bort ett diskussionsinlägg, motiveras åtgärden med att inlägget varit "osakligt". I väldigt många censureringsfall skulle man emellertid inte ens med Stephen Kings fantasi ha kunnat tolka vederbörande inlägg som osakliga, utan de har blott givit uttryck för åsikter som AVVIKIT från tidningens egen politiska linje - och därför blivit föremål för en yttrandefrihetsinskränkande tvångsåtgärd.

Hurudana diskussionsinlägg löper då risk för att raderas bort trots att de inte alls skulle vara osakligt eller provokativt formulerade? - Inlägg som ger uttryck för skribentens kritiska hållning gentemot:

- en generös migrationspolitik och ett mångkulturellt samhälle;
- vissa rättigheter för sexuella minoriteter;
- censur som föranleds av politisk korrekthet; eller
- feminism och genusforskning samt kvinnokvoter.

9

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • från laande

      Jag deltar då och då i diskussionerna på HBL,men jag är en enkel människa med enkla åsikter om vardagsfrågor så jag har varit nöjd.Språkfrågorna gör att det ibland hettar till.(också osakligheter förekommer. )

    • Censur @ HBL

      Jag håller helt med. Det är klart att en privatägd tidning har juridisk rätt att publisera, eller låta bli att publisera, det de vill. Men det här handlar inte om juridik utan om journalistisk kvalitet. Om HBL har en agenda när man modererar diskussionernan så borde den deklareras öppet.

      Jag har hållit ögonen på HBL redan en längre tid, och igår fick jag en idé. Det finns faktiskt nåt vi kan göra. Vänta några dagar så postar jag mera info...

      • käringen

        Jag tycker för min del att det ibland skrivs en otroligt dålig svenska ,( reportrarna )men det är nu bara min åsikt.inget med censuren att göra )


    • Censur @ HBL
    • Censur @ HBL

      Hej igen,


      Vi har kommit igång riktigt fint. Läs de grövsta moderatorövertrampen på vår blogg för och sprid länken till alla som kan var intresserade.

      http://censurhbl.wordpress.com/

      • synd.....

        Nu skall det ju bli slut på gratisläsandet av HBL på nätet.Det kommer nog att inverka på kommentarerna som folk skriver,och på samma gång också på censuren.


    • Lycoming

      Hbl är inte helt trovärdig i sin linje. Jag hittade något om webbproducenten och en journalist på tidningen som jämför sannfinländare med löss. Det är inte hela världen, men man vill ju vara så exemplarisk. Journalistiskt sett har tidningen gått under för länge sedan. Nu är det bara prenumeranterna som sticker.


      http://hblgranskning.blogspot.fi/2013/02/hbl-professionalism-och-nathat.html

      • carpenter4

        Jag tänker åtminstone inte börja betala,så välskrivna är inte HBLs artiklar.(Det finns undantag )


    • :-)

      Är portad av Hbl sedan ett antal år :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      61
      2116
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1432
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1265
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      70
      1248
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      115
      1125
    6. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      67
      946
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      919
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      66
      893
    9. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      78
      842
    10. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      9
      822
    Aihe