€-kriisi eskaloituu edelleen...

Venäläiset hädässä: Kyproksen koneet täynnä

Lentomatkustus Moskovasta Kyprokselle kasvaa räjähdysmäisesti.

Kyproksen hallitus pohtii ulospääsyä kriisistä
Kyproksen tukipaketti levällään
Kypros ei uskalla avata pankkien ovia
Kyproksen pörssi kiinni keskiviikkona
450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Saariselälle on Jyrki Katainen kutsunut EU:n päättäjiä, ei kuitenkaan Jutta Urpilaista, kuten ei viime vuonnakaan.
...

HS:
Kreikan pääministeri perui Suomen-vierailunsa

Kreikan pääministeri Antonis Samaras on perunut Suomen-vierailunsa.
Samaraksen oli määrä saapua tulevana viikonloppuna Saariselälle, johon kokoontuu eurooppalaisia päättäjiä Suomen pääministerin Jyrki Kataisen (kok) johdolla keskustelemaan Euroopan sekä EU:n tulevaisuudesta.

Kokoukseen on osallistumassa useita pääministereitä, muun muassa Viron presidentti Toomas Hendrik Ilves, Hollannin pääministeri Mark Rutte, Tanskan pääministeri Helle Thorning-Schmidt ja Euroopan keskuspankin johtokunnan jäsen Jörg Asmussen.

Peruutuksesta kertoi Dow Jones -uutispalvelu.
Samaras ilmoitti matkansa peruuntumisesta tiedottajansa välityksellä.
Syytä peruutukselle ei kerrottu.

Äänestä

>> Islannin pankkiireja käräjille talouden tuhoamisesta

Liuta pankkiireja on joutumassa Islannissa käräjille vastaamaan osuudestaan pankkikriisiin, joka romautti maan talouden vuonna 2008.

Keskiviikko 20.03.2013 klo 10:28

Äänestä

Luin HS:stä, että EKP:llä on 200 miljardia eli
siis 200 000 000 000 € edestä kriisivaltioiden velkakirjoja.

Milloin tuollaiset summat saisivat nuo valtiot kokoon? Saletti, ettei ikinä päivänä!


HS:
Taloustieteilijät: Eurojohto syyllinen taantumaan
Elina Kervinen HS
GUIDO BENSCHOP
Arvostettu belgialainen taloustieteilijä Paul De Grauwe on noussut säästöpolitiikan arvostelijoiden kärkijoukkoon. Hänet kuvattiin joulukuussa Leuvenissa.

Tut­ki­jat ar­vos­te­le­vat Eu­roo­pan kes­kus­pank­kia ja eu­ro­joh­ta­jia sääs­tö­jen vää­räs­tä ajoi­tuk­ses­ta ja mi­toi­tuk­ses­ta.
Eu­ro­mai­den ta­lous­ku­ri­po­li­tii­kan ja Eu­roo­pan kes­kus­pan­kin (EKP) pää­tök­sen­teon ar­vos­te­lu ei ota laan­tuak­seen.
Tut­ki­jat ar­vos­te­le­vat Eu­roo­pan kes­kus­pank­kia ja eu­ro­joh­ta­jia sääs­tö­jen vää­räs­tä ajoi­tuk­ses­ta ja mi­toi­tuk­ses­ta.
Eu­ro­mai­den ta­lous­ku­ri­po­li­tii­kan ja Eu­roo­pan kes­kus­pan­kin (EKP) pää­tök­sen­teon ar­vos­te­lu ei ota laan­tuak­seen.
Yh­dek­si nä­ky­vis­tä kes­kus­te­li­jois­ta on nous­sut ar­vos­tet­tu bel­gia­lai­nen ta­lous­tie­tei­li­jä Paul De Grauwe, jon­ka hil­jat­tain jul­kai­se­ma tut­ki­mus­ra­port­ti he­rät­tää ta­lou­den tun­ti­joi­den kes­kuu­des­sa huo­mio­ta.
Lon­don School of Eco­no­mic­sin pro­fes­so­ri De Grau­we ar­gu­men­toi ana­lyy­sis­saan yh­des­sä Leu­ve­nin yli­opis­ton tut­ki­jan Yuemei Jin kans­sa sa­man vies­tin kuin useat tun­ne­tut ta­lous­tie­tei­li­jät ta­lous­krii­sin ai­ka­na: eu­ro­mai­den uu­si taan­tu­ma on osin it­se ai­heu­tet­tu.
DE GRAU­WEN ja Jin pa­pe­ri pu­hut­taa en­nen muu­ta jul­kai­su­ajan­koh­tan­sa vuok­si. Se jat­kaa vii­me ai­ko­jen nä­ky­vää no­kit­te­lua sii­tä, mit­kä ovat EU:n vaa­ti­man jul­kis­ten ta­louk­sien so­peu­tus­po­li­tii­kan seu­rauk­set.
Ta­lous­ko­mis­saa­ri Olli Rehn pyr­ki hil­jat­tain suit­si­maan ko­mis­sio­ta koh­taan esi­tet­tyä kri­tiik­kiä pai­men­kir­jees­sä eu­ro­mai­den val­tio­va­rain­mi­nis­te­reil­le. Reh­nin mie­les­tä ar­vos­te­lu ei ole ol­lut avu­lias­ta. Se voi mu­ren­taa luot­ta­mus­ta, jo­ta on työl­lä ja tus­kal­la ra­ken­net­tu eu­ro­alueen jul­ki­siin ta­louk­siin, hän kir­joit­ti.
Muun muas­sa ta­lous­no­be­lis­ti Paul Krugman on nos­ta­nut De Grau­wen työn esiin uu­te­na to­dis­tee­na moit­ties­saan Reh­niä ja eu­ro­val­tioi­den po­li­tiik­kaa eu­ro­krii­sin hoi­dos­sa.
"De Grau­we on kyen­nyt en­ti­ses­tään var­mis­ta­maan nä­ke­mys­tä, et­tä ko­mis­sio nyt vain on vää­räs­sä", sa­noo myös Aal­to-yli­opis­ton kan­san­ta­lous­tie­teen pro­fes­so­ri Pertti Haaparanta.



.....................................................................................................

Äänestä
  • johdossa! Äly ei riitä heillä.
    Ei koulutuskaan.
    Lunttaamalla menty läpi tai mafioosojen maksamisella opiskeluista ja tenttien suorituksista, ei kunnon opiskelulla!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.................... kirjoitti:

Venäläiset hädässä: Kyproksen koneet täynnä

Lentomatkustus Moskovasta Kyprokselle kasvaa räjähdysmäisesti.

Kyproksen hallitus pohtii ulospääsyä kriisistä
Kyproksen tukipaketti levällään
Kypros ei uskalla avata pankkien ovia
Kyproksen pörssi kiinni keskiviikkona

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu