vaikea ensi synnytys, miten toinen ?

äitikuitenkin

Synnytib esikoiseni 2kk sitten. Synnytys kesti 55h... virallisesti papereissa noin 31 h ettei näytä nii pahalta... syntyi noin 4kg ja 54 cm poika imukupilla koska lapsen syke nousi liian korkeksi.

Kohtalontovereita? Miten seuraava synnytys?

2

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toka helpompi

      Eka synnytys: kesto 22 h (eli ei mikään paha sinänsä), epiduraali, mulle kohtutulehdus kesken synnytyksen - antibioottia suoneen, lapsen syke hurjan korkea, mun verenpaine järkyttävän matala -> imukuppisynnytys, tehtiin episiotomia ja silti isohkot repeämät. Epiduraalin takia mulle järkyttävä päänsärky, tehtiin 2 veripaikkaa ennen kuin se meni ohi. Viikko sairaalassa, vauva ensin teholla pari päviää ja sitten lastenosastolla, kotona vasta eka yö yhdessä. :(

      Toka synnytys: kesto 16 h, kivunlievityksenä vain kohdukaulan puudutus loppuvaiheessa (ei auttanut kyllä mitään..), ei repeämiä, kaikki meni "oppikirjojen mukaan". Kahden päivän jälkeen kotiin. :)

    • toka sektio

      Esikoinen syntyi 50h vesien menosta. Papereissa lukee synnytyksen kestoksi myös 31h, mikä lie aika sekin sitten. Oksitosiinilla vauhditettiin supistuksia kun tulehdusarvot nousivat., Vauva oli iso ja repi tullessaan kohdunkaulan ja 4. asteen repeämän (emättimeen ja välihaan syvät repeämät, sulkijalihakset kokonaan poikki, peräsuoli usean sentin matkalta halki). Massiivinen verenvuoto. Nukutukseen välittömästi vauvan syntymän jälkeen ja leikkauspöydälle kursittavaksi. Vauvalla keuhkokuume, teholle. Näin lapsen ensimmäisen kerran vasta yli vuorokausi synnytyksen jälkeen. Vauva täysin kunnossa viikon antibioottikuurin jälkeen. Itsellä toipuminen kesti vuoden verran, kävin fysioterapeutillakin vaivojen takia. Täysin ei kaikki toimi kuten ennen mutta voin elää normaalia elämää.
      Varmaan arvaat että seuraava oli sektio. Se sanottiin jo ekan synnytyksen jälkeen ettei mahdollisuuksia muuhun enää oikein ole. Ei tarvinnut anella sektiota...Se olikin sitten ihan kiva kokemus verrattuna ekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      82
      6345
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      289
      5440
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      98
      4131
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2890
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      26
      2832
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      120
      2083
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2030
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1767
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1291
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      159
      1151
    Aihe