vaikea ensi synnytys, miten toinen ?

äitikuitenkin

Synnytib esikoiseni 2kk sitten. Synnytys kesti 55h... virallisesti papereissa noin 31 h ettei näytä nii pahalta... syntyi noin 4kg ja 54 cm poika imukupilla koska lapsen syke nousi liian korkeksi.

Kohtalontovereita? Miten seuraava synnytys?

2

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toka helpompi

      Eka synnytys: kesto 22 h (eli ei mikään paha sinänsä), epiduraali, mulle kohtutulehdus kesken synnytyksen - antibioottia suoneen, lapsen syke hurjan korkea, mun verenpaine järkyttävän matala -> imukuppisynnytys, tehtiin episiotomia ja silti isohkot repeämät. Epiduraalin takia mulle järkyttävä päänsärky, tehtiin 2 veripaikkaa ennen kuin se meni ohi. Viikko sairaalassa, vauva ensin teholla pari päviää ja sitten lastenosastolla, kotona vasta eka yö yhdessä. :(

      Toka synnytys: kesto 16 h, kivunlievityksenä vain kohdukaulan puudutus loppuvaiheessa (ei auttanut kyllä mitään..), ei repeämiä, kaikki meni "oppikirjojen mukaan". Kahden päivän jälkeen kotiin. :)

    • toka sektio

      Esikoinen syntyi 50h vesien menosta. Papereissa lukee synnytyksen kestoksi myös 31h, mikä lie aika sekin sitten. Oksitosiinilla vauhditettiin supistuksia kun tulehdusarvot nousivat., Vauva oli iso ja repi tullessaan kohdunkaulan ja 4. asteen repeämän (emättimeen ja välihaan syvät repeämät, sulkijalihakset kokonaan poikki, peräsuoli usean sentin matkalta halki). Massiivinen verenvuoto. Nukutukseen välittömästi vauvan syntymän jälkeen ja leikkauspöydälle kursittavaksi. Vauvalla keuhkokuume, teholle. Näin lapsen ensimmäisen kerran vasta yli vuorokausi synnytyksen jälkeen. Vauva täysin kunnossa viikon antibioottikuurin jälkeen. Itsellä toipuminen kesti vuoden verran, kävin fysioterapeutillakin vaivojen takia. Täysin ei kaikki toimi kuten ennen mutta voin elää normaalia elämää.
      Varmaan arvaat että seuraava oli sektio. Se sanottiin jo ekan synnytyksen jälkeen ettei mahdollisuuksia muuhun enää oikein ole. Ei tarvinnut anella sektiota...Se olikin sitten ihan kiva kokemus verrattuna ekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1825
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1190
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      460
      1169
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1053
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      831
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      776
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      691
    Aihe