Kysymys erityisesti barffaajille

Kaikki hyötykäyttöön

... saa muutkin vastata, jos on hyviä ideoita :) Eli ostin mehulingon, ja nyt haluaisin tietää, voiko sen syntyneen "mähmän" sekoittaa koiranruokaan (onko siitä jotain hyötyä koiralle)? Ja jos löytyy neuvoja myös ihmiskäyttöön, niin otetaan innolla vastaan.

5

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lenkille ja leivälle

      Kuivanappulaan moni sekoittaa eli syntyy 50/50 ruokavalio. Mähmämäiseksi voit tehdä itsellesi terveellisen hedelmä/vihannespirtelön tai nopean välipalan. Eli on hyötyä ihmisellekin ;)

      Marjaisat puurot ja vellit syntyy helposti itselle myös

      • Kaikki hyötykäyttöön

        Kiitos vinkeistä, täytyy ottaa käyttöön...

        Tuossa "katiska"-linkissä näytti olevan paljonkin asiaa, pitää ihan ajan kanssa perehtyä!


    • kaikki käyttöön

      Kyllä voi. Pakasta ne vaikka jääpalarasiassa, saa näin hyviä annospaloja. Kuitua ja vitamiiniahan niistä koiruus saa :)

      • kaikki käyttöön

        Ja siis nimenomaan lihan kanssa. Peruskuivamuona on jo tarpeeksi kuitupitoista joten sitä boostataan lihalla.


      • Kaikki hyötykäyttöön
        kaikki käyttöön kirjoitti:

        Ja siis nimenomaan lihan kanssa. Peruskuivamuona on jo tarpeeksi kuitupitoista joten sitä boostataan lihalla.

        Olen aina ollut "sekaruokkija" (eli koirat syö sekä nappuloita että lihaa) ja tarkoitinkin lähinnä lihaan sekoittamista :)

        Olen elänyt sellaisenkin ajan, kun jopa porkkana oli julistettu koiralle hengenvaaralliseksi. Tosin minun koirat kävi kasvimaalla porkkanavarkaissa, eikä yksikään niistä ole kuollut siitä syystä, nykyään sitä kai jopa suositellaan koiralle... Onko nykytietämyksen mukaan jotain hedelmiä/marjoja/vihanneksia/juureksia, mitkä olisi vaarallisia tai ei-suositeltuja koiralle? Äkkiä mietittynä minulle tulee mieleen paprika, viinirypäleet ja sipuli, olenko oikeassa ja mitä muita?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2832
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      27
      2651
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      44
      2306
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1891
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      40
      1773
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      52
      1605
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1513
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      29
      1399
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      44
      1326
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1191
    Aihe