Siis jos oikein järjellä ajatellaan, niin wifi/wlan systeemihän on todella onneton järjestelmä. Ihan käsittämätöntä kikkailua, mutta onhan sitä kuraa saatu myytyä massoille ennenkin. Pitkään.
Siis että jokainen virittelee kotiinsa omat verkkonsa, jotka lakkaavat toimimasta jo kotiovella. Siinä kynnyksen toisella puolella joutuukin sitten metsästämään mitä lie verkkoa, jotka yritykset tai julkisyhteisöt ovat puolestaan viritelleet kasaan. Voi hyvä jumala, kyllä tulevat sukupolvet nauravat kippurassa näille virityksille.
Selittäkää joku minulle, mitä tässä on takana? Muuta kuin siis rahastamista. Joku?
Why wifi? Oh why.
4
147
Vastaukset
- hyvin se pelaa.
Ei meitä mitenkään wlanilla rahasteta, modeemi oli ilmainen ja siinä on wlan systeemi. Hyvää on se että voi kannettavan kanssa olla missä tahansa, kesällä jopa ulkona, ja verkko toimii hienosti. Ei nykyaikana kukaan ala verkkokaapeleita perässään vetää.
- Mokkelis
Onhan se nyt mokkula kätevä wlanilla.
Kulkee kivasti mukana. - kurja rakennus
Minulla on läppäri, tabletti ja kaksi älypuhelinta, joissa netti. Läppäriin netti tulee valokuituliittymästä, johon ei seinät eikä ikkuna vaikuta. Tabletissa oli mokkulan sim-kortti, älypuhelimissa monta megaa nopeutta. Tabletisssakin sellainen simmi. että olisi päässyt 21 nopeuteen. Vaan, uusi talo, selektiivi-ikkunat, energiapihisti tehty. Ei aina tullut edes 2G verkkoakaaan, saati sitten 3G. Läppärissä itsessään oli jo wlan tukiasema, ostin vain reitittimen. Nyt pääsen tabletillakin nettiin. Ja puhelimilla. Soittaa ei aina voi, kun ei löydy kenttää. Onneksi on kesä tulossa, taas voi soittaa huoletta ulkoa, Ei palellu, eikä kosketusnäyttö ole toimimaton. Sillä eihän puheluihin ja tekstiviesteihin wlanista ole helpotusta! Ja tukiasema on ihan lähellä, ei varmaan 100 metriä. Naapuritalon katolla. Ihan yhtä tyhjän kanssa, on niin tiivis talo, ettei kenttää aina löydy.
- näin iisiä tää on
Laita ikkunan raosta ulos ohut piuha, 0,2 mm riittää, ulos n. 30cm pätkä. Ja piuha sisällä olevaan metallilenkkiin, halkaisija 15cm. Ja näin sinulla on säteilevä sisäantenni. Käytä sitä ikkunaa joka on kohti naapurissa olevaa tukiasemaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457382
- 324078
- 573615
- 503130
- 172806
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons512324- 532307
- 372258
- 432258
- 162236