Evankeliumi Jeesuksen mukaan?

ja sitte mut naulitt

Olisiko tekijänoikeusrikos kirjoittaa evankeliumien ja muun lähdekirjallisuuden perusteella uusi evankeliumi, ja laittaa nimeksi "Jeesuksen evankeliumi"?

Tyyliin:
"Ja sitte mä niinku totanoin sanoin niille opetuslapsille että hakekaapas sieltä se aasintamma varsoineen, että mä pääsen niinku totanoin vähän ratsastamaan tonne Jerusalemiin päin..."

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ou ziizus

      Kyseessä on rankka tekijänoikeusrikos ja jumalanpilkka sekä säädyttömyysrike. Moni on tuota yrittänyt ja yleensä vankilatuomio on lätkäisty ja sakot siihen päälle.

    • Evankeliumikirjoihin ei ole tekijänoikeutta, koska tekijöiden kuolinvuosista on kulunut yli 70 vuotta, joten niitä saa vapaasti julkaista muuttamattomina tai muutettuina. Vapaan mukaelman tekeminen on tietysti joka tapauksessa vapaata.

      Sen sijaan evankeliumikirjojen käännöksiin on tekijänoikeus usein voimassa. Tämäkään ei kuitenkaan estä kirjoittamasta omaa sepitelmää niiden sisällön pohjalta. Sen sijaan kaavamainen muunnelma, esimerkiksi Korsoraattori-ohjelman tapaisella välineellä tehty väännös, epäilemättä loukkaisi käännöksen tekijänoikeutta.

      Jos esimerkkisi kuvastaa aiottua tyyliä, on tietysti jokseenkin selvää, että kukaan ei sellaista viitsisi lukea, mutta se on eri juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe