Hyvältä kuulostaa,pysyy juominen hallussa.
Hallitus nostaa viinaveroa
16
74
Vastaukset
- Hyvä suunta
Köyhiltä ei leikkaa.
Maahanmuutto kotouttamiseen lisää panostuksia.- kaverille kans
Viinaralli viroon kiihtyy...
- Suntio huusista
Enempi kai kuolee viinaan..säästöä syntyy..jos viroon menee...
Tullimaksut ja tuontirajoitukset takaisin!
- mie
Ja karjala!
- tästä voi jatkaa
Näin valtio ottaa ja antaa
Hallitus sopi tänään kehysriihessään, miten valtio säästää vuosina 2014-2017. Valtion taloutta sopeutetaan noin 600 miljoonan euron edestä. Siitä puolet on menoleikkauksia ja puolet veronkorotuksia.
Yhteisöveroa lasketaan
Yhteisöveroa lasketaan 20 prosenttiin. Nykyisin vero 24,5, Ruotsissa vero on 22.
Osinkojen verovapaus pois
Osinkojen verovapaus poistuu.
Yritystuet remonttiin
Yritystukia karsitaan.
Leikkauslista on pitkä
Leikkauksia tulee elinkeinotukien lisäksi muun muassa kehitysyhteistyöhön ja kuntien valtionosuuksiin. Kulutusveroja kuten alkoholi-, tupakka- ja makeisveroa korotetaan.
Lisälasku kunnille
Hallituksen kehysriihestä koituu kunnille noin 90 miljoonan euron lasku. Kuntien valtionosuuksia leikataan, mutta samalla niiden tuloja lisätään. Jäteveron tuotto ohjataan kunnille ja kiinteistöveron korotuksilla kunnat saavat noin 100 miljoonan euron lisätulot. Kuntien nettomenetykseksi jää noin 90 miljoonaa euroa.
Päivähoitomaksu muuttuu
Päivähoitomaksu porrastetaan käytön mukaan.
Lastensairaalaan rahaa
Helsinkiin rakennettava lastensairaala saa valtiolta rahoitusta.
Asuntopoliittinen paketti
Pääkaupunkiseudulle on luvassa lisää kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja.
Rahaa rajalle
Rajavartiolaitos saa lisää rahaa itärajan valvontaan.
Opintotuki ei uudistu
Opintotuessa ei siirrytä lainapohjaiseen järjestelmään.
Ministereiden lupauksen mukaan sosiaaliturvaa ei heikennetä.
Liikennehankkeet toteutetaan
Kuljetustuki säilyyTämähän on vain laskelma, sitä puuttuvat ns. muuttujat kokonaan. Perustuuko kyseinen laskekelma realitteeja tukien.
Yksinkertainen veto, Viron "Viinaralli" eli Suomalainen on siitä kumma "eläin" että se kostaa.
Toisekseen ostovoiman laskiessa yritysten, varsinkin pien yrittäjien kohdalla vaikeutuu. täsäkin on epäkohta, Ihmsiä kehoitetaan perustamaan yrityksiä? Miksi? Pitäähän niitä ostajiakin olla, jolla on ostovoimaa.- Tiisaanojan Yrjö
reinhardr38 kirjoitti:
Tämähän on vain laskelma, sitä puuttuvat ns. muuttujat kokonaan. Perustuuko kyseinen laskekelma realitteeja tukien.
Yksinkertainen veto, Viron "Viinaralli" eli Suomalainen on siitä kumma "eläin" että se kostaa.
Toisekseen ostovoiman laskiessa yritysten, varsinkin pien yrittäjien kohdalla vaikeutuu. täsäkin on epäkohta, Ihmsiä kehoitetaan perustamaan yrityksiä? Miksi? Pitäähän niitä ostajiakin olla, jolla on ostovoimaa.Soini vaati äsken että olis pitänyt tupo saada ja ns nolla ratkaisu.
Ostovoimaako sillä.
Perusuomalaiset olis leikaanut köyhiltä,jos olis ollut hallituksessa.
Siinä olis ostovoima romahtanut..
Aina on kohdallasi epäkohta...aika huonossa paikassa asut ,jossa ei ole tietäkään.
Onneksi liikennehankkeet toteutetaan ja se työllistää. Samoin kuljetustuki Lieksan elementtitehtaalla.
jne
Käännä asiantuntijalevy toisin päin ja polta uudelleen. - Kustaa Pöljä.
Tiisaanojan Yrjö kirjoitti:
Soini vaati äsken että olis pitänyt tupo saada ja ns nolla ratkaisu.
Ostovoimaako sillä.
Perusuomalaiset olis leikaanut köyhiltä,jos olis ollut hallituksessa.
Siinä olis ostovoima romahtanut..
Aina on kohdallasi epäkohta...aika huonossa paikassa asut ,jossa ei ole tietäkään.
Onneksi liikennehankkeet toteutetaan ja se työllistää. Samoin kuljetustuki Lieksan elementtitehtaalla.
jne
Käännä asiantuntijalevy toisin päin ja polta uudelleen.Ei Perussuomalaiset nosta yhtään mitään, mikä leikkaisi köyhiltä pois. Jotta näette kuka ja missä mennään, seuratkaa hallituksen toimia, niistä selviää kuka leikkaa ja mitä leikkaa. Älkää aina pistäkö sellaisia tilille, kellä ei ole osaa ei arpaa koko juttuun.
Jos tarkkoja ollaan, niin eilen juuri kehysriihtä puitaessa sanoi Soini, että se 4,5% alennus yritys veroon menee, ilmeisesti johtajien palkkojen korotuksiin.. Lisäksi mainitsi siitä, että hallitus lahjoitti yrtityksille, mutta duunari hankkii tienestinsä palkkoina työstään.
Hallitus elää unelmissaan, että Suomeen ryntäävät joukkona perustamaan yrityksiä. Hallitus vaan ei ottanut huomioon nykyhetken tilannetta yritysrintamalla. Jos otetaan pois yläpäästä ja alapäähän lisätään menja,tulos om - =nolla!
Ihmettelen mitä vasurit tekevät hallituksessa joka Kokoomuksen ja Demarien johdolla kusettaa kansaa senkun ehtii. Lähtisivät aikoinaaan pois hallituksesta, jotta ne jotka vielä vasureihin luottavat, eivät sieltä poistuisi. Nyt on vasurien tilanne sellainen, että siellä ovat ne oikeistolaisemmat ihmiset vielä,joiden ajatusmaailma on meille tuntematon. - näin mennään
Kustaa Pöljä. kirjoitti:
Ei Perussuomalaiset nosta yhtään mitään, mikä leikkaisi köyhiltä pois. Jotta näette kuka ja missä mennään, seuratkaa hallituksen toimia, niistä selviää kuka leikkaa ja mitä leikkaa. Älkää aina pistäkö sellaisia tilille, kellä ei ole osaa ei arpaa koko juttuun.
Jos tarkkoja ollaan, niin eilen juuri kehysriihtä puitaessa sanoi Soini, että se 4,5% alennus yritys veroon menee, ilmeisesti johtajien palkkojen korotuksiin.. Lisäksi mainitsi siitä, että hallitus lahjoitti yrtityksille, mutta duunari hankkii tienestinsä palkkoina työstään.
Hallitus elää unelmissaan, että Suomeen ryntäävät joukkona perustamaan yrityksiä. Hallitus vaan ei ottanut huomioon nykyhetken tilannetta yritysrintamalla. Jos otetaan pois yläpäästä ja alapäähän lisätään menja,tulos om - =nolla!
Ihmettelen mitä vasurit tekevät hallituksessa joka Kokoomuksen ja Demarien johdolla kusettaa kansaa senkun ehtii. Lähtisivät aikoinaaan pois hallituksesta, jotta ne jotka vielä vasureihin luottavat, eivät sieltä poistuisi. Nyt on vasurien tilanne sellainen, että siellä ovat ne oikeistolaisemmat ihmiset vielä,joiden ajatusmaailma on meille tuntematon.Hyvin sanottu,perussuomalaisilla ei ole osaa eikä arpaa,tulisivat pois sieltä eduskunnasta. Turhasta maksetaan.
Vasurit näköjään hoitelevat ettei sosiaalipuolelta leikata.
,opiskelijat saavatat tukea ja teitä rakennetaan jne.. Eli on puolueilla eroa.
- Pontikka on IN!
Pitteepä nostto viinakeitto välineet vintiltä ja halppoo on kun ihe keittelee! Näin se vero korvattaan.
- Valelääkäri maitolai
Maksakirroosi...valtio säästää ja eläkeyhtiö.
Käy kalalla ensin, ettei verkot jää.- viru kange
Taas hallitus on onnistunut ja kehuu itseään. Älkää vesittäkö hyviä päätöksiä. Kalsarikännit kotona viru valgealla ja kalv suklaata nauttien. Makeisverokin näet nousee.
- kotim, luom.
Ei haittaa kolme pataa jo porisee .
- Veikon kone!
Joo pakko on keitellä, ei sitä lääkettä saa mistään niin halvalla ja vanhankin jalka nousee kuin 20 kakaran! Hyvä, hallitus! Ratkaisitte hyvin tämän viina ongelman!
- Sama tulos
Sammuttakaa valot, niin ei tarvii keitellä.(säästöä tulee samalla)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2905459- 705036
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484146- 513840
- 413468
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo883116Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv692972- 412168
- 452100
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272078