kirjotan tossa fantasia kirjaa, mutta en ole kauhean hyvä äidinkielessä (johtuu ehkä lepsusta opettajasta) oon korjaillut yht lausetta monia kertoja, mutta se ei silti ole wordin mukaan oikein.
" Ainoa asia joka ihmetytti oli se, että miten Anthéne oli pystynyt tekemään runoja tällaisella paikalla, vaikka kaunis se olikin kieltämättä. "
jos joku kekkaa mikä tos on vikana, ni ois kiva saada vastauksia ♥
" Ainoa asia joka ihmetytti oli se, että miten Anthéne oli pystynyt tekemään runoja tällaisella paikalla, vaikka kaunis se olikin kieltämättä. "
jos joku kekkaa mikä tos on vikana, ni ois kiva saada vastauksia ♥
Vastaukset 6
Vanhimmat
Asenna LibreOffice, jossa on toimiva oikoluku.
http://fi.libreoffice.org/
Eikö oikoluku enää kerro, mikä on vikana?
Ainoa asia, joka ihmetytti, oli se, miten Anthéne oli pystynyt tekemään runoja tällaisella paikalla, vaikka paikka kieltämättä kaunis olikin.
Kirjoittamaan runoja. Runoilemaan.
Missähän kohdin word herjaa?
Onko sulla suomi kieliasetuksena?
"kirjotan tossa fantasia kirjaa, mutta en ole kauhean hyvä äidinkielessä (johtuu ehkä lepsusta opettajasta)"
Älä sälytä syytä muiden niskoille kun ihan itsestäsi se johtuu. Ainoa henkilö joka sinun opiskeluun voi todella vaikuttaa on sinä itse. Sinulla on vielä hyvin aikaa korjata tilanne jos tahdot.
ps. fantasiakirja on yhdyssana
Pilkku puuttuu ihmetytti sanan jälkeen. Lykkäsin tuon suomen kielen raiskauksen Wordiin ja pilkkua se vaan vaatii.
ei herjaa
"Ainoa asia, joka ihmetytti, oli se että miten Anthéne oli pystynyt tekemään runoja tällaisella paikalla, vaikka kaunis se olikin kieltämättä."