Katsotaanpas Jumalan Sanasta. Room.10:8-13 Mitä siis on sanottu? -- Sana on lähellä sinua, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi, nimittäin se uskon sana, jota me julistamme.
9 Jos sinä suullasi tunnustat, että Jeesus on Herra, ja sydämessäsi uskot, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, olet pelastuva. [Ap. t. 16:31; 1. Kor. 6:14]
10 Sydämen usko tuo vanhurskauden, suun tunnustus pelastuksen.
11 Kirjoituksissa sanotaan: "Yksikään, joka häneen uskoo, ei joudu häpeään." [Ps. 25:3; Jes. 28:16; Room. 9:33]
12 Juutalaisen ja kreikkalaisen välillä ei ole eroa. Kaikilla on sama Herra, ja häneltä riittää rikkautta kaikille, jotka huutavat häntä avukseen. [Ap. t. 10:36; Room. 3:29; 1. Tim. 2:5]
13 Onhan kirjoitettu: "Jokainen, joka huutaa avukseen Herran nimeä, pelastuu." .
Tässä on se ydin uskossa. Henkilökohtainen usko,,Jota myös uudestisyntymäksi kutsutaan.Joh.3: on keskustelu tässä asiassa.
Otan toisen kohdan. Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän. [Room. 5:8, Room. 8:32]
17 "Ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan sitä tuomitsemaan, vaan pelastamaan sen.
18 Sitä, joka uskoo häneen, ei tuomita, mutta se, joka ei usko, on jo tuomittu, koska hän ei uskonut Jumalan ainoaan Poikaan. [Mark. 16:16; Joh. 5:24; Ap. t. 4:12]
19 Ja tuomio on tämä: valo on tullut maailmaan, mutta pahojen tekojensa tähden ihmiset ovat valinneet sen asemesta pimeyden. [Joh. 1:4 ]
20 Se, joka tekee pahaa, kaihtaa valoa; hän ei tule valoon, etteivät hänen tekonsa paljastuisi.
21 Mutta se, joka noudattaa totuutta, tulee valoon, jotta kävisi ilmi, että hänen tekonsa ovat lähtöisin Jumalasta."Joh.3:16-21
Kun ihminen uudestisyntyyn,niin hän ymmärtää pikkuhiljaa Sanaa.
Siis usko, ei uskonnolisuus kaikineen muotomenoineen, ja jotka kaiken lisäksi tuuditaan valerauhaan.
Tämä on Jumalansanaa. Aamen.
Kuka on siis Kristitty?
20
109
Vastaukset
- ,,,.....,,,,,,
Aamen........
- tv121
Määrittelisin kysymykseen vastauksen siten vaikka vastaukseni ei olekaan yleispätevä.Uskova on kristitty seurakuntaan kuuluva jäsenenä ei välttämättä ole kristitty.
- rgfbvcdf
Kristitty on Kristukseen uskova, uudestisyntynyt Jumalanlapsi.
- foksmalder
Eli kristittyjä on pienen pieni vähemmistö ja silti koko valtion pitäisi pomppia heidän pillinsä mukaan?
aksu521 sanoi :
Kun ihminen uudestisyntyyn,niin hän ymmärtää pikkuhiljaa Sanaa.
Siis usko, ei uskonnolisuus kaikineen muotomenoineen, ja jotka kaiken lisäksi tuuditaan valerauhaan.
Tämä on Jumalansanaa. Aamen.
____________
Aivan niin!!!Kristittyjä ovat ne joihin Herra on asettanut Pyhän Henkensä asumaan ja tehnyt
heidän kanssaan sitten liiton kasteen kautta.
Efesolaiskirje :
1:13 Hänessä on teihinkin, sittenkuin olitte kuulleet totuuden sanan, pelastuksenne evankeliumin, uskoviksi tultuanne pantu luvatun Pyhän Hengen sinetti.
1:14 sen, joka on meidän perintömme vakuutena, hänen omaisuutensa lunastamiseksi - hänen kirkkautensa kiitokseksi.
Kiitos Herralle.- murto-osakristitty
Kristitty on ehkä sellainen, joka uskoo Kristukseen vaikka heikostikin, eikä halua ainakaan poistaa Kristus-osuutta kirkosta, vaikka olisi kovinkin heikkouskoinen.
En usko että näytän kovasti ulospäin kristityltä, sillä meillähän on eri asteita. Esim. poltan tupakkaa. Uskon kuitenkin Kristuksen sovittaneen nekin, jotka jostain syystä eivät ihan Hänen voimansa lähteille ole päässeet ja irrottaneet itseään kaikesta synnistä. Jatkan epäkelpoa vaellustani Jumalan edessä, mutta elän toivossa. Välistän tuntuu, kuin olisi hetkittäin kristitty.- murto-osakristitty
Onkohan tämä luterilaisuus enemmän sellaisille ristinryöväreille (minun tapauksessa ryöväritär), joilla ei oikein ole homma hallussa ja kavahtavat sitten tällaisia pertsoja ja muita.
Luther-säätiötä kyllä arvostan, vaikka kyllä hyväksyn itse naispappeuden. Olen samaa mieltä Kylliäisen kanssa, että heidän pitäisi antaa pitää omat erillismessunsa. Niin, meille joille synnit ovat asioita, joita emme aina voi välttää vaikka täydestä sydämestä siihen pyrimme. Ne joilla on synnitön elämä, ovat kai meitä parempia jakamaan ihmiset vuohiin ja lampaisiin?
Miltä kristitty näyttää ulospäin? Näkyykö se pukeutumisessa? Ilmeissä ja eleissä? Käytöksessä? Vai ainoastaan siitä että toistelee jatkuvasti jargonia tai puhuu kanaan kieltä?- tv121
mummomuori kirjoitti:
Niin, meille joille synnit ovat asioita, joita emme aina voi välttää vaikka täydestä sydämestä siihen pyrimme. Ne joilla on synnitön elämä, ovat kai meitä parempia jakamaan ihmiset vuohiin ja lampaisiin?
Miltä kristitty näyttää ulospäin? Näkyykö se pukeutumisessa? Ilmeissä ja eleissä? Käytöksessä? Vai ainoastaan siitä että toistelee jatkuvasti jargonia tai puhuu kanaan kieltä?mummomuori
Kertomasi asia missä mielessä sanoit ei liity kristittyyn. tv121 kirjoitti:
mummomuori
Kertomasi asia missä mielessä sanoit ei liity kristittyyn.Ei minunkaan mielestä, mutta näin täällä jotkut opettavat? Siihen kai on tyytyminen…
- helppo kysymys
Vaikea sanoa kuka on. Sen sanominen kuka ei ole on helppoa. Sen meille kertovat mm. persta, yu, jaakoppi, tt11, edesa ja muuta muu.
Heillä on tieto ja valta tuomita. - tosi helppoa
On helppo sanoa kuka on kristitty.
Tässä muutama,pertsa,yu,tt11,edesa ja muutama muu. Raamatussa sanotaan myös, että tulette yllättymään, keitä on taivaassa.
Onneksi on Jumala, joka sanoo viimeisen sanan. On myös hiljaisia, joilla voi olla syväkin sydämen usko, mutta ujouttaan voi olla vaikea puhua uskostaan. Tai rukoilevat mummot ja papat. Tuskin minunkaan mummoni niin suuresti puhui uskostaan, mutta silti hänen uskonsa kantaa meihin lapsen lapsiin ja meidän jälkeläisiin.
Raamatussa puhutaan myös sinapinsiemenen uskosta eli pienestä uskosta. Vierastan luetteloita, tuo ja tuo on uskossa ja tuo ei....
ystävällisesti Tuula -pappiAivan,,Emme saa kadotustuomiotta kelleen sanoa,,,mutta Ojentaa ja kehoittaa voimme ja nuhdella,,mutta se on varma asia! Että Evankeliumia pitää esillä ja kehoittaa paranuksen tekoon, ja se on erityisen varma, että Jumalansana on muuttumaton! Ketään emme voi tietysti vetää uskoon,, se on Jumalan Pyhän Hengen tehtävä, mutta me olemme Jeesuksen opetuslapsia, ja tehtävä on viedä ilosanomaa kaikille,ja suomi on lähetyskentää tänään.Aamen
- tv121
Tuula-pappi
Oliko se huonoasia kun ei ollut edes uskoa sinapinsiemenen vertaa.Saikose heikko usko moitteita.
- yks teolooki
Tässäpä Raamatun vastaus kysymykseen, kuka on kristitty.
Apt 11:26 Ja he vaikuttivat yhdessä kokonaisen vuoden seurakunnassa, ja niitä oli paljon, jotka saivat heiltä opetusta; ja Antiokiassa ruvettiin opetuslapsia ensiksi nimittämään kristityiksi.
Siis Jeesuksen opetuslapset ovat kristittyjä. Ja taasen opetuslapsi on luonnollisesti sellainen, joka ottaa vastaan Jeesuksen opetuksen, jolloin tietenkin täytyy mös uskoa Jeesukseen. Eihän sellainen ota vastaan Jeesuksen opetuksia, joka ei usko häneen, jolloin sellainen ei ole myöskään kristitty.- Yu.
Tuula sanoi:" Raamatussa sanotaan myös, että tulette yllättymään, keitä on taivaassa. "___________Missä kohtaa sanotaan noin? Raamatunkohta?
- murto-osakristitty
Yu. kirjoitti:
Tuula sanoi:" Raamatussa sanotaan myös, että tulette yllättymään, keitä on taivaassa. "___________Missä kohtaa sanotaan noin? Raamatunkohta?
Se on varmaan se Matteuksen kohta.
Minun oli nälkä, jne.
- tosi helppoa
Tuula,miksi halveksit niitä jotka tekevät kaikkensa Jumalan sanan mukaan opettaessaan. " Vierastan luetteloita, tuo ja tuo on uskossa ja tuo ei....."
Tunnet hyvin palstan vakinaiset kommentoijat,etkö pysty eroittamaan kuka puhuu kunnioittavati Jumalasta,kuka omiaan Jumalaa pilkaten.
Vierastatko siksi luetteloa,kun siinä ei mainittu omaa nimeäsi kristittynä.
Jumala on lopullinen tuomarimme,Raamatussa synninpuolustajille ei ymmärtääkseni suuria luvata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3066643Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai495796Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1865282Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614063Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383328Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53313HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523237Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293008Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112242Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381015
