Eräs Linux-historian merkittävin asia on siis saanut ratkaisunsa. Maailman suurin valtio, ja todennäköisesti lähivuosina jo maailman suurin talous, Kiina on päättänyt ottaa Ubuntu standartisoiduksi käyttöjärjestelmäksi. Tämä voi merkitä sitä että maan julkinen sektori siirtyy seuraavan 10 vuoden aikana Ubuntu-pohjaiseen kansalliseen käyttöjärjestelmään.
" Chinese government to use Ubuntu as standardised operating system for the country "
http://www.muktware.com/5420/chinese-government-use-ubuntu-standardised-operating-system-country
" Chinese government to use Ubuntu as standardised operating system for the country "
http://www.muktware.com/5420/chinese-government-use-ubuntu-standardised-operating-system-country
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jatkoa Ranskalle, jonka valtiohallinnossa parlamentista alkaen käytetään Linuxia.
Odotelkaapa ihan rauhassa - kun ne tubuttimen lukemattomat toimimattomuudet tulevat pikkuhiljaa esille, siirtyvät takaisin Windowsiin!
Haistappa wintoy-trolli, sitä kuuluisaa SUOLTA! Ja kerro yksikin toimimattomuus!
Hehe..
Järkiperäiset eivät käytä maailman tietoturvattominta virusimuria ollenkaan, ja tämä aletaan ymmärtämään jo valtiotasollakin, kuten Ranskassa ja Kiinassa.
Merkittävä saavutus Ubuntun isälle Mark Shuttleworthille.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mark_Shuttleworth
Jos joku "toimimattomuus" löytyy niin kyllä ne kinkit keksii keinot ja korjaukset.
Huomasitte varmaan jutussa vilahtaneen organisaation joka tekee tutkimusyhteistyötä Canonicalin kanssa: National University of Defense Technology (NUDT) siis Puolustusteknologian Kansallinen Yliopisto tai joitain sinnepäinhän nimi kertoo. Hankkeen ensisijainen motiivi liittynee siis Kiinan "kansalliseen turvallisuuteen" joka on niin laaja käsite että se sisältää oikeastaan kaiken inhimillisen toiminnan Kiinassa alkaen puolustushallinnosta ja päätyen sosiaalipuolelle unohtamatta tietenkään energiateollisuutta, kauppaa, liikennettä, tietoliikennettä, finanssitalouttakaan...
Positiivinen uutinen, mutta kannattaa suhtautua "hiukan" varauksella näihin ja suunnata voimavarat muualle kuin siihen, että tämä uutinen johtaisi johonkin mullistukseen. Edelleen nimittäin tuon todellista merkitystä ei tiedä kukaan ja vaikka käyttäjämäärä nousisikin ihmeen kaupalla taivaisiin, niin köpelösti voi käydä jos ja kun ostovoima kasvaa. Jos Mac OS:ään tai Windowsiin ei olisi varaa muutenkaan, niin menetys Applelle ja MS:lle ei ole niin kova. Nyt tuleekin sitten muistista vähän heittoa, mutta todellakin muistelisin lukeneeni, että ainakaan kaikissa Intian osissa eivät Linux-jakelut kelvanneet, vaan koneisiin asennettiin jälkeenpäin mahdollisuuksien mukaan Windows (Mac OS:äähän ei sitten monikaan rauta täysin tue).
Miks musta tuntuu, että viiden vuoden kuluttua kukaan ei huomaa mitään, vaan prosentit ovat edelleen samat? Ja tämä on vaivihkaa vaiettu kuoliaaksi? Toivotaan, ettei taas käy näin.
Tää lisäkysymys on multa vähän heikko esitys, mutta voisinpa heittää, että mitäs se hyödyttää ellei sieltä suunnalta pystytä rajoitteiden vuoksi antamaan mitään takaisin yhteisölle?
Mitkä hiton prosentit? Mainostenklikkauksia nyt ei hirveästi ole kommunistisen valtion hallinnossa.
"että mitäs se hyödyttää ellei sieltä suunnalta pystytä rajoitteiden vuoksi antamaan mitään takaisin yhteisölle?"
UbuntuKylin Desktop Team https://wiki.ubuntu.com/UbuntuKylin
Kiinalla haluaa eroon jenkeistä ja rahastuksesta, eli eroon Microsoftista, joten kynnys asentaa Ubuntun tilalle tietoturvaton windows, on SUURI. Niin.. yksi syy on myös Ubuntun huomattavasti korkeampi turvallisuus.
Kiina hakee selvästi riippumattomuutta läntisistä suurista IT-yhtiöistä kuten Applesta ja Microsoftista. Valitsemalla avoimen standardin se varmistaa sen että sitä ei voida näistä asioista kampittaa.
Lisäksi on luultavaa että Kiina antaa aika paljon myös vastavuoroisesti - mm. rahoitusta. Niin se toimii myös Afrikassa. Ja se toimii pitkäjännitteisesti eikä kvartaaliperiaatteella kuten läntisissä maissa.
Erinomainen uutinen - optio, mahdollisuus laajentaa Linuxin leviämistä. Jo pelkästään ajatus 40 miljoonasta kiinalaisesta oppilaitoksesta ja niiden ehkä 600 miljoonasta päätelaitteesta ei ole vähäinen. Ubuntulla on todella hyvät saumat napata tuosta merkittävä siivu.
Tässä on tehtävä ero kansalaisten ja hallinon välille.
Jos jokaisella tavallisella kiinalaisella olisi käytössä Ubuntu tai Mint, niin eikös se tarkoittaisi sitä, että kansalaisten koneille olisi hankalampi tehdä tietomurto tai päästä käsiksi ellei koneelle mennä ihan konkreettisesti vaikkapa silloin kun omistaja on poissa kotoa? Tuskin hallinto tuotakaan toivoo kun ottaa huomioon tarpeen kontrolloida (potentiaalisia) toisinajattelijoita.
Se, että hallinnon puolella on käytössä Ubuntu tai Mint on sen sijaan ymmärrettävämpää tietoturva- ja kustannussyistä. Siihenhän tuo artikkelikin viitannee, tosin eivät sano sitä suoraan.
Ubuntuun on kiteytetty kaikki nykyaikaisen käyttöjärjestelmän ominaisuudet, joten en ihmettele heidän valintaansa. Ubuntu on vaan niin tasapuolisesti paras mitä voi saada.
Mistä se sitten johtui, ettei minulla toiminut mokkula huawei E153 ja kaksi tulostinta siinä ubuntussa?
Muista toimimattomuuksista ei edes viitsi tässä kertoakaan.
Sinä nyt olet vain se häiriköivä windows-käyttäjä, joten uskon tuon.
Mikset sinä "Pentti Nelonen" pysy siellä Windows- tai Sodat-palstoilla trollaamassa niitä "ihana Windows..." juttujasi?
"""Mistä se sitten johtui, ettei minulla toiminut mokkula huawei E153 ja kaksi tulostinta siinä ubuntussa?
Muista toimimattomuuksista ei edes viitsi tässä kertoakaan. """
Sinun laitteesi eivät olleet standardin mukaisia.
On parhaiten tuettu linuksissa ja kun asentaa HPIJS ajurin niin toimii varmasti.
Jep
HP tekee yhteistyötä Linuxin kanssa.
"Ubuntuun on kiteytetty kaikki nykyaikaisen käyttöjärjestelmän ominaisuudet, joten en ihmettele heidän valintaansa. Ubuntu on vaan niin tasapuolisesti paras mitä voi saada. "
Kun se uputin on niin erinomainen niin se varmaan syrjäyttää kaikki muut käyttöjärjestelmät? Visioni on että se tapahtuu sillä viikolla jolloin on kaksi perjantaita peräkkäin.
"Lisäksi on luultavaa että Kiina antaa aika paljon myös vastavuoroisesti - mm. rahoitusta. Niin se toimii myös Afrikassa."
-Oletkos lukenut uutisia viime päivinä? Me länsimaathan riistettiin jo Afrikkaa aikoinaan, mutta nyt ei oikein haluttaisi, että Kiina tekee samaa. Kovasti siis ainakin todistellaan sitä, etteivät kinuskit siellä millään hyvällä asialla ole, vaan pelkästään itseään varten. Liittyy Ubuntuun miten? Ehkä siten, että jos kiinalaiset ovat siellä huseeraamassa, niin levittävät "hallinon käyttöjärjestelmänä" Ubuntua maanosaan. Sikäli helppo ratkaisu afrikkalaisille, että maanosan keskivaiheilla varsinkin on eniten köyhyyttä ja minkäänmaailman maksullisiin käyttiksiin ei tuosta vain ole varaa. Vanhassa raudassa vielä pyörii vanhemmat Ubuntun versiot ja käsittääkseni niitä ei pimitetä samalla tavalla kuin esim. MS pimittää Windows 98:n ja Windows XP:n myyntiä. Mistäs lataat niitä enää laillisesti tuosta vain siten, ettei pelkoa ole viruksista yms. kun taas Ubuntun vanhemmat versiot löytää helpostikin laillisesti.