Tätä et varmaan tiennyt Espanjasta - karmeata

Espanja - no thanks

Noin 50.000 metsästyskoiraa (pääosin galgoja ja podencoja) tapetaan ja kidutetaan kuoliaaksi joka metsästyskauden jälkeen Espanjassa. Koiria esim. hirtetään (usein vielä hitaasti), juoksutetaan kuoliaaksi, koirilta katkaistaan jalat, heitetään tyhjiin kaivoihin tai poltetaan elävältä.

Espanjassa hylätään joka vuosi noin 500.000 koiraa (pelkästään Aurinkorannikolla yli 10.000 koiraa vuodessa). Koiria otetaan hetken mielijohteesta ja kun niihin kyllästytään, ne hylätään kadulle. Suuri osa näistä koirista joutuu kunnallisiin koiratarhoihin, joissa ne tapetaan liukuhihnalla.

Netissä on paljon tietoa asiasta, esim:

http://www.sey.fi/elaintietoa/lemmikkielaimet/koira/galgojen_julmasta_kohtelusta_espanjassa

Sivustolla on myös tietoa miten itse voi olla mukana vaikuttamassa.

6

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kiitos Espanja

      Espanjalaisilta tosiaan puuttuu yksi palikka aivoista. Halveksittavaa kansaa.

    • bimpo

      Onneksi tuo puuttuva palikka löytyy Suomesta.

    • Mitä sitten ?

      Miten tuon kuuluu vaikuttaa siihen haluaako joku matkustaa aurinkoon ? Ei kai sinne matkustaminen mitenkään tue ko. toimintaa ? Onko Espanjaan matkustavat syyllisiä tuohon kaikkeen ?
      Mitä sä oikein tarkoitat tällä ? Ikävä juttu, mutta ei hirveesti hetkauta. On noita kesäkissoja säälittäväks asti Suomessakin, ja oletko tietoinen miten paljon lapsia kuolee päivittäin heitteillejätön ja ihmiskaupan uhreina ? Oletko tietoinen miten paljon lapsia kuolee nälkään ? Mietis välillä niitä ja koita kohdentaa energiaasi myös näihin inhimillistä hätää kärsiviin sillä niitäkin riittää.

    • finlandia-no thanks
    • 5+3

      So...

    • koiratturhia

      Ihan oikein! Mitä väliä jollain koirilla. Kapinen otus, joka ei parempaa ansaitse. Taidat olla idiootti, kun tommosesta vaahtoat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1188
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe