John Irving: In One Person

On jo ilmestynyt myös pokkarina.

In One Person is about a young bisexual man who falls in love with an older transgender woman—Miss Frost, the librarian in a Vermont public library. The bi guy is the main character, but two transgender women are the heroes of this novel—in the sense that these two characters are the ones my bisexual narrator, Billy Abbott, most looks up to.

http://john-irving.com/in-one-person-by-john-irving/
5248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kiitos vinkistä!

Äänestä

Englanninkielisenä ensivalon nähnyt Irvingin uusin kirja on jo ehditty suomentaa. :=)

Amerikkalaiskirjailija John Irving saapuu Helsinkiin huhtikuussa. Kustannusosakeyhtiö Tammen mukaan kirjailija vierailee Helsingissä 17.-20. huhtikuuta.

Kirjailija tapaa vierailullaan myös lukijoitaan ja esiintyy muun muassa kahdessa kirjakaupassa. Lisäksi hän vierailee Helsingin yliopistolla.

Irvingin tuorein romaani Minä olen monta ilmestyi juuri suomeksi. Teos on uskalias kasvukertomus, joka pureutuu syvälle identiteetin ja seksuaalisuuden pyörteisiin.

http://www.lansi-savo.fi/uutiset/kulttuuri-ja-viihde/kirjailija-john-irving-suomeen-huhtikuussa-50315

Äänestä
  • Kulttuuritapahtuma: Kirjailija John Irving vierailee yliopistolla

    Tapahtumaluokka: Kulttuuritapahtuma
    Aika: pe 19.4.2013 klo 10:00-12:00
    Paikka: Porthania, luentosali PI
    Osoite: Yliopistonkatu 3
    Keskusta

    Kirjailija John Irving lukee otteita uusimmasta teoksestaan ja vastaa yleisön kysymyksiin perjantaina 19.4. klo 10-12 Porthanian PI-luentosalissa.

    Irvingin uusin kirja Minä olen monta (In One Person) on juuri ilmestynyt suomeksi.

    Tilaisuuden järjestää nykykielten laitos yhdessä Kustannusosakeyhtiö Tammen kanssa.
    Lisätietoja John Irvingin Suomen vierailusta Tammen verkkosivulla.

    http://helsinginyliopisto.etapahtuma.fi/Default.aspx?tabid=304&id=5900

    Äänestä

Kirja löytyy mm. PK-seudun kirjastoista (Helsinki, Vantaa, Espoo, Kauniainen). Todennäköisesti muistakin kirjastoista:
http://haku.helmet.fi/iii/encore/record/C__Rb2081836?lang=fin
Tosin useimmat kappaleet ovat vielä tänä hetkenä käsittelyssä, mutta tullevat pian kaikkien ulottuville.

Äänestä
  • Helsingin sanomien paperiversiossakin on julkaistu 19.4.2013 tämä sama artikkeli.

    http://www.hs.fi/kulttuuri/John Irving kirjoittaa homojen ja lesbojen asemasta Yhdysvalloissa/a1366263398422?ref=hs-hitaat-e-1

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


_2013_ kirjoitti:

On jo ilmestynyt myös pokkarina.

In One Person is about a young bisexual man who falls in love with an older transgender woman—Miss Frost, the librarian in a Vermont public library. The bi guy is the main character, but two transgender women are the heroes of this novel—in the sense that these two characters are the ones my bisexual narrator, Billy Abbott, most looks up to.

http://john-irving.com/in-one-person-by-john-irving/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu