Teille jotka harkitsette telemarkkinointiyrityksen kanssa toimia

ktn. ins.

Hei!

Täällä Suomi24 keskustelussa olen huomannut ilmiön: Nimittäin sen, että jos haette töihin oikeastaan mihin tahansa yritykseen niin:

Tarkistakaa työsopimus. Mikäli ette itse saa siitä selkoa, pyytäkää esimerkiksi työvoimaviranomaista tarkistamaan sopimus, ennenkuin allekirjoitatte sen. Mikäli työnantaja ei toimita kirjallista työsopimusta, hänen tulee toimittaa kirjallinen selvitys työsuhteen keskeisistä ehdoista ensimmäiseen palkanmaksuun mennessä ilman eri pyyntöä. (Työsopimuslain (55/2001) 2. luvun 4 §)

Ensimmäisen palkkakuitin saavuttua (työnantajalla on velvoite toimittaa jokaisen palkanmaksun yhteydessä todistus palkan maksamisesta TSL 2 luku 16 §) tarkistakaa että työnantaja on toimittanut työnantajavelvoitteet, kuten työeläkemaksun, verot, sairausvakuutusmaksun ja ay-jäsenmaksun (mikäli kuulut liittoon). Pidempään olleiden tulee saada myös vuosilomakertymää 2 pv/kk, joka maksetaan määräaikaisessa työsuhteessa työsuhteen päätyttyä viimeisen palkanmaksun yhteydessä.

Työsuhteen päättyessä työntekijällä on oikeus saada pyytäessään työtodistus. Työtodistusta kannattaa pyytää kirjallisesti esimerkiksi Asiakirjapyyntölomakkeella, jolla voi pyytää myös palkkakirjanpitoa, mikäli tarvitset sellaista. http://www.tyosuojelu.fi/fi/tyotodistus.

Työsuhteen päättyessä tarkista että sinulle on maksettu vuosilomalain mukaisesti lomakorvaus 2 pv/kk tai 2,5 pv/kk yli vuoden kestäneessä työsopimuksessa.

Mikäli työnantajan kanssa kuitenkin tulee ongelmia, kannattaa työnantajaa kehoittaa kirjallisesti korjaamaan pyynnössä mainittu asia, kuten palkanmaksuvelvoitteen laiminlyönti, palkkakuitin toimittamatta jättäminen etc.
Mikäli kirjallinen kehotus ei tuota tulosta, voit toimittaa kehotuksen joko omaan ammattiliittoosi tai aluehallintovirastoon, josta asia lähtee ratas rattaalta eteenpäin.

Toivotaan kaikille hyviä työkokemuksia ja palataan astialle

ktn. ins.

5

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itkupillille

      Mitä täällä sössötät dorka. Mene äidillesi itkemään.

    • anonyymifrendi

      Pelkkää faktaa. Ei täällä ketään sössötä vaan faktat tiskiin, puhelinmyynti firmat vetää varmaan nassusta monta junnua jotka lähtee opiskelun ohella tekee duunia. Ottakaa rahat tehdystä työstä älkääkä antako puhelinmyyntifirmojen varsinkaan kusettaa teitä.

    • ktn. ins.

      Itkupilli.

      Mikä kirjoituksessani oli mielestäsi sellaista, mitä voi nimittää sössöttämiseksi?

      ktn. ins.

    • arvostusmyyntityölle

      Puhut täyttä asiaa. Telemarkkinointihommat on työtä ihan siinä missä muunkin alan työt, joten totta kai sopimusasiat ja muut pitää olla kunnossa. Jos kuittaa lainmukaiset säädökset sössötykseksi, voi samantien todeta että alan työntekijät eivät ansaitse reilua ja ihmismäistä kohtelua. Kusettajia löytyy aina joka elämänalueelta, mutta pidemmällä tähtäimellä rehelliset firmat menestyvät parhaiten.

    • ktn. ins.

      Kysymys on myös kaikkien suomessa olevien oikeuksista. Työntekijän työpäivän tulee myös sisältää vapaata, kuten kahvitauot jolloin työnantaja ei saa hiillostaa työntekijää eikä puuttua hänen tekemisiinsä koska se on niin sanottua omaa aikaa, kuten ruokatauko.

      Omasta kokemuksestani voin sanoa, että monikaan pieni työnantaja ei huomaa vuosilomalain tuomia lomapäiviä, joista kertyy siis vuosilomaa. Toinen huomioitava seikka töitä hakiessa on ao. yrityksen liikevaihto. Mikäli liikevaihto on muutama tuhat euroa vuodessa ja haaveilet kokopäivätyöstä TES palkalla, voit hyvällä omalla tunnolla epäillä ko. yrityksen maksukykyä. Tutustukaa siis yritykseen johon olette menossa töihin.

      ktn. ins

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe