Olenko ymmärtänyt Kelan sivuja oikein; opiskelija voi tienata joka tukikuukausi 660e ilman opintotuen määrän vähenemistä?
Opintotuki ja Työ
2
672
Vastaukset
- 5689
Melkein. Opiskelija voi tienata vuoden aikana tietyn summan, joka määräytyy nostettujen tukikuukausien ja tuettomien kuukausien mukaan. Laskennallisesti tuellisena kuukautena voi tienata 660€, mutta todellisuudessa yhtenä kuukautena voi tienata vaikka 3800€, kunhan sitten muille kuukausille tulot jakautuvat niin ettei vuosituloraja ylity. Oman vuositulorajansa voi tarkistaa Kelan nettisivuilta.
- 3+9
Normaalistihan opintotukea saa vain 9kk/vuosi. Tietty jos nostat kesäopintotukea, niin silloin 12kk/vuosi. Mutta jos tosiaan nostat tuon "normaalin" määrän 9kk/vuosi, niin silloin voit tienata vuodessa 11 850€. Ei siis haittaa tienaatko summan 12kk vai yhden päivän aikana, kunhan vuositulot eivät ole tuon suuremmat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2172890Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1702539Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061182Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321072- 681038
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831035Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait274978Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka327960Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20919Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22778