Elatusmaksujen indeksit

andy1965

Nyt olisi aika vaatia elatusmaksu indeksiin muutosta. Indeksiä nostaa mm. tupakka ja alkoholi, joiden veroa korotetaan. Tämän pohjalta elatusmaksu tulee taas nousemaan. Ei lasten elatukseen noita tarvita, kansalaisadressi pitäisi aiheesta tehdä.

5

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkea sitä

      älä kakara tee lapsia jos et halua niitä elättää.

      • Pakkoraha???

        Olen molempien kanssa samaa mieltä.tosin aloittajan kanssa eri näkökulmasta..
        Elatusmaksut nykyhinnoilla on aivan naurettavia..ei niillä todellakaan makseta "äidin elämää" kuten moni isä ajattelee..
        Mä en ole koskaan oikein ymmärtänyt,että eikö se ole kunniasia vastata oman lapsensa elatuksesta edes jossain määrin??
        Liian harva vapaaehtoisesti edes niitä suostuu maksamaan.vaan taitaa olla yksi yleisimmistä riidan aiheista eron jälkeen ...
        Kuvitellaan,että nainen saa itselleen vaikka mitä tuon satasen parin turvin:)
        Voin vähän vähentää huolta..eisaa! Kyllä se lapsen elatus oikeasti maksaa!!!
        Jos minun pitäisi luopua lapsestani isälle asumaan .maksaisi. Elatusmaksut HALUAISIN myös osallistua harrastuksiin ym..
        Kyllä se lapsi joskus tajuaa kuka on ollut kiinnostunut ja tukena niissä rahapuolen asioissa!
        Itseltä se sitten pois ..mut se siitä.vääntö asiasta jatkuu varmaan loputtomiin..
        Mitä tulee indekseihin.niin naurattaa lähinnä!
        Ne muutamat eurot tai sentit mitä ne nousee koko elatusajalta ei todellakaan korvata esim .ruuanhinnan nousua ..
        Joten jos se isejä helpottaa minun puolesta voi olla korottamatrakin.saan jatkossakin ostettua sen lauantai tikkarin ihan omilla rahoilla!
        Kaikenlisäksi minun lapsella on onneksi isä joka edes josku kysyy tarvisko lapsi jotain? Ja kantaa vastuunsa isänä aivan loistavasti muutenkin!!! Joten hän ansaitsee kaiken kiitoksen vaikka minä enemmän maksankin:)
        Onhan asiassa sekin puoli,että olen etuoikeutettu äitinä,kun saan lapsen pitää luonani suurimman osan ajasta .se on ainut mikä erossa harmittaa..siinä meni isältä ( hyvältä sellaiselta ) mahdollisuus täysipäiväiseen arkeen onan lapsensa kanssa jonka hänelle kyllä soisin jos sen ei tarvitsisi tarkoittaa sitä,että minä joudun antamaan lapsen sinne asumaan ..ja aion olla jatkossakin itsekäs ja pitää hänet luonani! Onneksi isä silti samaa mieltä..vaikka ikävöikin kovasti .koskaan en tule tapaamisia rajoittamaan ja hän saa aina soittaa kun haluaa tavata:) teen kaikkeni,että se välimatkasta huolimatta onnistuu..niin isän kuin lapsen takia:)


    • Kasperin äiti

      Totta
      Jokainen rummuttaa kuinka kauheita tulee Yh lapsista.
      Eniten siinä kasvattaa justiin nämä vastuun pakenijat, joiden lapset tietävät ettei heistä saa olla kuluja.
      Kouluissa opettaja lyö rumpua kuinka kauheita on YH lapset heillä kaikki ongelmat. "jos lapsella on ongelmia, se on taatusti yksihuoltajan lapsi"
      Poika lapset joutuvat vielä todella vaikeaan tilanteeseen, kun elatusvelvollinen kasvattaa miehen roolia, kieltäen tekemästä mitään "naisten töitä" Eli lapsi on todella tyhjänpäällä kun äiti-nainen on ainoa aikuinen tekemään mitään asioita.

      Meillä isä kasvatti nyt jo 34v. pojan mielisairaaksi, lapsena ei uskaltanut edes yrittää tehdä mitään henkinen häkki oli niin todellinen ja vahva.

    • osaatko luke?

      http://www.om.fi/omju20072.htm
      siinä indeksiä tuskin maksat.
      esimerkit myös luonapidon elatusavun laskemisesta, eli pelkään ruokaan menevän summa puolikas....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      161
      3271
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3022
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      112
      1545
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      153
      1279
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1097
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1037
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      24
      908
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      43
      906
    Aihe