Elatusmaksujen indeksit

andy1965

Nyt olisi aika vaatia elatusmaksu indeksiin muutosta. Indeksiä nostaa mm. tupakka ja alkoholi, joiden veroa korotetaan. Tämän pohjalta elatusmaksu tulee taas nousemaan. Ei lasten elatukseen noita tarvita, kansalaisadressi pitäisi aiheesta tehdä.

5

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkea sitä

      älä kakara tee lapsia jos et halua niitä elättää.

      • Pakkoraha???

        Olen molempien kanssa samaa mieltä.tosin aloittajan kanssa eri näkökulmasta..
        Elatusmaksut nykyhinnoilla on aivan naurettavia..ei niillä todellakaan makseta "äidin elämää" kuten moni isä ajattelee..
        Mä en ole koskaan oikein ymmärtänyt,että eikö se ole kunniasia vastata oman lapsensa elatuksesta edes jossain määrin??
        Liian harva vapaaehtoisesti edes niitä suostuu maksamaan.vaan taitaa olla yksi yleisimmistä riidan aiheista eron jälkeen ...
        Kuvitellaan,että nainen saa itselleen vaikka mitä tuon satasen parin turvin:)
        Voin vähän vähentää huolta..eisaa! Kyllä se lapsen elatus oikeasti maksaa!!!
        Jos minun pitäisi luopua lapsestani isälle asumaan .maksaisi. Elatusmaksut HALUAISIN myös osallistua harrastuksiin ym..
        Kyllä se lapsi joskus tajuaa kuka on ollut kiinnostunut ja tukena niissä rahapuolen asioissa!
        Itseltä se sitten pois ..mut se siitä.vääntö asiasta jatkuu varmaan loputtomiin..
        Mitä tulee indekseihin.niin naurattaa lähinnä!
        Ne muutamat eurot tai sentit mitä ne nousee koko elatusajalta ei todellakaan korvata esim .ruuanhinnan nousua ..
        Joten jos se isejä helpottaa minun puolesta voi olla korottamatrakin.saan jatkossakin ostettua sen lauantai tikkarin ihan omilla rahoilla!
        Kaikenlisäksi minun lapsella on onneksi isä joka edes josku kysyy tarvisko lapsi jotain? Ja kantaa vastuunsa isänä aivan loistavasti muutenkin!!! Joten hän ansaitsee kaiken kiitoksen vaikka minä enemmän maksankin:)
        Onhan asiassa sekin puoli,että olen etuoikeutettu äitinä,kun saan lapsen pitää luonani suurimman osan ajasta .se on ainut mikä erossa harmittaa..siinä meni isältä ( hyvältä sellaiselta ) mahdollisuus täysipäiväiseen arkeen onan lapsensa kanssa jonka hänelle kyllä soisin jos sen ei tarvitsisi tarkoittaa sitä,että minä joudun antamaan lapsen sinne asumaan ..ja aion olla jatkossakin itsekäs ja pitää hänet luonani! Onneksi isä silti samaa mieltä..vaikka ikävöikin kovasti .koskaan en tule tapaamisia rajoittamaan ja hän saa aina soittaa kun haluaa tavata:) teen kaikkeni,että se välimatkasta huolimatta onnistuu..niin isän kuin lapsen takia:)


    • Kasperin äiti

      Totta
      Jokainen rummuttaa kuinka kauheita tulee Yh lapsista.
      Eniten siinä kasvattaa justiin nämä vastuun pakenijat, joiden lapset tietävät ettei heistä saa olla kuluja.
      Kouluissa opettaja lyö rumpua kuinka kauheita on YH lapset heillä kaikki ongelmat. "jos lapsella on ongelmia, se on taatusti yksihuoltajan lapsi"
      Poika lapset joutuvat vielä todella vaikeaan tilanteeseen, kun elatusvelvollinen kasvattaa miehen roolia, kieltäen tekemästä mitään "naisten töitä" Eli lapsi on todella tyhjänpäällä kun äiti-nainen on ainoa aikuinen tekemään mitään asioita.

      Meillä isä kasvatti nyt jo 34v. pojan mielisairaaksi, lapsena ei uskaltanut edes yrittää tehdä mitään henkinen häkki oli niin todellinen ja vahva.

    • osaatko luke?

      http://www.om.fi/omju20072.htm
      siinä indeksiä tuskin maksat.
      esimerkit myös luonapidon elatusavun laskemisesta, eli pelkään ruokaan menevän summa puolikas....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      146
      4824
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      41
      1673
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      59
      1330
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe