Mikä olisi hyvä subwoofervahvistin + elementti -yhdistelmä?

panttri

Käytössäni tällä hetkellä Zachry DSW-150 MGR F-2012W. Olen ajatellut viedä vanhan mökille ja rakentaa uuden, hieman tehokkaammaan kotiin. Myönnettäköön suoraan, en tiedä näistä asioista juuri mitään. Mikähän olisi passeli yhdistelmä? Koska Zachry on minulle tuttu vahvistinvalmistaja ja ainakin nykyinen osaa ihan hyvin ääntä vahvistaa, olen ajatellut tuollaista:

http://www.ljudia.fi/hifi-kotiteatteri-s82107/subwoofer-vahvistimet-c75234/zachry-dsw-240n-p420515/

Mikähän olisi jykevä (mielellään 12 tuuman) elementti tälle? Kohtaisivatko kemiat tuollaisen kanssa?

http://www.ljudia.fi/kaiutinelementit-s82124/bas-s97514/12-tuuma-c78392/mgr-f-2012w-p78484/

En niin näistä ole perillä, mutta jos olen ymmärtänyt oikein niin max. 240 W vahvistin 240 W kestävä elementti sopivat vielä yhteen ja saavat elementin soimaan niin lujaa kuin vain voi, mutta kuitenkin rikkomatta sitä? Vai miten menee, kun tuotetiedoissa lukee vahvistimen kanssa että 240 W mutta kuvissa näyttäisi 400 wattia? Myönnetään, olen pihalla.

3

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Classic never dies

      Peerless xls 10 simex ba-480

      • Älä ole muumio

        Siimeksejä ei oo myyty vuosikausiin. Paloturvallisuusriski


    • panttri

      Kysytään näin: sopivatko mainitsemani komponentit yhteen, ja jos sopivat niin kuinka hyvin? Onko ominaisuuksiensa puolesta kannattava yhdistelmä? Mikäli aiheen päälle mitään olen ymmärtänyt, tehot menevät aika hyvin päällekkäin eli vahvistimella saa elementistä kaiken irti kuitenkaan rikkomatta sitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2993
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe