Puhelin kadoksissa

Lapsen puolesta

9 vuotias tyttäreni hukkasi tänään jouluna lahjaksi saadun punaisen asha 300 Nokia puhelimen keskustan alueelle.Jos joku on sattunut tämän löytämään toivoisin palautusta ärrälle,epätodennäköistä mutta Kiitos silti etukäteen jos näin tapahtuu.

17

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • legalzedwriter

      Mitä tollasen halpislelun perään voihkii? Lopetat lorvimasta ja alat tekemään töitä jos ei avustusrahat riitä uuden lelun ostamiseen!! Työ on ratkaisu, eikä täällä vinkuminen!

      • veeseehe

        Käy nyt ihmeessä vessassa ettei se kusi kaikki jää päähäsi.


    • toinen äiti

      toivottavasti osuu rehellinen löytäjä kohdalle. Älä välitä älämölökansasta... lasta varmasti harmittaa enemmäin kuin palstan ääliöt ikinä voivat ymmärtää.
      T: Toinen äiti

      • legalizedwriter

        Kyllä se puhelimen katoaminen harmittaa ketä tahansa normaalia ihmistä, ja toivottavasti löytyy. Ihmeitä voi tapahtua ja kyllä tässäkin kylässä liikkuu rehellisiä ihmisiä. Palstan vakiohäiriköt, kuten tuo legalzedwriter kiukuttelee varmasti sen vuoksi, kun jokin työttömyskorvaus on jälleen evätty. Tuollaisilla tyypeillä on vaikeaa kesät talvet.


    • legalzedwriter

      Sen vielä lisään että vaikka kirjoitinkin edellä että puhelimen katoaminen harmittaa ketä tahansa normaalia ihmistä, niin en lue teitä vetkupettereitä normaaleiksi ihmisiksi!
      Tuon Nokian halpislelun olet tietenkin ostanut kersallesi sossun tukirahoilla, eli me työssäkäyvät sen lopulta olemme maksaneet. Emme halua enää työllämme kustantaa yhtään lelua kersallesi, saati muille kotona makaaville hylkiöille.
      Samalla kun Kurtsi tuo sinulle ruokakasseja, pyydä siltä puhelinta. Nämä avustustehtävät kuuluu sen toimenkuvaan!

    • Lapsen puolesta

      Tunnut hyvin tietävän sossun luukut ja Kurtsin,mikä tosiaan tekee hyvää työtä vaikka ei ovellani käy.Lapseni puhelinta et ole kyllä maksanut,töitä olen tehnyt enemmän kuin puolet iästäni ja hinta ei ollutkaan pointti tässä asiassa vaan lapsen kadonnut puhelin jossa oli hänelle tärkeitä juttuja.Mutta kuten alussa arvelin kun tänne kirjoitin, niin oikeassa olin, sinä se onnistut joka ketjuun jotain asiaan kuulumatonta laittaa.Vielä sen verran että kommentoit mitä vaan niin sinunlaisesi kanssa en enempää aikaani tuhlaa.

      • legalizedwriter

        Kuten huomaat, niin minkäänlainen järkevä keskustelu Suomi24:lla on täysin mahdotonta. En voi toimia kenenkään työttömän kotilusmun internet-terapeuttina, mutta kirjoitan tänneaivan varmasti jatkossakin. Jos se ei tuolle häirikölle sovi, niin enhän minä sille mitään voi. Palsta on ikävä kyllä avoinna kaikille kirjoittajille, ilman rekisteröitymispakkoa, ja siitä suurin osa murheista johtuu.

        Jos ei ole värisokea ja sokea muutenkaan, niin tämän rekisteröidyn nimimerkkini tunnistaa luonnollisestikin ja kukaan muu ei voi tällä kirjoittaa. Loput on lukijasta itsestä kiinni. Se on heido, tästä ketjusta.:))


    • legalzedwriter

      Vaikka jo kirjoitin heido tästä ketjusta, niin se jäi vielä sanomatta että mitä päässäsi liikkuu kun ostat yhdeksänvuotiaalle moukalle kännykän? Vai oliko kiva vaan hankkia kun sossu maksoi? Mitäpä jos moukan koulukaverit saavat tietoonsa että sillä on sossun maksama puhelin? Onko hienoa? Kannattaisi edes vähän miettiä!

      • hukkunut?

        Käys kyselemässä lähi kaupoista jos sinne olisi tuotu. Yhden punaisen kännykän vein eilen s-kätkettiin.


    • Lapsen puolesta

      Kaupassa käyty,ei ollut puhelinta,kaiketi S-markettia tarkoitit,tosin kävin muissakin.On varmaankin omistaja sille löytynyt.Mut kiitti silti ilmoituksesta.

    • Lapsen puolesta

      Puhelin tuli kotiin.Kiitos löytäjälle!

      • legalzedwriter

        Ehkä nyt opit opettamaan moukallesi pitämään parempaa huolta meidän työtätekevien rahoilla ostetuista halpisleluista!


      • kipupiikki
        legalzedwriter kirjoitti:

        Ehkä nyt opit opettamaan moukallesi pitämään parempaa huolta meidän työtätekevien rahoilla ostetuista halpisleluista!

        Kuule mörrimöykky! Otitkos aamulla KAIKKI lääkkeesi- kun niin vaikeasti tuntuu taas tämä yksi niistä pitkistä uuvuttavista päivistä työttömän tylsyydessä tahmaavan noin?
        Kun nyt itses edes hoitaisit ensin..


      • legalzedwriter
        kipupiikki kirjoitti:

        Kuule mörrimöykky! Otitkos aamulla KAIKKI lääkkeesi- kun niin vaikeasti tuntuu taas tämä yksi niistä pitkistä uuvuttavista päivistä työttömän tylsyydessä tahmaavan noin?
        Kun nyt itses edes hoitaisit ensin..

        Minä taon näppäimistöllä tunnissa enemmän rahaa kuin sinä päivässä siellä paskatehtaalla!


      • pippuri
        legalzedwriter kirjoitti:

        Minä taon näppäimistöllä tunnissa enemmän rahaa kuin sinä päivässä siellä paskatehtaalla!

        Vai rahaa! Sontaa kyllä teet kasapäin,et muuta!


    • legalzedwriter

      Mitäpä luulet kumpi on arvostetumpaa, minun työni tietotekniikka-asiantuntijana vai sinun "työsi" siivoojana paskatehtaalla? Kerrohan paljonko siellä maksetaan palkkaa ihramahaisten, perjantaipulloa odottavien, ankarasti puuskuttavien apukoulutason suojatyöpaikkalaisten paskojen siivoamisesta?
      Kun minä lähden töihin, käyn suihkussa. Sinä "työsi" jälkeen et saa painepesurillakaan itsestäsi irti sitä tehtaan paskaa!

      • legalizedwriter

        Sairaalloisen pakkomielteen omaava stalkkerimme on ymmärtänyt toimenkuvani hieman väärin, kuten taudinkuvaan kuuluukin, eli oikaistaanpa hieman:

        Jos sanoin aiemmin, että tietokone on työvälineeni niin tarkoittaako se sitä, että olisin jonkinlainen maaginen "tietotekniikka-asiantuntija"? Ei tarkoita. Esim. sinuun verrattuna jokainen täällä on Bill Gatesiin tai Steve Jobs:iin verrattavissa oleva suoriutuja tuolla mainitulla alalla.

        Entä se valuuttasektori sitten? Jos sanoin aiemmin, että teen parempaa työtä kuin sinä tai kukaan teidän suvustanne on milloinkaan tehnyt ja tulee milloinkaan tekemään, ja että tienaan enemmän kuin mitä sinä tulet koskaan siihen kouraasi saamaan, niin tarkoittaako se sitä että väittäisin tienaavani enemmän kuin mitä muut harjavaltalaiset? No eihän se tarkoita. Se tarkoittaa ainoastaan sitä, että sinä olet epäonnistunut elämässäsi.

        Kevät ei korjannut häirikkömme ahdistusta, joten jääkäämme odottelemaan kesää. Keep on going! :)))))))))))))))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      167
      12601
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5446
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4710
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3679
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2778
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1935
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      110
      1696
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      107
      1533
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe