Keskenmeno nestehukasta?

Rutikuiva

Paljonko olette juoneet raskaana ollessanne? Itse olen tosi huono juomaan vettä, ja pari vuotta sitten jossain kehonkoostumusmittauksessa minulla todettiin nestevajetta. Sain keskenmenon 8. viikolla, juuri ennen varhaisultraa. Lääkäri sanoi, että sikiö on kuollut 24 h sisään. Parina päivänä sitä ennen tunsin suurta janoa ja päänsärkyä ja lisäksi virtsani oli tosi tummaa. Mutta olin taas niin kiireinen, etten muka ehtinyt juoda. Luin netistä joltain englanninkieliseltä sivulta, että nesteytys raskaana on todella tärkeää ja nestevaje voi aiheuttaa sikiölle vaurioita, jopa keskenmenon. Voiko tosiaan olla, että olen saanut keskenmenon nestehukan takia? Onko kellään tietoa/kokemusta?

2

2284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin ja näin

      Kyllä Se on mahdollista, mutta muistetaan kuitenkin että myös luonto hoitaa pois sikiöt joista ei eläjiksi ole niin valitettavaa kuin se onkin. Ilman raskauttakin riittävä nesteen saanti on tärkeää ja raskauden aikana erityisesti on huolehdittava riittävästä nesteen saannista. Mielummin juo liiaksi ja ramppaa vessassa kuin se että elimistö kuivaa. Raskauden aikana ei tulisi kävellä vesihanan ohi pysähtymättä juomaan. Nestettä raskauden aikana tarvitaan jo yksin lapsiveden tarpeellista määrää varten, vauvaa varten ja myös äitiä itseään varten. Päivässä tuli ilman raskauttakin juoda vettä tai laimeaa mehua pari litraa ja siihen muut nesteet päälle mm maito, limsa jne. Jos olet kahvin juoja muista perus nyrkkisääntö: 2dl lasillinen vettä yhtä 1.5dl kahvikupillista kohden vaikka et raskaana olisikaan. Jos kroppa on kuiva kuin Saharan autiomaa niin ei se ihme ole ettei kohdussakaan ole kaikki hyvin. Jos muuten ei tuu juotua tarpeeksi niin pidä pv kirjaa juomisesta vähintään 2l vettä tai laimeeta mehua joka pv ja muut nesteet siihen päälle, muista kroppaa kuivattavat tuotteet suolaiset jne 2dl lasillinen vettä annosta kohti. Jatkossa paremmalla onnella.

      • hohhoijakkaa...

        No ei se nesteentarve kyllä noin alkuvaiheessa ole niin suuri, että voisi tuolla tavalla keskenmenon aiheuttaa, mitä ap kuvaili. Monet oksentelevat niin paljon alkuraskaudessa, että pientä nestehukkaa on vähän väliä kehossa, eikä sillä voi silti keskenmenoa aiheuttaa.

        AP:lle sanoisin, että kysypä tällaisia asioita lääkäriltä niin saat asiantuntevan vastauksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      64
      4441
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3688
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3321
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      20
      1887
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      82
      819
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      807
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      803
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      764
    Aihe