Ei ole herkkua kapeilla kujilla,jotkut voivat ajatella jo nyt muuttavansa tuulisesta helsingistä kinoksien keskeltä sisämaahan päin.
Neljänä viime talvena etenkin maan eteläosassa on ollut paikoin kaksin- tai kolminkertainen määrä lunta tavanomaiseen verrattuna. Asiantuntijat pohtivat nyt syitä runsaille lumimäärille ja sitä, jatkuvatko tällaiset talvet.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/03/1725489/nelja-kovaa-lumitalvea-etela-suomessa---sattumaa-vai-jatkuvatko-lumiset-talvet
Neljänä viime talvena etenkin maan eteläosassa on ollut paikoin kaksin- tai kolminkertainen määrä lunta tavanomaiseen verrattuna. Asiantuntijat pohtivat nyt syitä runsaille lumimäärille ja sitä, jatkuvatko tällaiset talvet.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/03/1725489/nelja-kovaa-lumitalvea-etela-suomessa---sattumaa-vai-jatkuvatko-lumiset-talvet
Vastaukset 12
Vanhimmat
Helsingin lumikinokset ovat pelkkä hallinnollinen ongelma. Kyllä ne sieltä pois saataisiin, jos kaupungin johdolla olisi hiukankaan halua. Se kuitenkin uskoo ilmastonmuutokseen joka muuttaa lumet vedeksi.
Sisämaassa lunta onkin sitten reilusti joka talvi. Ei tarvitse olla poikkeusvuosi. Juuri siksi lumenpoisto myös toimii.
Lumi haittaa autoilua, joten se on todella tervetullutta vihreiden johtamaan Helsinkiin. Tätä se ihmisen aiheuttama ikuinen kesä teettää.
Useimmilla sisämaanalueilla ei ole niin paljoa lunta kuin helsingissä on ollut ja kun sitä on tullut niin se puoli katasrofi,kaikki tukossa kukaan ei kunnolla pääse parkeista jne...Lumen raivaus on niin pirun kallista puuhaa erikoisesti helsingissä.
19.1.2011
Vakavia ongelmia talvikunnossapidossa.
- Lumen hävittämisen kustannukset karkaavat käsistä
Kevättalvella 2010 lunta kuljettiin 210 000 kuormaan. Kevään lisäkustannus kaupungille oli 8 miljoonaa euroa. Se muodostui lumen auraamisesta, kuormaamisesta, kuljettamisesta, vastaanotosta, hävittämisestä ja jälkien hoidosta. Kaupunginvaltuuston päättämässä budjetissa katujen ja puistojen talvikunnossapitoon oli varattu 22,3 miljoona euroa. Kuluneen joulukuun työt veivät vielä 2 miljoonan euroa lisää muodostuen noin 100 000 lumikuorman aiheuttamista menoista. Lisäkustannus viime vuodelle oli yli 10 miljoonaa euroa.
Tämän vuoden budjetti ja muut resurssit ovat viime vuoden tasolla. Lunta kuljetetaan noin 20 000 – 25 000 kuorman viikkotahtiin. Parhaimpina päivän lumenajossa on ollut yli 800 kuorma-autoa ja lähes 500 erityyppistä kauhakuormaajaa. Vuoden ensimmäistä lisäbudjettia jo lasketaan. Ilman sitä kaupunki ei lumistaan selviä aiheuttamatta vakavia vaurioita asukkaiden liikkumiselle ja turvallisuudelle. Lisäbudjetin suuruus tullee olemaan useita miljoonina euroja.
- Laajat pysäköintikiellot rajoittavat kansalaisten toimintaa kohtuuttomasti
Asukaspysäköintilupa luotiin 1990-luvulla. Aluksi korvaus oli 30 markan suuruinen. Korvauksen maksaminen perusteltiin lupalapun tekemisen aiheuttamista toimistokuluista. Nyt korvaus on 100 euroa maksuna oikeudesta pysäköidä asuinalueellaan. Kahdessa vuosikymmenessä on siirrytty luvan lunastusmaksusta korvaukseen pysäköintipaikasta.
Rakennusvirasto on nyt kieltänyt pysäköinnin kahden kuukauden ajaksi kymmenillä kaduille lumenpoiston vaikeuksiensa takia. Perusteena on käytetty väärin pysäköityjä autoja ja kiinteistöjen vastuuttomuutta jalkakäytävien lumien poistossa. Perustelematta on ollut kaupungin oma kyky asioiden hoidossa.
Kadulla pysäköinti pitää rajoittaa ja lopettaa asukaspysäköinti kokonaan. Kaupungissa voisi maksimissaan 4h pysäköintipaikkoa.
Asiantuntijat: Lumiongelmia ei voi estää.
Kuka haluaa maksaa tästä?
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/asiantuntijat-lumiongelmia-ei-voi-estaa/2012/11/1663617
Ilmastonmuutoksfriikkien mukaan meille on tulossa lämpimämpää, ei kylmempää.
Lumirajan piti siirtyä Rovaniemen korkeudelle ja Etelä-Suomessa voi alkaa kasvattaa viinirypäleitä.
Nämä tietokoneuskovaiset kuvittelevat, että sää tosissaan lämpenee. Tosiasia on, että olemme matkalla kohti pientä jääkautta.
alottaja ole etes koskaan nähnyt kunnon lumitalvea,silloin vasta on lunta,kun on yli metri metsäsäkin.
On aloittaja nähnyt livenä .toistametriä kun on paksuutta.
Mutta en usko että kysyjä on nähnyt,tai mainitse paikat ?lappi suljetan kokonaan pois laskusta.
Mainitse alueet joissa tuo määrä esiintyy useinpina vuosina.Minä tiedän mutta eoäilen sinun tietämystäsi.