oletko koeillut halti Basecamp makuu alustaa??

kiitos!

Oltais ostamassa uudet makuu alustat ja haluaisin tietää onko kellään kokemusta tälläisestä makuu alustasta et kui lämpönen ja miten pehmonen ja sellasta?? Halti - Basecamp Std & Long makuualusta
tässä viä linkki haltin sivuille menee varmaan oikein: http://www.halti.fi/content/fi/39/22028/Basecamp Std & Long makuualusta.html

5

1255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täh

      Retkeiliät huomio onko kellään tälläistä makuualustaa et kannattaako ostaa??

    • uigliyg
    • simosr61

      Hei,
      Itselläni on vähän käytetty Jack Wolfskinin makuualausta joka repesi tehdassaumasta sitä täyttäessäni. Sain se paikattua, mutta sitten sauma repesi päädystä. Eikun havuja keräämään.

      Maahantuoja soitti ja painotti, että yli 10 vuodessa heidän tuotteensa voivat menettää ominaisuutensa ja että se on ihan luonnollista. Pysyn erossa.
      Jack Wolfskin satsaa lähinnä logoihin.

      Kaverini pari vuotta vanhempi ja lähes puhkikäytetty Thermarest on poikkeuksellisesti pitänyt ominaisuutensa.

      • Kahta en vaihda456

        Minulla muutaman vuoden ollut käytössä puhallettava ilmatäytteinen halti lite 500 ja tämä mullisti retkeily mukavuuden. Ennen oli tavallinen retkipatja. kokeilin joskus näitä itsestään täyttyviä ja kyllä aamuisin lonkissa tuntui ja koko yö meni hakiessa edes siedettävää nukkuma asentoa. Tavalliset soveltuu ehkä kevyille kavereille, mutta jos elopainoa alkaa olemaan aikuisen miehen verran helposti lonkat yms painuu parjadta läpi. Ilmatäytteinen patja menee aivan eritilaan kuin iso kieritettävä alusta.


    • janetskij

      Itselleni olisi tuo Halti liian littana.Lonkkiin sattuu ja olkapäät kiukuttelee...

      Tuollainen ilmatäytteinen patja tarvitsee myös silti solumuovialustan.
      Maasta johtuva kylmyys on pahin vihollinen.
      Jos käytät solumuovialustaa lisänä,pärjäät myös hieman kevyemmällä makuupussilla.Itse ompelin pussin,johon sekä alusta ja patja mahtuvat,eivätkä luistele eroon toisistaan nukkuessa.

      Minulla patjan minimipaksuus on tuossa 8 cm kieppeillä ja leveyttäkin täytyy olla,sillä olen kyljelläännukkuja. Ei ole kiva jos polvet tai pepa ei mahdu samalle patjalle.
      Eli myös leveyttä pitää olla. Vaikka olenkin vain 160 cm pitkä. Mutta painoa noin 80 kiloa.
      Mutta sitten mennään jo tuonne Expeditin tuotteisiin ja hintaa tulee....

      Olen käyttänyt noita puhallettavia kun on ollut pakko.
      Hyvää itsetäyttyvää en ole löytänyt.

      Mutta tuollainen puhallettava meneekin pieneen tilaan kun sisällä ei ole sitä superlonia. Ja on helppo kietaista samaan pakettiin solumuovialustan kanssa.

      Vaelluksia en enää harrasta,nivelrikon takia.
      Mutta muuten telttailuun on oma settini lähes perfekt!
      Solumuovialustan paksuus riippuu vuodenajasta.Talvella vedetään kehiin vaikka kaikki jos on tarvis.
      Alkukesästä paksumpi ja keskikesällä ohut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9167
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      56
      4809
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4501
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      53
      2823
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1546
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1222
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      42
      1202
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1144
    Aihe