Koska teidän mielestänne alkaa aikuisuus. Siis onko 18-vuotias jo aikuinen? Vai tuleeko aikuiseksi vasta 20-vuotiaana? Vai onko se ihmisestä kiinni? Mielestäni 18-vuotias ei vielä voi olla aikuinen, koska mikäli nuori opiskelee niin vanhemmat ovat elatusvelvollisia kunnes lapsi täyttää 20vuotta. Vanhempien tulot vaikuttavat myös siihen asti, kun lapsi täyttää 20vuotta esim.opintotukea haettaessa.
Pitäisikö tätä epäkohtaa mielestänne muuttaa? Jos 18-vuotias on kerran täysi-ikäinen niin miksi vanhempien tulot vaikuttavat, miksi vanhemmat silti elatusvelvollisia?
Mielipiteitä??
aikuisuus
9
1507
Vastaukset
- Ranch
Kaksi täysin eri asiaa
- joku
Täysi-ikäinen on siinä 18vuotiaana, mutta aikuinen ei välttämättä koskaan.
- tyttö
Olen täysin samaa mieltä kanssasi, että jos on kerran täysi.ikäinen niin miksi kummassa vanhemmat ovat vielä elatusvelvollisia, ja miksi heidän tulot katsotaan. Jos olet vaikka 19-vuotias etkä asu enää kotona, niin vanhemmat ovat elatusvelvollisia, mutta kuinka monen vanhemmat maksavat täysi-ikäisen elämisen? Harvat. Ja silti heidän tulot katsotaan myös osaksi sinun tulojasi.
- joku
Tuo 20vuotiaaksi porukat elatusvelvollisia on enempi opiskelijoiden ongelma.
- tyttö
joku kirjoitti:
Tuo 20vuotiaaksi porukat elatusvelvollisia on enempi opiskelijoiden ongelma.
Entä sitten. Kyllä se on mielestäni väärin, että jos alle 20-vuotias ei enää asu kotona, niin vanhempien tulot katsotaan silti. Tästä hyvänä esimerkkinä kaverini. Asuu usean kilometrin päässä vanhemmistaan, vanhemmat ei anna rahaa, mutta hän ei myöskään saa ollenkaan opintotukea, koska vanhempien tulot ovat liian suuret. Hän on 19-vuotias ja asuu vuokralla. Mistäs ne vuokrarahat pitäisi ottaa? Ja millä pitäisi elää? Pyhällä hengelläkö?
- Meeri
tyttö kirjoitti:
Entä sitten. Kyllä se on mielestäni väärin, että jos alle 20-vuotias ei enää asu kotona, niin vanhempien tulot katsotaan silti. Tästä hyvänä esimerkkinä kaverini. Asuu usean kilometrin päässä vanhemmistaan, vanhemmat ei anna rahaa, mutta hän ei myöskään saa ollenkaan opintotukea, koska vanhempien tulot ovat liian suuret. Hän on 19-vuotias ja asuu vuokralla. Mistäs ne vuokrarahat pitäisi ottaa? Ja millä pitäisi elää? Pyhällä hengelläkö?
Kaverisi kannattaa ehdottomasti yrittää keskustella vanhempiensa kanssa heidän elatusvelvollisuudestaan. Laki on nimittäin ehdottomasti tarkoittanut, että kaverisi vanhemmat avustaisivat häntä.
Jos vanhemmat eivät suostu hoitamaan velvollisuuttaan. Kannattaa ruveta hoitamaan asiaa viranomaisteitse.
Laki on minustakin varsin ongelmallinen. Sinänsä se voisi toimiakkin, että vanhemmat todella elättäisivät lapsensa 20-vuotiaiksi asti, jos tavat ja asenteet olisivat erilaiset. Mutta suuri osa vanhemmista ei edes tiedä moisesta elatusvelvollisuudesta jolloin nuori jää kaikkien tukien ulkopuolelle.
- Sanna
No aikuisuus periaatteessa alkaa 18-vuotiaana siinä mielessä että on vapaa päättämään omista asioistaan itse ja on myös vastuussa kaikesta ihan itse. Harva 18-vuotias tosin on vielä henkisesti aikuinen.
Noista opintotukijutuista en muista mutta muistaakseni niissä on 20v tuo ikä että siihen asti vanhempien tulot vaikuttaa. Se ei tosin tarkoita sitä että vanhemmat olis elatusvelvollisia sinne 20 ikävuoteen asti, vaan vanhempien elatusvelvollisuus päättyy 18-vuotiaana. Käytännössähän monet vanhemmat silti vielä asuttavat kotonaan yli 18-vuotiaita nuoria ihan ilmaiseksikin.
En itsekään toisaalta ymmärrä, että miksi vanhempien tulot eri paikkakunnalla opiskelevan nuoren asumistukeen ja opintotukeen vielä vaikuttavat. Monet vanhemmat, vaikka olisivat vauraitakin, eivät kuitenkaan kovinkaan avusta nuoriaan opiskelussa vaikka heidän ilmeisesti katsotaan niin alle 20 vuotiaalle nuorelleen tekevän. Eli nuorelta evätään opinto/asumistukea vanhempien tulojen takia vaikkeivat vanhemmat edes avustaisi rahallisesti nuoren opiskeluja.
Omilla vanhemmillani on niin pienet tulot että saan opintotukeni varmaankin niin korkeana kuin mahdollista, olen 18v. Toisaalta en kyllä keksi tähän parempaakaan systeemiä, miten nuorten opiskelijoiden opintotuki/asumistuki sitten laskettaisiin.- riina
Olet väärässä. Mikäli nuori opiskelee 2-asteen oppilaitoksessa niin vanhemmat ovat elatusvelvollisia siihen asti, että nuori täyttää 20vuotta, tästä johtuu myös se, että vanhempien tulot katsotaan siihen saakka. Olen samaa mieltä aloittajan kanssa, eli homma ei toimi niinkuin sen pitäisi, koska harvat vanhemmat elättävät lapsiaan tuohon 20vuoden ikään asti.
- Kfkffld
Mielestäni aikuisuus alkaa silloin kun elämäntilanne ei ole enää sellainen niinkuin nuoruudessa.
Eli aivan eri asia kuin täysi-ikäisyys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1105558
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954821Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404774Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682225- 1182065
- 1081807
- 2561577
- 3711318
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591151- 2221135