Kia on.....

ihan paska auto. Olen ajanut Kia Bestaa helmikuusta lähtien ja on ollut yhtä tuskaa.
Dieselmoottori on helevetin laiska. Ei ole tarpeeksi vääntöä. Ajo-ominaisuudet hirveät.
Ai missäkö ajan .......olen Chilessä töissä............ja täällä niitä paskoja riittää....
63486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Rolls Royce on paljon parempi ajaa. Vittumainen kyllä laittaa parkkiin ja vie karseesti bensaa, mutta muuten ihan hyvä.

Äänestä

Besta siis lienee /vanha) kaappipaku, jota tuskin enää tuodaan Suomeen.

Tuo ei ole mikään KIA kokemus, samalla tavalla vastaava Hiace tai Mersu ovat ihan paskoja.

Onko kenelläkään oikeita kokemuksia esim Sorentosta, jenkeissä varmaankin ollut saatavilla 2002 lähtien.

Mielenkiinnolla odotellaan muuten uusinta pienempää SUV:ta.

Äänestä

Kaikkihan on suhteellista, niin käsitys autoistakin. Vaikkapa näin tuo suhteellisuus: Jos joku laittaa nenänsä mun takapuoleen on meillä kummallakin silloin nenä takapuolessa, mutta minulla on suhteellisesti mukavampi olo, kuin sillä toisella. Samoin on mielipiteet autojen ominaisuuksista yhtä suhteellisia, täytyy verrata kokonaisuuksia ja hintoja yms. muihin vastaavantasoisiin.

Äänestä

Tämä Suomi24 kaipaisi hieman muutosta
-> foorumilaisten pitäisi ensin rekisteröityä tänne oikeilla henkilötiedoilla ja autopalstoille esim. kielto alle 18-vuotiaille sekä henkisesti kehittymättömille - eihän heitä muutoinkaan päästetä auton rattiin...tai ei ainakaan pitäisi.

Ihme kyllä ovat lapsenmieliset oppineet käyttämään niinkin hienostunutta tekniikkaa kuin mitä tietokoneet edustavat ?
No... kaippa niistä tietokonepeleistä on iloa sitten sen verran.

Äänestä
  • Etteikö henkisesti kehittymättömiä päästettäisi auton rattiin. Siellähän niitä on liikenne täynnä..

    Äänestä

  • Tre kirjoitti:

    Etteikö henkisesti kehittymättömiä päästettäisi auton rattiin. Siellähän niitä on liikenne täynnä..

    Kun vuosi sitten siirryin SONATAan ei KIA ollut meillä markkinoilla vielä silloin. Olisin takuulla tarkistanut sen. DAEWO ei tullut kysymykseen kun muuten tilavassa ja mukavassa autossa oli minulle liian pieni moottori. Mikäli siihen olisi saanut 2.7 l V6 moottorin niinkuin HYUNDAIhin olisi ollut vaikeata ratkaista kumman ottaa. HYUNDAIhini olen erittäin tyytytväinen, jopa niin että perheessä on nykyään GETZ kakkosautona.
    Maailmalla liikkuessani olen ajanut kaiken merkkisillä vuokra-autoilla lähes kolmen vuosikymmenen aikana. Jopa euroopassa olen usein saanut alleni DAEWOon, HYUNDAIn tai KIAn. En ole koskaan kärsinyt millään tavalla näillä autoilla ajaessani, verrattuna esimerkiksi eurooppalaisiin "laatuautoihin". Autoja markkinoidaan kuin kosmetiikkaa ja vaatteita naisille, myydään illuusioita eli mielikuvia. Siksi myös näillä palstoilla esiintyy paljon tunneperäisiä möläyksiä, jotka tulisi jättää asiattomuuksiensa johdosta täysin huomiotta.
    Siis en epäile ollenkaan suositella KIAn hankintaa mikäli vain ylpeys ja itsetunto sen kestävät. Hinta/laatu/määrä ovat ainakin DAEWOn ja HYUNDAIn vahvoja puolia, miksei myöskin KIAn.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekka kirjoitti:

ihan paska auto. Olen ajanut Kia Bestaa helmikuusta lähtien ja on ollut yhtä tuskaa.
Dieselmoottori on helevetin laiska. Ei ole tarpeeksi vääntöä. Ajo-ominaisuudet hirveät.
Ai missäkö ajan .......olen Chilessä töissä............ja täällä niitä paskoja riittää....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu