Vaikka elämme kolmatta vuosi tuhatta, on kasvatuksessa kulmakivenä tai kivijalkana Äiti.
Täällä voi puhua anopista, mummut voi turista keskenään ja äitien jutuille on oma paikkansa, mutta entä mietteet omasta äidistä joka saattaa olla jo kuollut...
En ihan usko ettei jokaisella olisi omaan äitiinsä nähden ajatuksia.
Tietysti meillä on kiitos päivä Äitienpäivä, mutta Äitiys ei ole ainoastaan onnistunutta hyminää siitä.
Minun äidilläni oli 4 poikaa ja 5 tyttöä. Kesken menoja. sanoo ettei edes laskenut..
Silloin kuten myös nykyään pojat ja tytöt kasvatettiin eri lailla..
Poika oli oikeastaan lapsi, tyttö oli äidin apulainen ja joka paikan höylä. Poika oli tuleva yhteiskunnan tukipilari joka elämään tytön piti helpottaa passaamalla ja piikomalla arkitöistä. Meillä tuo korostui, koska kaksi pojista kuoli 0 kk iässä.
Monia asioita ei ollessaan lapsi edes kritisoinut, ne vaan hyväksyi, koska mitään rinnastusta ei asioihin saanut ja pienenyhteisön jäsenenä ei vertailu kohteita ollut.
Yhteiskunta muuttui valtavaa vauhtia, koko elinkeinorakenne meni uusiksi jo viime vuosi tuhannella. Tämä muutos ei ole vanhempiemme aikaan saama tai muutos..
Kasvatus?
Mitä ovat ominaisuudet, joilla kasvatetaan muuttuvaan yhteiskuntaan. Jo viime vuosi tuhannella oli tutkimus että työikäinen ihminen joka on palkkatyössä joutuu työhistoriansa aikana tekemään vähintäin kolmea eri laista työtä koska ammatit muuttuvat/loppuvat.
Loppuneita ammatteja joihin ikäluokastani hakeuduttiin: Linja-auton rahastaja, maidontarkastaja joka kulki taloissa, piika, renki, metsätyömies, aputyömies ( teki kaikkea fyysistä työtä kaikkialla.)
Jos omaat sekä tyttö että poika lapsia, miten ja missä kasvatat heitä eri lailla?
Huomioi se että kasvatusta on myös sanaton hyväksyntä jo iloinen ihailu, jopa tehokkaampana kuin tokaisu kyllä se meidän poka osaa.
Äiti
5
109
Vastaukset
- kun äiti ei näe
http://yle.fi/uutiset/lapsena_koettu_kiintymys_kantaa_lapi_elaman/6548187
Lapsena koettu kiintymys kantaa läpi elämän
Omaa vanhemmuutta työstäessä joutuu kohtaamaan lapsuutensa.
Samat kipukohdat tai toisaalta hyvätkin asiat siirtää helposti eteenpäin, sanoo kehityksen ja kasvatuksen psykologi Pirjo Tuovila.
Pääsääntöisesti tiedämme, että vanhemmat pyrkivät olemaan hyviä vanhempia. Joskus se ei vaan onnistu.
- Pirjo Tuovila
Mitä enemmän näkee käyttäytymisen taakse, sitä enemmän on mahdollista tulla avuksi ja olla hyväksyvä.
- Pirjo Tuovila
Vaikea käytös on monesti kiintymyksen testaamista. Tuovila muistuttaa, että käyttäytyminen on aina kommunikointia.
- Pitäisi päästä pinnan alle, viesteihin, joista lapsellakaan ei ole olla ajatusta.
Miten he alkavatkaan kukoistaa.
- Pirjo Tuovila
Kiintymys parantaa. Tuovila on konkreettisesti nähnyt, miten hyvinkin traumatisoituneet lapset ja nuoret ovat saaneet apua.
- Miten he alkavatkaan kukoistaa, kun syntyy uusi todellinen kiintymys ja tunnesuhde aikuiseen. He alkavat löytää itsestään niitä kykyjä, jotka ovat olleet piilossa tai sammuneet.
. - Meillä näin
Meidän sukumme on jo ainakin kolmen sukupolven ajan pitänyt tyttölapsia poikia parempina!
- Naimaton neiti
Meillä on aina vihattu miehenpuolia, kaikki lapsenikin ovat tyttöjä.
- Meillä näin
Naimaton neiti kirjoitti:
Meillä on aina vihattu miehenpuolia, kaikki lapsenikin ovat tyttöjä.
Huonostippa teillä, Naimaton neiti. Meillä rakastetaan miehiä, mutta heistä ei ole kuin siihen yhteen asiaan ja siinähän he yleensä ovatkin hyviä.
- päivänsäde
Minulle on syntynyt ensin kolme poikaa, jotka osaavat kotitaloustyöt siinä missä konehommatkin, vauvan vaipatkin vaihtuu ihan näppärästi. Mieleeni ei ole edes tullut, ettei heidän tarvitsisi tehdä niitä hommia.Sitten syntyi neljä tytärtä, ensimmäinen on pilalle hemmoteltu, tuittupää. Kun ei saanut tahtoaan läpi, niin isä riensi avuksi huutamaan.
Loput tyttäret osallistuvat myös kotihommiin ja ammattihaaveet ovat aika miehisiä ja hetkeäkään en epäröi, etteivätkö pärjäisi. Samalla tavalla kasvatettuja kuin pojatkin, koskaan en ole töihin komentaessa tarkistanut sukupuolta.
Jotain vikaa kasvatuksessa on varmaan ollut, kun viikonloppuisin kerääntyy olohuone täyteen nuorisoa ja juttu lentää, vanhinta tytärtä ei ole näkynyt pariin vuoteen kuin myös isänsä on maisemasta kadonnut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9311952Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1069050Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1194993- 1014228
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka384167Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei794019Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73943Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113719Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403603Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle293571