Miksiköhän kysymykseni, joka koski sasdeasuja on poistettu palstalta kokonaan? Onko aihe jotenkin arka vai mistä moinen toiminta johtuu? Josko valvoja ystävällisesti selittäisi?
Miksiköhän?
Sadehousissa?
101702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minäkin ihmettelin samaa. Valvoja voisi kyllä selittää.
Jospa valvoja katsoi ettei kyseinen aihe kuulunut mitenkään isyyteen. Tai sitten oliko vastauksina tullut sopimattomia juttuja. Tai nipottajia ollut liikaa liikenteessä eli valituksia tullut paljon.
Tällä palstalla ei ole valvojaa, joten poistaminen on tapahtunut ylläpidon toimesta... ja ylläpito poistelee viestejä vain, mikäli niistä on valitettu.
Ehkä sen ei koettu liittyvät palstan aiheisiin, vaan pikemminkin tuonne seksi palstalle. Veikkaisin näin.
Aika erikoista, että kaikki mikä on hieman poikkeava kysymys on seksipalstan asiaa? Siinä viestissähän kaveri tuntui kyselevän neuvoja ja kokemuksia vanhemmilta miehiltä kuin itse, niin tämä kai olisi voinut olla ihan sopiva paikka aiheelle.
Ihmisten tiukkapipoisuus voi olla toisinaan hyvinkin rasittavaa. Ja tarkoitan tällä sitä/niitä ihmistä/ihmisiä, jotka menivät "kantelemaan" suomi24:n ylläpidolle.
Sen ymmärtää, että tuolla muissa foorumeissa joskus katoaa joku extreemi juttu, mutta se, että joku ottaa ihan vaan puheeksi jonkun tommosen kysymyksen täällä, osoittaa kyllä joltakin käsittämätöntä tiukkapipoisuutta. Kun vielä kaveri sanoi, että hän odotti täältä asiallisempia vastauksia kuin tuolta teinien palstoilta. Elämmekö sensuurin alla sittenkin, luulin että tämä on sentään aika vapaa(mielinen) maa...
Missähän voisi tätä alkuperäistä keskustelua jatkaa? Siis asiallisesti. Kiinnostava oli sekin vastaus, jossa mies seurasi taka-alalta sadeasuista vaimoaan. Juttua olisi ollut mukava jatkaa. Meillä on nimittäin samantapainen "ongelma".
Niinpä. Kait meitä on monen monia, jotka ovat innostuneita sadeasuista. Ja mukavaa huomata, ettei ole yksin. Totta on myös se, ettei oikein asiallista kanavaa tahdo tämmöiseen sadeasuajatuksen vaihtoon olevan. Yleensä jo alkumetreillä joku turmelee sen törkeillä kannanotoilla.Siksi kait alunperin joku sadehousuinen tähän oljenkorteen tarttui.ONNITTELEN ROHKEUDESTA.
Tällaiset mieltymkset, jotka eivät ole aivan valtavirran ajatusten mukaisia, tulevat helposti tuomittua epänormaaleina ja jopa sairaina. Onneksi tällainen asenne alkaa tänä päivänä vähentyä ja ihmisten hyväksyminen sellaisena kuin he ovat on yhä yleisempää. Sen myötä monet psyykkiset paineet helpottuvat niillä, joilla on jotain tällaisia erikoisempia mieltymyksiä.
Tuo sadeasuista pitäminen voi esiintyä monella tasolla. Sen peruselementtinä on turvallisuuden tunne, jonka asu antaa käyttäjälleen. Se on peräisin lapsuudesta, vaikka toisaalta sanotaankin, että lapset inhoavat kuriksia. Toisille asun kiiltävä visuaalinen elementti tuntuu jotenkin kiihottavalta. Toisilla taas vanhanaikaiseen sadeasuun liittyvä ominainen tuoksu ja kahina tuntuu joistakin kiihottavalta.
Nuo tunteet voivat olla vain miellyttäviä, tuoden jotain syvällä alitajunnassa olevia positiivisia muistoja mieleen. Tai ne voivat myös toimia seksuaalisena stimulansseina.
Ymmärsin noista aikaisemmista viesteistä, että täältä oli joku viesti sensuroitu pois. Jos keskustelu on ollut tällä tasolla, eli asiaa on puitu asiana, se on aika ihmeellistä. Visuaaliset ärsykkeet ovat osa miehen seksuaalista olemusta, miksi niistä ei sitten voisi keskustella isien ryhmässä?