Agrikaatti mökille ?

Agrikaatti 4

Olisi tarkoitus jatkaa mökkeilykautta molemmista päistä siten, että hankkisimme mökille sähköt agrikaatilla. Kainuun valolta kysyin tarjousta normaali sähköistämisestä. Linjaa pitäisi vetää 1,3 km ja muuntaja laittaa tienvarteen. Hinta n. 30 t. siis hinta on törkeän korkea, eli sähköyhtiöiden monopoli pitää hinnt "pilvissä".
Voisko joku ystävällisesti antaa vinkkejä mökin sähköistämisestä agrikaatilla. Mökillämme on pieni aurinkopaneeli, mutta käytännössä se ei pelaa kuin vaan kesäkuukaudet eli n. 3 -4 kk.

22

3528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konservatiivi1

      Oletan että alan liikeissä osataan neuvoa. Moottorihan pitää ääntä, olen nähnyt että maahan kaivetaan sopivan kokoinen tila. Seinät voi olla puuta, tiiltä tai betonia. Tällä konstilla kuulema ääntä saadaan lievemmäksi.

    • ähjkpåköouguygöoijäöll

      Ota pieniruokainen esim honda 10000 käy 2 litralla 6 tuntia

    • sähköt riittää.

      Ei ole hyvä ratkaisu tuo aggregaatti. käynnistelyä ja sammuttelua jatkuvasti. Ensin täytyy sähkönkulutus minimoida, esim jääkaappi muutetaan kaasukäyttöiseksi, ja vanha putkitv heitetään romuihin. Sitten vaan lisää paneeleita ja akkuja, ja lisäksi joku 200€ aggregaatti jos paneelisähköt ei riitä. Aggregaatin jatkuvaa pärinää ei kukaan jaksa kauaa kuunnella hiljaisessa luonnossa.

      • Jaakko M.

        Tuosta vanhasta putkitv:stä yksi juttu.
        Minulla sellainen on käytössä mökillä ja siinä on sisäänrakennettu 12V invertteri.
        Se nappaa 12V akusta noin 3A virtaa normaalikuvan kirkkaudella ja äänellä.

        Tietääkö kukaan, mikä nykyaikainen telkkari veisi vähemmän virtaa?


      • mek

        Agrekaattille kaivetaan maahan monttu johon se mahtuu ja varmistetaan ettei täyty vedellä. Sitten ilmanvahdolla varustettu kansi tai katon tapainen rakennelma minkä saa helposti pois huoltoa tai polttoaineelisäystä varten ja siinä 2-400 mm eristys niin aika pieni ääni tulee ja sen voi laittaa 20-40 metrin päähän mökistä niin ei paljon metlöi. Diesel käyttöinen ja vähintään 5-10 kw niin on tehoa rittävästi.


    • Wattipää

      Eikös tuo putkitv vaadi seurakseen myös digiboksin, ja se vie myös virtaa?
      Itselläni tällä hetkellä mökillä 13" tv ja Nokian digiboksi, vievät yhteensä noin 5.5A virtaa.
      Nyt se päivittyy Thomson 24" led-tv.n jossa sisäänrakennettu digiboksi. Virrankulutukseksi lupaavat 1.6A.

      • Jaakko M.

        Kerrtotko sitten, kun Thomson on käytössäsi sen todellisen virrankulutuksen.
        Jotenkin en usko, että tuo 1,6A pitää paikkansa 12V:n käyttöjännitteellä.
        Toivottavasti epäilyni on aiheetonta.
        Laitteen esitteessä sitä virrankulutusta 12V:lla ei kait kerrota.


      • Wattipää
        Jaakko M. kirjoitti:

        Kerrtotko sitten, kun Thomson on käytössäsi sen todellisen virrankulutuksen.
        Jotenkin en usko, että tuo 1,6A pitää paikkansa 12V:n käyttöjännitteellä.
        Toivottavasti epäilyni on aiheetonta.
        Laitteen esitteessä sitä virrankulutusta 12V:lla ei kait kerrota.

        Viikon olen nyt Thomsonia täällä mökillä käyttänyt, ja kyllä tuo ~1.6A kulutus Steca Tarom säätimen mukaan paikkaansa pitää. Muutenkin hyvän ja monipuolisen tuntuinen laite.
        Ostin tuon aurinkoenergiaan perehtyneestä liikkeestä, ja he tuota virrankulutusta "mainostivat". Paketissa oli mukana sekä 230V piuha, että tupakansytytin adapterilla varustettu piuha 12V käyttöön.

        Hienosti nuo vehkeet kehittyy virrankulutuksen puolesta, nykyinen kannettavakin vie noin puolet vähemmän virtaa kuin edellinen vei!


      • Wattipää
        Wattipää kirjoitti:

        Viikon olen nyt Thomsonia täällä mökillä käyttänyt, ja kyllä tuo ~1.6A kulutus Steca Tarom säätimen mukaan paikkaansa pitää. Muutenkin hyvän ja monipuolisen tuntuinen laite.
        Ostin tuon aurinkoenergiaan perehtyneestä liikkeestä, ja he tuota virrankulutusta "mainostivat". Paketissa oli mukana sekä 230V piuha, että tupakansytytin adapterilla varustettu piuha 12V käyttöön.

        Hienosti nuo vehkeet kehittyy virrankulutuksen puolesta, nykyinen kannettavakin vie noin puolet vähemmän virtaa kuin edellinen vei!

        Muokkaus:
        Eilen katsoin tarkoituksella kolmeen kertaa tuota Thomsonin virrankulutusta. En tiedä miten tarkka tuo Stecan "kulutusmittari" on, mutta sen mukaan eletään, ja aina näytti kulutukseksi 1.2A kun pelkkä televisio oli päällä.


      • Jaakko M.
        Wattipää kirjoitti:

        Muokkaus:
        Eilen katsoin tarkoituksella kolmeen kertaa tuota Thomsonin virrankulutusta. En tiedä miten tarkka tuo Stecan "kulutusmittari" on, mutta sen mukaan eletään, ja aina näytti kulutukseksi 1.2A kun pelkkä televisio oli päällä.

        Kiitos tiedoista! Vaikuttaa hienolta peliltä. Eikä tarvi invertterien ja digiboksien kanssa pelata.
        Aiemmin tuon kuvakoon 12V-telkut ovat napanneet noin 5A, joten ei ole paljoa kiinnostaneet kun vanha kuvaputkivehjekin on vienyt "vain" 3A.
        Mutta onneksi kaikki kehittyy.


    • on hyvä

      Akkricaatti on hyvä laite.

    • Gene Raattori

      Oma ratkaisuni sähköasiaan mökillä:

      Honda 3 kW generaattori akkukäynnistys, modifiointi siten että voidaan vetää mökkiin kaapelikäynnistys eli avaimella käyntiin ja sammuksiin. Koneen asennus pihapiirin reunaan autokatoksen tai piharakennuksen taa omaan tilaansa jolloin ääni ei kuulu juuri mihinkään. Ei tarvitse edes maapoteroon laittaa, nykygenut ovat sievä-äänisiä ja huomioivat kierrosluvuissaan kuormituksen automaattisesti.

      Laitteella saa 230 V mökkiin jolloin kaiken muun paitsi itse lämmityksen saa pelaamaan säällä kuin säällä, bensan kulutus viikonlopussa n. tankillinen (13 litraa) kunhan ei aivan yötä päivää louskuta menemään. Laskin että n. tonnin vuotuisella bensalaskulla saa lähes kaikki mukavuudet (kahvikeitin, mikro, leivänpaahdin, tv, imuri, sähkövempaimien lataus jne.) mökkiin, ei mitenkään paha. Eikä haittaa vaikka olisi sateisempaakin tahi pilvisempääkin keliä.

      Jääkaapin ja lieden laitoin toimimaan kaasulla, jota ainetta menee muutama tölkki kesässä.

    • mikkihiiri4

      Gene puhuu asiaa. Puuta lämmitykseen ja kaasua siihen mihin se sopii. Loput sitten generaattorilla. Valoa varten öljylamput ja/tai vähän virtaa kuluttavat pienjännitelamput. Aggrekaatilla saa varmaan ladattua 12V akunkin tarvittaessa.

      • kari antero

        Kaasua vain "wc:hen" ja keittämiseen.
        400 ah akkuja,2kpl 140 w aurinkopaneelia, 20ah:n säädin ja Hondan 20eui agregaatti niin johan pärjää,eikä tarvitse olla aina agrea pärisyttämässä.
        Tuohon voi vielä laittaa 12 v jääkaapin niin ei tarvi kaasupulloja kanniskella koko kesänä.


    • 380 V 32 A

      30 tonnia on pieni raha siitä mukavuudesta minkä verkkosähkö tuo ja mökin jälleenmyytiarvo nousee saman tien ainakin sen 30 tonnia heti, kun sähköt on vedetty.
      Senjälkeen ei tarvitse kokoajan murehtia sähkön riittävyyttä, ekä haalia kaikenmailman virityksiä mökille, eikä kuunnella agrekaatin pärinää linnunlaulun sijaan. Myös mäkin lämmitys on vaivatonta vaikkapa etukäteen ennen mökille menoa.
      Arvaan että nyt mökkikansa ärähtää, mutta minkäs sille voi.

      • mökkiukko-

        Minun mielestä 30 tonnia ei ole pieni raha. Mutta jos on se irroittaa mökin sähköistykseen niin mikä ettei, nouseehan sen kiinteistön arvo sekä rahassa että käyttömukavuudessa.

        Jotenkin kyllä tuntuu siltä että sähkönjakelufirmat pyrkivät rankaisemaan mökkisähköstä haaveilevia enemmän kun laki sallii. Hinnat on täysin utopistiset lyhyillekin kaapelinvedoille. Laillista ryöstämistä tai ainakin sen yritystä!

        Omalla kohdalla reilun sadan tonnin hintapyyntö valtakunnan verkkosähköstä pisti jalat maahan ja miettimään taloudellisempia ratkaisuja. Niitäkin on kuten yllä on kirjoiteltu ja jopa toimivat yllättävän hyvin. Eikä tarvitse olla sähkönjakelijan armoilla ja maksella alati nousevia sähkölaskuja.


      • aimo paneeli

        No just! Onhan kolme miljoonaakin pieni raha esim Nallelle ja venäläisille oligarkeille, mutta uskoisin, että valtaosalle tavallisista työssäkäyvistä ihmisistä se 30 tonnia on melkonen läjä rahaa ja minusta se on pelkästä sähköstä aivan käsittämätön summa!

        Tuosta kolmasosa summallakin saa mökille semmoset sähkösysteemit, ettei todellakaan tarvi jännittää loppuuko sähkö vai ei. Nykyään jo Suomestakin saa aurinkopaneeleita euro per watti hintaan ja Saksasta vieläkin halvemmalla, joten kymppitonnillakin tekee jo sellaset sähköistykset paneeleilla, että ei tarvi miettiä sähkön riittävyyttä, kuin korkeintaan parina pimeimpänä talvikuukautena, jos silloin välttämättä haluaa mökillä poiketa. Eikä ne verkkosähkön kustannukset jää siihen 30 tonnin liittymään, vaan sen päälle tulee vielä sähkölaskut.

        Mutta tosiaan jos sitä rahaa on niin paljon, ettei paskalle taivu, niin vitunkos väliä sillä sitten on, vaikka sähköt maksais miljoonan.

        Itse olisin täysin samoilla linjoilla, kuin pari muuta kirjoittajaa, eli riittävä määrä paneeleita ja akkuja ja hätävaraksi halpa agre. Se on siinä.


    • Sawolainen.

      Oikeastikko luulette että sähkölinjaa vedetään metsään tms. paikkaan päiväkausia ja laitetaan sähkökeskus niin se saisi maksaa maks. tonnin?

      En tiedä millä alalla töitä teette mutta ilmaiseksi tuskin.

    • Isofaija

      Aggrigaatti 4:lle
      Hanki Savonius-tyyppinen tuulimylly lipputangon päähän tai, jos aggregaatin hankit niin vesijäähdytteinen(glygooli) dieseli. Kulutus on pieni ja saat kivipattereilla varattua lämpöä pitkiksikin ajoiksi mökkiisi. Nestekierto toimii koneen lauhduttajana ja mökin lämmittäjänä. Lämpimälle käyttövedelle voit laittaa väliin lämmönvaihtokapselin.
      Tehontarve on 2,5- 3 kw ja riittää yleensä normaalille mökille. Löpöä kuluu n. 0,5-1 l/h kuormasta riippuen. Toimiva systeemi

    • ACKGRIEGCKAATTI

      Kyllä se akrikaatti kannattaa. Minäkin laitoin akkregaatin ihan siksi, kun sähkönkäytö ei ole niin suurta. Akgrikaatti tulee huomattavasti edullisemmaksi kuin verkkosähkö, sillä agkrecaatilla saan tarvittavan sähkön tuotettua, koska ackrigaatti tuottaa vain sen sähkön minkä tarvisen enkä maksa perusmaksuja. Eli jos tietää oman sähköntarpeensa, niin luultavasti accrecaatti on edullisin vaihtoehto. Suosittelen siis acgkreigckaattia vilpittömästi kaikille!

    • Mökkiläinen

      Mulla mökillä 220am/h akku 80w ja 50w paneeli.liesi ja jääkaappi kaasulla.Valaistuksessa led tai energiansäästö lamppuja.23 tuuman acerin led tv.akkua lataan syksyllä hondan 1kw agregaatilla missä käytän 15amperiin laturia mikä on tarkoitettu aurinkosähkö järjestelmän akuille.eli agren ei tarvii louskuttaa koko ajan kun lataan sillä akkua.halvoista agreista sen verran et ne ei tuota riittävän tasalaatuista sähköä eli on suuri vaara että laturi,tv tai tietokone hajoaa.uhraat sen 1000e hondaan tai yamahaan niin ei tarvii toista agrea enää hankkia.niihin lötyyy myös tarvittaessa varaosia.

    • vaatimaton33v

      Ostin mökkiä ostaessani hätätilaratkaisuksi Superior-merkkisen "mopon" K-raudasta vuonna 2006. Tehot 2,2kW (jatkuva n. 2 kW), ei päätä huimaa, mutta en oikeastaan käytäkään laitetta kuin kahvinkeittoon ja esim. porakoneen akkujen lataukseen. Jääkaappi toimii kaasulla.

      Tontilleni sähköliittymä mökin seinään asti toimitettuna maksaa 2500€, mutta ei ole vielä tullut mieleenkään sijoittaa edes tuota rahasummaa, koska 1 tankillinen bensaa riittää vuodeksi. Tulpan ja öljyt olen vaihtanut kahden vuoden välein, vetonarun kunnostanut kerran.

      Sitten kun mopo leviää niin liittymä tulee. Kaasujääkaappi on kestänyt hyvällä huollolla jo 35v, ehkä kestää toisenkin mokoman. Mökilleni ei ikinä tule telkkaria tai tietokonetta, syksyisin kaipaa kuitenkin vähän tehokkaampaa pihavalaistusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe