Ratasarmeija

Katselin kaupungin katunäkymää ja mietin miksi niin suuria lapsia kuskataan rattaissa kun liikunta ois ihan hyväksi.Vanhempien kiirekö syynä asiaan.
6152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos lähden melkein 4-vuotiaan lapseni kanssa kaupungille, niin luultavasti ottaisin rattaat mukaan ihan varmuuden vuoksi. Lapsi kävelee todellakin kaupungille saakka ja vielä sielläkin, mutta jos olemme kauan liikenteessä, niin kotimatka voi käydä raskaaksi. Mahdolliset ostoksetkin saa sitten kätevästi rattaisiin ;).

Äänestä

Lihominen aloitetaan jo lapsena!

Äänestä

Vielä surullisempaa on nähdä kun ihan vanhoja pappojakin työnnellään vielä omissa rattaissaan. Ennen oli ihan toista, mutta nämä uusavuttomat nykyvanhukset ovat kyllä laiskoja.

Oletko muuten itsekään töissä, vai eleletkö meidän verorahoilla?

Äänestä
  • Olen ollut työelämässä 50 vuotta sillä aloitin jo 15 vuotiaana joten veroja olen maksanut minäkin ja raskaalla työllä.Koko urani aikana olin kolme viikkoa sairauslomalla joten kun teet samat niin puhu sitten

    Äänestä

  • vaari72 kirjoitti:

    Olen ollut työelämässä 50 vuotta sillä aloitin jo 15 vuotiaana joten veroja olen maksanut minäkin ja raskaalla työllä.Koko urani aikana olin kolme viikkoa sairauslomalla joten kun teet samat niin puhu sitten

    Vaari72 puhuu asiaa. Onnittelut, että olette jaksaneet tehdä työtä ja maksaa veroja, niin saa "heikompiosaisetkin" toimeentulon.
    Mikään ei ole kunnioitettavampaa kuin se, että saa itse elätettyä itsensä ja perheensä.

    Äänestä

Ja nyt baltian rosvot tyhjentävät keräämänne omaisuuden omakotitaloistanne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaari 72 kirjoitti:

Katselin kaupungin katunäkymää ja mietin miksi niin suuria lapsia kuskataan rattaissa kun liikunta ois ihan hyväksi.Vanhempien kiirekö syynä asiaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu