http://www.oululehti.fi/etusivu/missä_on_halla_6294745.html
".... naapurin 11-vuotias poika, jonka koiran äiti Halla oli, havaitsi tutun nelijalkaisen Alakyläntien varressa.
– Koira oli ollut huonosti suomea puhuvalla naisella, joka oli liikkunut oranssilla henkilöautolla. Naapurinpoika oli tunnistanut Hallan ja koira hänet, mutta nainen oli suhtautunut pojan kysymyksiin vihamielisesti, nostanut koiran autoon ja lähtenyt paikalta. Sen hän oli kertonut, että koira on löytökoira ja hän ottanut sen itselleen."
Levittäkää tietoa eteenpäin, jotta rakas lemmikki löytyisi! Ei taida silti enää olla tuolla samalla naisella, arvelisin.
Kauheaa ajatella, että vastaava sattuisi omalle koiralle
Onko kukaan nähnyt Hallaa ? Varastettu 4 kk sitten
3
218
Vastaukset
- varkaat kiinni .
Murtaen suomea puhuva oranssia henkilöautoa ajava nainen nyt luulisi olevan netin joukkovoiman avulla aika helppo löytää näinkin pienessä maassa.
Jos kyseessä on joku ammattimainen koiravarasliiga, tuo autotieto ei välttämättä ole paras vinkki. Nämä törkeät ryökäleet pitää saada jotenkin kuriin.
Jakakaa ilmoitusta facebookissa ja auttakaa löytämään Halla.
Koiralla on siru eli on taatusti tunnistettavissa siinä vaiheessa kun löytyy. Ja tunteehan koira toki oikeat omistajansa sitten - fkdfeovf epeff
"Rakas Halla- koiramme löytyi kuolleena eilen ihan kotipihan vierestä. Lumien sulaminen paljasti surullisen löydön. Jäljistä päätellen Halla oli maannut siinä paikassa katoamispäivästä saakka, koska lunta ei ollut hänen alla juuri nimeksikään ja lumihanki päällä oli ollut ihan koskematon.
Tästä voidaan päätellä,että Halla ei oltu koskaan varastettukkaan ja näin se meidän tammikuussa kuulema "varma" lapsen havainto osoittautui ihan vääräksi.
Hallan kroppa vaikutti ehjältä ja kuolinsyy jää ihan mysteeriksi.Vaihtoehtoina voi olla auton alle jääminen, sairaskohtaus tai jokun ihan muu.
Löytö oli tietenkin järkyttävä, mutta toisaalta se oli helpottavakin, kun Hallan kohtalo viimein selvisi ja se sai elää lyhyeksi jääneen elämänsä meillä kotona. Helpottavaa on myös se, että enää ei tarvitse kantaa huolta siitä millaisissa olosuhteissa se on elänyt nämä meille niin raskaat kuukaudet. Ikävä Hallaa on kuitenkin kova ja meillä on ollut raskaat päivät. Koko kylän lapset kokontuivat eilen suremaan Hallaa sen kylmän ruumiin ympärille. Itku on ihan lohduton. Olo on nyt niin tyhjä.
Olen pahoillaan, että en kyennyt ilmoittamaan tätä asiaa teille,kun vasta tänään. Olemme koko perhe suuresti kiitollisia teille kaikille! Uskomatonta, että ihmiset haluavat auttaa. KIITOS!" - Sheltti.
Jaksamista teille. Hyvä kun koira löytyi, niin ei jää vaivaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496439- 322302
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.781245- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835